صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

علي طالب‌زاده

«چكاوك» بانك مركزي خوب نمي‌خواند!

طرح چك الكترونيكي (چكاوك) كه از سوي بانك مركزي اجرا شده است، صداي بسياري را درآورده است.بانك مركزي نيز قول داده مشكلات طرح برطرف مي‌شود

کد خبر: 4056

طرح چك الكترونيكي (چكاوك) كه از سوي بانك مركزي اجرا شده است، صداي بسياري را درآورده است.بانك مركزي نيز قول داده مشكلات طرح برطرف مي‌شود. البته اجراي عجولانه اين طرح يكي از دلايل صداي ناخوش چكاوك در شبكه بانكي است.
 سود حساب كوتاه‌مدت براي برخي از مؤسسات مالي و اعتباري توسط بانك‌هاي بزرگ متفاوت از ساير مشتريان محاسبه مي‌شود.
  برخي از بانك‌هاي بزرگ محاسبه سود روزشمار خود را تغيير و به جاي محاسبه حداقل مانده در روز، ميانگين حساب در روز را مبناي محاسبه سود كوتاه‌مدت قرار داده‌اند.
برخي از بانك‌هاي بزرگ براي ترغيب مؤسسات مالي و اعتباري براي افتتاح حساب در بانك خود و اصطلاحاً بانك خزانه مؤسسات شدن، روش محاسبه سود را تغيير داده‌اند.
به نظر مي‌رسد از آنجا كه مديران مؤسسات مالي و اعتباري در محاسبه نرخ سود حرفه‌اي هستند از بانك‌ها خواسته‌اند روش محاسبه سود خود را براي آنها تغيير داده و اين در برخي از بانك‌ها نيز لحاظ شده است.
احتمالاً روي سخن بانك مركزي با برخي از بانك‌هاي بزرگ دولتي باشد كه گفته مي‌شود به جهت جذب منابع مؤسسات مالي و اعتباري، روش محاسبه سود خود را تغيير داده‌اند.
در اين روش با توجه به گردش بالاي هر شعبه مؤسسات مالي و اعتباري براي تشويق به افتتاح حساب عنوان مي‌شود روش محاسبه سود تغيير كرده و به جاي حداقل مانده به ميانگين مانده تعلق مي‌گيرد.
به عنوان مثال با توجه به اينكه شعبات مؤسسات مالي و اعتباري در طي روز چندين چك كشيده و با خالي شدن حساب توسط سرپرستي مؤسسه مجدداً تأمين مي‌شود طبيعتاً محاسبه سود بر اساس حداقل مانده در هر روز نفع زيادي براي مؤسسات ندارد.
بر همين اساس گفته مي‌شود برخي از بانك‌ها اين روش كه مورد تأييد بانك مركزي نيز مي‌باشد را تغيير و به ميانگين حساب در روز سود پرداخت مي‌كنند.  از آنجا كه اين روش محاسبه سود هيچ‌گونه مدركي براي اين تخلف باقي نمي‌گذارد، ارائه سند از آن بسيار سخت و مشكل مي‌باشد و احتمالاً بانك مركزي نيز گزارشات شفاهي برخي كارمندان بانك و مؤسسات را ملاك قرار داده و بخشنامه محاسبه نرخ سود را ابلاغ كرده است.

 «تحت نظارت بانك مركزي» ديگر در تابلوي مؤسسات نيست
بانك مركزي از چند ماه پيش به مؤسسات اعتباري فاقد مجوز هشدار داده بود كه براي دريافت مجوز بايد عبارت «تحت نظارت بانك مركزي» را از روي تابلوي‌هاي خود حذف كنند. تاكنون چندين مؤسسه اين موضوع را اجرايي كرده‌اند و در نهايت يك مؤسسه مالي و اعتباري ديگر نيز مدتي است عبارت «تحت نظارت بانك مركزي» را از تبليغات حذف كرده است.
اين مؤسسه كه هنوز نتوانسته مجوز خود را از بانك مركزي كسب كند، به تازگي عبارت تحت نظارت بانك مركزي را از تبليغات محيطي خود برداشته است.
اواخر سال گذشته بود كه بانك مركزي در اقدامي بي‌سابقه نام ۶ مؤسسه مالي و اعتباري و 2 بانك در شرف تأسيس را از سايت رسمي خود حذف كرد و از مردم خواست تنها در مؤسسات مجاز سرمايه‌گذاري كنند.
اوايل فروردين ماه سال جاري نيز در اقدامي ديگر به يكباره عبارت «تحت نظارت بانك مركزي» از سردر مؤسسات مالي و اعتباري و تبليغات محيطي برداشته شد.
محو عبارت «تحت نظارت بانك مركزي» بدون تعويض كردن بنر، هر چند زيبايي يك بنر تبليغاتي را از بين برده است اما صرفه‌جويي و عدم ريخت و پاش براي تبليغات از نكات مثبتي است كه مديران اين موسسات به كار برده‌اند.

  اقدامي جالب و غير‌منتظره؛ پرداخت وام ازدواج در ۴۸ ساعت!
يكي از شعب بانك كشاورزي در اقدامي جالب عنوان كرده كه حاضر است ظرف مدت ۴۸ ساعت با تكميل مدارك متقاضيان وام ازدواج تسهيلات مذكور را پرداخت كند.
اين شعبه به اين منظور بنري در سردر شعبه خود با اين مضمون چاپ كرده و در معرض ديد متقاضيان قرار داده است: «به اطلاع آن دسته از متقاضيان دريافت تسهيلات قرض‌الحسنه ازدواج كه در سال ۱۳۹۲ در سامانه مربوطه ثبت‌نام و مدارك لازم را ارائه نموده‌اند مي‌رساند كه اين شعبه آمادگي دارد ظرف حداكثر ۴۸ ساعت نسبت به پرداخت تسهيلات مذكور اقدام نمايد.» بانك‌ها معمولاً رقابت بسياري جهت جذب سپرده‌هاي سرگردان دارند و در اين راه تلاش مي‌كنند از بسياري از راه‌هاي حتي غير‌قانوني نظير پرداخت سود بيشتر نيز استفاده كنند.
در اين ميان اقدام اين شعبه در تبليغات پرداخت تسهيلات قرض‌الحسنه ازدواج آن هم ظرف مدت تنها ۴۸ ساعت اقدامي نيك و پسنديده است و انتظار مي‌رود بانك مركزي از اين اقدامات خيرخواهانه تقدير به عمل آورد.

  چكاوك پرنده‌اي كه براي بانك‌ها خوش‌صدا نيست!
چكاوك پرنده خوش صدايي است با پر و بال رگه رگه به رنگ قهوه‌اي كه اغلب هنگام پرواز آواز مي‌خواند. با اين توصيف بيراه نيست اگر تصور كنيم بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران با انتخاب نام چكاوك براي سامانه‌اي كه قرار است تبادل فيزيكي چك را منسوخ كند و به انتقال چك سرعت و سهولت ببخشد، سعي كرده است دو مؤلفه سرعت بيشتر و خدمت با‌كيفيت‌تر را به مشتريان بانك‌ها القا كند.
سؤال اما اينجاست كه آيا كيفيت ارائه خدمت توسط چكاوك اكنون در سطحي قرار دارد كه توان چنين القائي را داشته باشد؟
پاسخ اين پرسش دست كم از زبان مشتريان و متصديان شعب بانك‌ها كاملاً منفي است. با مراجعه‌اي گذرا به شعب بانك‌هاي دولتي و خصوصي، به ويژه در نقاط تجاري شهر به خوبي مي‌توان مشاهده كرد كه با گذشت بيش از دو روز از عملياتي شدن سامانه چكاوك در تهران هنوز عمليات انتقال چك با مشكلات فراواني مواجه است.  يكي از مشتريان بانك در شعبه يك بانك بزرگ خصوصي شده كه اتفاقاً ادعاهاي فراواني نيز مبني بر پيشتازي در خدمات الكترونيكي دارد و با تبليغاتي پيچيده و به ظاهر خلاقانه نيز به دنبال القاي اين پيشتازي است، به خبرآنلاين گفت: «مسئولان در اخبار صدا‌و‌سيما و روزنامه‌ها وعده داده بودند كه با راه افتادن چكاوك زمان پاس شدن چك‌ها كم شود ولي چيزي كه ما عملاً در اين دو هفته مي‌بينيم طولاني‌تر شدن اين زمان حتي نسبت به زماني است كه چك‌ها كلر مي‌شد».
مشتري ديگري در يكي از شعبات يك بانك بزرگ دولتي در حالي با عصبانيت سراغ وضعيت چكي را كه پنج روز قبل به حساب خوابانده بود، از متصدي باجه مي‌گرفت، گفت: «‌قبلاً چك‌هاي من نهايتاً دو تا سه‌روزه تعيين تكليف مي‌شد اما با راه انداختن اين سيستم نمي‌دونم چي چي، پنج روز است كه نمي‌توانند به من بگويند بالاخره چكي كه به حساب خوابانده‌ام، پاس شده يا نه؟»
شرايط براي كارمندان شعبات و سرپرستي‌هاي بانك‌ها نيز چندان خوب نيست؛ كافي است اين شب‌ها با دقت بيشتري به داخل شعبات بانك‌ها نگاه كنيد تا كارمنداني را ببينيد كه تا پاسي از شب مشغول كلنجار رفتن با سامانه چكاوك هستند تا چك‌هاي دريافتي را اسكن و ارسال كنند.  كارمند شعبه يكي از بانك‌هاي خصوصي نزديك بازار تهران، در پاسخ به سؤال خبرنگار ما كه از علت اين همه تأخير در انتقال چك‌ها سؤال كرد، گفت: «‌يكي از مشكلات اصلي، نبود اسكنر مناسب اين طرح در شعبات است. در حال حاضر بايد با همين اسكنرهايي كه براي امضا از آنها استفاده مي‌شود چك‌ها را هم اسكن كرد. اين اسكنرها هم به سيستم چكاوك وصل نيست بنا‌بر‌اين بايد اسكن‌چك‌ها را با فلش مموري به سيستم چكاوك انتقال بدهيم كه خوب بسيار زمانبر و دشوار است.»

 

 

 

نظرات بینندگان

ارسال نظر