صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

فرهاد نيلي: تورم 9 درصدي هم مشکل ما را حل نخواهد کرد

فرهاد نيلي عنوان کرد: تصور نکنيم تورم 9 درصد شد، مشکل ما حل شده است. ما اگر مي‌خواهيم به هدفگذاري تورم برسيم، بايد تورم پنج‌درصدي را هدف قرار دهيم. تورم 9 درصد ثبات قيمت نيست.

کد خبر: 3979

اقتصاد نيوز/ فرهاد نيلي عنوان کرد: تصور نکنيم تورم 9 درصد شد، مشکل ما حل شده است. ما اگر مي‌خواهيم به هدفگذاري تورم برسيم، بايد تورم پنج‌درصدي را هدف قرار دهيم. تورم 9 درصد ثبات قيمت نيست.

فرهاد نيلي، درباره راه‌هاي بهبود سياست‌هاي پولي و هدف‌گذاري تورم تک رقمي عنوان کرد: به رغم کاهش قيمت نفت و اثري که روي متغيرهاي مالي به‌خصوص بودجه و بازار ارز خواهد گذاشت، پيش‌بيني بانک مرکزي اين است که تورم تا پايان سال 1393 در محدوده 16 درصد خواهد بود. فراموش نکنيم که تعهد دولت براي سال 1393، تورم 25 درصد بود و بعد از آن تعديل شد و به عدد 20 درصد رسيد، در حال حاضر و با توجه به کاهش قيمت نفت، تورم در حدود 16 درصد پيش‌بيني مي‌شود. علاوه بر اين در سال 1393 معادل 207 هزار ميليارد تومان تسهيلات اعتباري به بانک‌ها پرداخته شده و اين را نبايد به عنوان سياست پولي انبساطي دانست و نبايد سياست پولي انقباضي پنداشت. دولت در کنترل تورم با وجود اينکه در دوره رکود اقتصادي بوديم با استفاده از سياست‌هاي انضباطي به هدف‌گذاري تورم رسيد.

نيلي ادامه داد: نمي‌توان براي هدف‌گذاري تورم براي بانک مرکزي ايران تعهد ايجاد کنيم و از بازار ارز و متغيرهاي مرتبط با ارز غافل باشيم، بنابراين بايد در هدف‌گذاري بانک مرکزي به تحولات بازار ارز توجه کنيم. متغيري که اقتصاددانان براي آن پيشنهاد مي‌دهند، نرخ واقعي ارز است. با توجه به اينکه اقتصاد ايران به دلايل مختلف شوک‌پذير و صادرکننده نفت است، اقتصادي در حال توسعه دارد، اقتصاد ايران در مقياس جهاني و بازيگري آن در جهان، اقتصادي کوچک است (سهم اقتصاد ايران از GDP دنيا حدود يک درصد است) و اقتصاد ايران به لحاظ مالي آسيب‌پذير است، اگر در تابع هدف بانک مرکزي، نرخ واقعي ارز را وارد کنيم، سازوکار سياست پولي بهبود پيدا مي‌کند.

نيلي با اشاره به اينکه ظرف 15 سال گذشته سوار يک الاکلنگي بوديم، گفت: در اين الاکلنگ، هر زمان که درآمد ارزي زيادي داشتيم، ريال را در مقابل همه ارزهاي خارجي تقويت کرديم و عملاً براي صادرات عدم مزيت ايجاد کرديم و براي واردات مزيت. هر زماني که نتوانستيم ارز تزريق کنيم و وضع بازار نفت بد بوده با دلايل ديگر ما ناچار شديم، به تضعيف ريال تن دهيم. نکته مهم اين است که تقويت ريال را ارادي انجام داديم، پس تدريجي و مديريت‌شده بوده اما تضعيف ريال جهشي بوده و به ما تحميل شده است. بنابراين الان بايد حواس‌مان باشد که تجارب گذشته را تکرار نکنيم.

اين استاد دانشگاه در بخش ديگري از اين گفت‌وگو با «اقتصادنيوز»، با اشاره به الزامات تعهد تورم تک‌رقمي در هدفگذاري دولت گفت: پايبندي به اين الزامات و پايداري تورم تک‌رقمي اهميت ويژه‌اي دارد. تجارب کشورهاي در حال توسعه به‌خصوص ترکيه، نشان مي‌دهد، که تجربه دوران گذار ترکيه براي ما مي‌تواند درس‌آموز باشد.

نيلي در همين زمينه افزود: تصور نکنيم تورم 9 درصد شد، مشکل ما حل شده است. چون ما يک سازوکاري در داخل کشور داريم و آن، اين است که تا زماني که تورم هنوز به طور معني‌داري پايين نيامده و از شناور کردن نرخ ارز ترس داريم، در دل اين نرخ ارز يک انرژي متراکمي را جمع مي‌کنيم و اين انرژي متراکم به محض اينکه قيمت نفت پايين مي‌آيد، تخليه مي‌شود. ما اگر مي‌خواهيم به هدفگذاري تورم برسيم، بايد تورم پنج‌درصدي را هدف قرار دهيم. تورم 9 درصد ثبات قيمت نيست.

نظرات بینندگان

ارسال نظر