صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

سهام‌عدالت سال انتخابات آزاد می‌شود!

با وجود اینکه قبلا اعلام شده بود سهام عدالت سال 95 آزاد می‌شود اما برنامه‌ریزی مسؤولان به گونه‌ای رقم خورده که به‌طور اتفاقی! آزاد‌سازی سهام عدالت، نیمه اول سال 96 یعنی سالی که انتخابات دوره دوازدهم ریاست‌جمهوری برگزار می‌شود، انجام خواهد شد.

کد خبر: 39107

گروه اقتصادی: با وجود اینکه قبلا اعلام شده بود سهام عدالت سال 95 آزاد می‌شود اما برنامه‌ریزی مسؤولان به گونه‌ای رقم خورده که به‌طور اتفاقی! آزاد‌سازی سهام عدالت، نیمه اول سال 96 یعنی سالی که انتخابات دوره دوازدهم ریاست‌جمهوری برگزار می‌شود، انجام خواهد شد.

 

رئیس سازمان خصوصی‌سازی در این باره گفت: با اتمام این مهلت پیش‌بینی ما این است در نیمه اول سال ۹۶ عملاً این سهام آزاد و واگذار می‌شود.  میرعلی‌اشرف پوری‌حسینی افزود: از سال ۸۵ سهام ۶۱ شرکت دولتی به ۴۷ میلیون نفر به عنوان سهام‌عدالت واگذار شد. وی گفت: از همان سال مقرر شد یک میلیون تومان به ازای سهم واگذاری از محل سود تأدیه شود.

 

 

پوری‌حسینی افزود: تا پایان امسال این مهلت ۱۰ ساله به پایان می‌رسد و اطلاعات سود سهام‌عدالت در نیمه اول سال آینده برای سازمان خصوصی‌سازی مشخص خواهد شد. وی گفت: به طور میانگین تا امروز حدود ۳۲ درصد از بدهی یک میلیون تومانی مشمولان سهام‌عدالت با سودهای این سهام تأدیه شده است و ما امیدواریم تا نیمه اول سال آینده این رقم به حدود ۵۰ درصد افزایش یابد. معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس سازمان خصوصی‌سازی  افزود: اگر وضع اقتصادی کشور بهبود یابد و شرکت‌ها بسیار سودده شوند، امیدواریم این رقم به ۵۵ تا ۶۰ درصد هم برسد.

 

 

پوری‌حسینی گفت: در قانون برای ۲ دهک کم‌درآمد جمعیت کشور ۵۰ درصد تخفیف قائل شده‌اند بنابر این با احتساب حدود ۵۰ درصد سود سهام‌عدالت تا سال آینده 100 درصد سهام این ۲ دهک آزاد می‌شود. وی افزود: باقی مشمولان ۶ ماه فرصت دارند پول بدهی خود را واریز کنند تا بتوانند سهام خود را در اختیار بگیرند. پوری‌حسینی گفت: چون سهام به قیمت ۹ سال قبل در اختیار مشمولان قرار گرفته شده الان شاید ۲ یا ۳ برابر افزایش قیمت پیدا کرده باشد بنابر این پول بدهی واریزی نیز به قیمت سهام ۹ سال قبل خواهد بود. معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس سازمان خصوصی‌سازی  افزود: سازمان خصوصی‌سازی امیدوار است بتواند در شهریور سال آینده به همه ۴۷ میلیون سهامدار سهام‌عدالت صورتحساب مالی ارائه دهد و با احتساب ۶ ماه فرصت تسویه بدهی مشمولان عملاً واگذاری سهام‌عدالت به سال ۹۶ موکول می‌شود.

 

 


وی گفت: به‌شدت توصیه و نهی می‌کنیم هیچ کس سهام‌عدالت را خرید و فروش نکند چون برگه‌هایی که در دست مردم است سهم نیست و فقط یک ورقه ثبت‌نام است و ارزش دیگری ندارد. پوری‌حسینی افزود: اگر این برگه آتش بگیرد یا گم شود یا به فروش برسد هیچ مهم نیست چون مشخصات مشمولان سهام‌عدالت در فایل سازمان خصوصی‌سازی وجود دارد و ما نیازی به برگه‌های ثبت‌نام نداریم.

نظرات بینندگان

ارسال نظر