صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

تلاش برای آغاز جنگی متفاوت با ایران

«... وی استدلال کرده که صادرات نفت آمریکا به خارج از این کشور موجب می شود آمریکایی ها بتوانند بدون اعزام سربازان به خاورمیانه و حمله نظامی، با دشمن خود مقابله کنند».

کد خبر: 38331

شبکه خبری سی ان ان (CNN) از طرح جدید سناتورهای جمهوری خواه مبنی بر لغو ممنوعیت صادرات نفت خام آمریکا خبر داده که با هدف "آغاز جنگی نفتی با ایران" دنبال می شود.

 

براساس این گزارش، درحالی که جان کری، وزیر خارجه آمریکا، روز سه شنبه جهت ارائه توافق هسته ای به کنگره و راضی ساختن قانون گذاران از این توافق تلاش می کرد، برخی سناتورهای آمریکایی برای آغاز یک جنگ نفتی با ایران آماده شدند.

 

سی ان ان تلاش برای آغاز جنگی متفاوت با ایران

 

سی ان ان افزود: "لیزا مارکوسکی" سناتور جمهوری خواه درحال حمایت از طرحی در کنگره است که به واسطه آن ممنوعیت صادرات نفت خام آمریکا برداشته می شود.

 

 

وی استدلال کرده که صادرات نفت آمریکا به خارج از این کشور موجب می شود آمریکایی ها بتوانند بدون اعزام سربازان به خاورمیانه و حمله نظامی، با دشمن خود مقابله کنند.

 

 

 

 

 

ویدئو/ گزارش شبکه سی ان ان از تلاش سناتورها برای آغاز جنگ نفتی با ایران

 

 

وب سایت شبکه سی ان ان نوشت: به عبارت دیگر، رفع ممنوعیت صادرات نفت خام آمریکا به آمریکا و ایران اجازه می دهد که در بازار نفت جهانی، شاخ به شاخ شوند.

 

 

در ادامه این گزارش آمده است: این یک بحث به موقع است. خانم مارکوسکی در جلسه استماع کمیته بانکی سنا که روز سه شنبه برگزار شد پرسید: چرا آمریکا باید تحریم های ایران را لغو کند و به واسطه آن ایران بتواند نفت خود را صادر کند اما هنوز ممنوعیت برای صادرات نفت آمریکا به قوت خود باقی بماند؟

 

 

این سناتور جمهوری خواه گفت: ما قصد داریم اجازه ورود ایران به بازار جهانی و فروش نفت را بدهیم و مزیت رفع تحریم ها برای ایرانی ها این است که می توانند به جمع آوری پول و افزایش منابع مالی خود بپردازند.

 

 

سی ان ان در توضیح قانون ممنوعیت صادرات نفت خام آمریکا نوشت: ممنوعیت صادرات نفت آمریکا از دهه 1970 وجود داشته است. این قانون با هدف پایین نگه داشتن قیمت های گاز در ایالات متحده و همچنین برخی دلایل مربوط به امنیت ملی، تصویب شد.

هدف این بوده که نفت آمریکا در کشور باقی بماند تا درصورت ایجاد هرگونه مشکلی برای واردات نفت کافی به آمریکا به ویژه در زمان جنگ، از نفت داخلی استفاده شود.

 

 

"باب منندز" سناتور دموکرات از ایالت نیوجرسی روز سه شنبه در مخالفت با طرح سناتورهای جمهوری خواه مبنی بر لغو ممنوعیت صادرات نفت آمریکا گفت: ما باید به جای صادر کردن منبع انرژی خود به دیگر کشورها، اطمینان حاصل کنیم که اقدامات لازم برای حفظ امنیت انرژی خود را انجام داده ایم.

اما خانم مارکوسکی، صادرات نفت آمریکا را "ابرازی دیپلماتیک" برای فشار آوردن به ایران دانست.

 

 

سی ان ان افزود: طبق برآوردهای دولت آمریکا، ایران چهارمین ذخایر نفت و گاز جهان را در اختیار دارد. یکی از اولویت های ایران در توافق هسته ای این است که تحریم ها لغو شوند و این کشور بتواند بار دیگر به صورت آزادانه نفت خود را صادر کند.

 

 

کارشناسان صنعت نفت بر این باورند که قیمت های نفت- که در نزدیکی پایین تر سطح خود از زمان آغاز بحران بزرگ اقتصادی قرار دارند- درصورت آغاز مجدد صادرات نفتی ایران باز هم سقوط کرده و به سطح پایین تری خواهند رسید.

 

 

14 تن از سناتورها به صورت مشترک از این طرح حمایت می کنند که اغلب آنان از ایالت های نفت و گاز خیز آمریکا مثل داکوتای شمالی و اوکلاهاما هستند اما تصویب آن در کنگره کار سختی خواهد بود.

یک تحلیلگر ارشد نفتی آمریکا گفته: فکر نمی کنم این طرح شانسی برای تصویب شدن در سال 2015 یا 2016 داشته باشد.

 

 

 

 

نظرات بینندگان

ارسال نظر