صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

مصباحي مقدم : به خدا قسم خانواده های مرفه به یارانه نياز ندارند

نماينده مجلس شوراي اسلامي تصريح کرد: امروز ۴۳ هزار ميليارد تومان سالانه داريم يارانه مي دهيم، بودجه نفتي ۷۰ هزار و يارانه ۴۳ هزار، به خانواده هايي مي دهيم که نياز ندارند، به خدا قسم نياز ندارند، به ثروتمند و خانواده مرفه داريم يارانه مي دهيم، اگر فقط به فقرا و نيازمندان يارانه دهيم چنين کاري باعث صرفه جويي ۳۰ تا ۳۵ هزار ميليارد تومان مي شود.

کد خبر: 3669

مهر/ عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس شوراي اسلامي گفت: فعاليت هاي اقتصادي دولت بايد بر اساس اقتصاد مقاومتي شکل بگيرد و ما نشانه هاي جدي از اقتصاد مقاومتي را نمي بينيم.

حجت الاسلام غلامرضا مصباحي مقدم در سخنان پيش از خطبه، نماز جمعه مشهد که در رواق بزرگ امام خميني(ره) حرم مطهر رضوي برگزار شد ضمن تبريک ولادت امام صادق و حضرت محمد(ص) گفت: امروز بايد در برابر نظام سلطه جهاني بايستيم و خوشبختانه اين مقاومت طي ۳۶ سال گذشته انجام گرفته و باعث شده است ملت ايران به عزت دست پيدا کنند.

عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس شوراي اسلامي افزود: ايران امروز در جهان مستقل و مقتدر است و هيچ يک از کشورهاي جهان در مقابل نظام سلطه از چنين قدرتي برخوردار نيستند که اين دستاورد حاصل ايثار و خون شهيدان و تحمل و مقاومت اين مردم است.

وي ادامه داد: استکبار با تحريم نفت و ارزهاي بين المللي مي خواهد ملت ايران را تحت فشار قرار دهد و ما بايد سعي کنيم خود را نجات دهيم، براي اين کار چندين راه نيز وجود دارد که يک راه ساده و البته پيچيده مذاکره است که البته تمام نظارت ها نشان داده که دولت خط قرمزها را رعايت مي کند.

بسته شدن بودجه بدون اتکا به نفت فشارها را خنثي مي کند

حجت الاسلام مصباحي مقدم گفت: بستن بودجه عمومي کشور بدون اتکا به درآمد نفت يکي ديگر از راه هاي رهايي از فشار است، بعد از اينکه دولت لايحه بودجه را داد، قرار شد بودجه امسال را بدون نفت ببنديم، کاري پيچيده است، اگر اين اتفاق بيفتد اهرم هاي فشار خنثي مي شود.

نماينده مردم تهران اظهار کرد: روزانه ۱ ميليون بشکه صادر مي کنيم و اين ۱ ميليون را ۵+۱ به ما تحميل کردند اگر نه بيش از ۲ ميليون صادر مي کرديم و اکنون با تباني بين امريکا و عربستان با عرضه بيشتر نفت در بازارهاي هاني قيمت نفت را به کمتر از نصف کاهش دادند و اين فشار ديگري به ايران و روسيه است و مي خواهند ما را تسليم کنند.

عضو کمسيون برنامه و بودجه مجلس شوراي اسلامي بيان کرد: ما راه رهايي از فشار را پيدا کرديم و ان شاالله با خارج کردن درآمد نفت از بودجه کشور از اين فشارها خارج مي شويم.

ارز ناشي از صادرات به واردات کالاهاي ضروري اختصاص يابد

حجت الاسلام مصباحي مقدم بيان داشت: با تحمل مي توان اين پيچ مهم تاريخي را پشت سر نهاد، پيشنهاد دولت که براي برداشت از درآمد نفت آورده است، ۷۱ هزار ميليارد تومان بود و اين ۳۰ درصد بودجه عمومي کشور است، اين زماني بود که نفت ۷۲ دلار بود و در بودجه نيز ۷۲ دلار قرار دادند، اما الان زير ۵۰ دلار شده، يعني اگر درآمد نفت را در بودجه داشته باشيم ديگر ۷۱ هزار ميليارد هم محقق نمي شود و نهايت خيلي بشود حدود ۵۰ هزار ميليارد تومان است.

وي تصريح کرد: ما ۵۰ ميليارد دلار در سال جاري صادرات کالاهاي غير نفتي داريم، و در اين سال از جهش خوبي هم برخوردار بوديم اگر بتوانيم ترتيبي اتخاذ کنيم که ارز ناشي از صادرات تبديل به واردات کالاهاي ضروري شود، واردات مواد اوليه کارخانجات و قطعات خودرو و امثال آنها، يعني ۵۰ ميليارد دلار واردات بدون نياز به درآمد نفتي است.

نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي افزود: زحمات صادر کنندگان ما موجب شده چنين ارز بزرگي به دست بيايد که دو برابر درآمد نفت است، بايد کمک کنيم صادرات بيشتر شود، و مواد اوليه بيشتري را وارد کنند زيرا در اين صورت واردات بيشتري هم خواهند داشت، اين امکان براي ما وجود دارد.

درآمد ناشي از فروش نفت به صندوق توسعه ملي براي سرمايه گذاري بنگاه هاي اقتصادي اختصاص يابد

عضو کمسيون برنامه و بودجه مجلس شوراي اسلامي بيان کرد: من صحبتم اصلا براي توقف فروش نفت نيست، همچنان مسير فروش خود را طي کند، اما درآمد آن در بودجه استفاده نکنيم بلکه آن را به صندوق توسعه ملي که براي سرمايه گذاري بنگاه هاي اقتصادي است، راه استفاده و ورود به اين صندوق را براي توليد کنندگان سهل کنيم، اصلا به معناي کم گذاشتن براي داخل نيست بلکه اضافه توليدات خود را صادر کنند.

حجت الاسلام مصباحي مقدم تصريح کرد: توليد بيشتر يعني صادرات بيشتر، بايد از بنگاه هاي اقتصادي حمايت کنيم، مشکل براي آنها پديد نياوريم و به خيال خدمت دست و پاي آنها را نبنديم، حتما نياز به احساس امنيت دارند اگر اين اتفاق بيفتد ما مي توانيم بودجه خود را بدون نفت اداره کنيم.

لزوم قطع يارانه افراد ثروتمند

نماينده مجلس شوراي اسلامي تصريح کرد: امروز ۴۳ هزار ميليارد تومان سالانه داريم يارانه مي دهيم، بودجه نفتي ۷۰ هزار و يارانه ۴۳ هزار، به خانواده هايي مي دهيم که نياز ندارند، به خدا قسم نياز ندارند، به ثروتمند و خانواده مرفه داريم يارانه مي دهيم، اگر فقط به فقرا و نيازمندان يارانه دهيم چنين کاري باعث صرفه جويي ۳۰ تا ۳۵ هزار ميليارد تومان مي شود.

طرح تحول سلامت از ابتکارات مجلس و دولت آن را اجرايي کرد

وي بيان داشت: سال جاري بخشي از يارانه را براي سلامت داديم و اين بخش سامان پيدا کرده است، اين ابتکار مجلس بود و از دولت تشکر مي کنيم که آن را اجرايي کرد، اين گونه ابتکارات در مغز متفکران داخلي کشور جريان دارد.

عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس ادامه داد: الان اگر درآمد نفت را بدست بياوريم دو سوم آن در حساب هاي خارجي بلوکه مي شود، در حال حاضر ۱۳۰ ميليارد دلار ذخاير خارجي داريم اما اين دلارها در اختيار ما قرار نمي گيرد.

حجت الاسلام مصباحي مقدم گفت: اين دولت و رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي اين اراده را دارند که از هزينه هاي جاري غير ضروري دولت بکاهند، حذف هزينه هاي غير ضروري دولت باعث مي شود ۱۰ هزار ميليارد صرفه جويي شود، ۹۷ درصد ماليات هاي سال جاري محقق شده است، اما از آنهايي که فرار مالياتي دارند و ثروتمند و تاجرند و قاچاق وارد مي کنند، از آنها ماليات حق را بگيرند و اين کمبود را جبران کنند.

نشانه هاي جدي اقتصاد مقاومتي در دولت ديده نمي شود

نماينده مردم تهران اظهار کرد: فعاليت هاي اقتصادي دولت بايد بر اساس اقتصاد مقاومتي شکل بگيرد، ما نشانه هاي جدي از اقتصاد مقاومتي را نمي بينيم، براي دولت آقاي روحاني آرزوي موفقيت داريم، اما آن چه را که رهبري به نام سال فرهنگ و اقتصاد و به عنوان سال مديريت جهادي مطرح کردند ما نمي بينيم، مديريت جهادي يعني حرکتي که ظرفيت هاي مالي اين ملت را به کار بگيرد منابع ارزي اين ملت و طلاهاي خانواده هاي اين ملت را به کار بگيرد.

وي گفت: الان پولي که در دست مردم است، سيال است و هر روزي به سمتي مي رود، مردم اجازه دهند اين پول توسط فعالان و بنگاه هاي اقتصادي جمع شود و توليد کنند، بايد با حمايت خود ملت سرمايه گذاري کنند، اگر اين اتفاق بيفتد خيلي از مشکلات حل مي شود.

حجت الاسلام مصباحي مقدم افزود: حدود ۲۰ ميليارد دلار ارز در دست خانواده ها است، ايران جزو کشورهايي است که بالاترين طلاي زينتي دارد دومين کشور است و خانم هاي ما بسيار از زيور آلات استفاده مي کنند، بعضي ها يک وجب طلا دارند، اين سرمايه نبايد به بدن آويزان باشد اين را بدهند و جوان هاي خود را مشغول به کار کنند.

ابتکار امام راحل در نامگذاري هفته وحدت

عضو کمسيون برنامه و بودجه مجلس شوراي اسلامي در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به وحدت اسلامي افزود: پيامبر فرمود يا علي، جز مومن کسي تو را دوست نمي دارد و جر منافق کسي نسبت به تو بغض و کينه ندارد.

وي ادامه داد: نامگذاري هفته وحدت به اين دليل است که ميلاد رسول اکرم در ميان اهل سنت ۱۲ ربيع الاول است و شيخ مفيد هم مي گويد اين روز است اما نظر مشهور بين علماي شيعه ۱۷ ربيع است و چه کار خوبي امام (ره) براي نامگذاري اين هفته انجام داد.

حجت الاسلام مصباحي مقدم تصريح کرد: جهان اسلام نيازمند وحدت است و ما خدا را شکر مي کنيم که همبستگي بالايي ميان شيعه و سنت در ايران وجود دارد که الگو براي ساير کشورهاي مسلمان است.

نماينده مردم تهران اظهار کرد: ما در مجلس نزديک به ۲۰ نماينده از مناطق اهل سنت داريم، راي آنها باهم فرقي ندارد ما در مناطق اهل سنت مساجد و مراکز علميه داريم و حتي در غرب کشور مرکز بزرگ اهل سنت را داريم و علمايي که آنجا فعاليت دارند با منابع دولت و از بودجه استفاده مي کنند، مذهب آنها آزاد و مساجد پر رونق دارند و رابطه تنگاتنگ شيعه و سني در مسلمانان وجود دارد.

وهابيت و داعش متفاوت از تفکر اهل سنت هستند

عضو کميسيون عضو برنامه و بودجه مجلس شوراي اسلامي بيان کرد: عمده اختلافات ما فقهي است، وگرنه اشتراکات زيادي داريم، نبايد خداي نکرده کسي براي ايجاد اختلاف و در لقاي حمايت از تشيع، نگاه ستيز به اهل سنت داشته باشد، وهابيت، داعش و تکفيري ها فعاليت شان متفاوت است، اما اهل سنت معتدل هستند و نبايد به دليل بعضي اختلافات مسلمان با مسلمان بجنگد و درگيري ايجاد شود.

حجت الاسلام مصباحي مقدم ادامه داد: وحدت جهان اسلامي بسيار مهم است و بايد ادامه مسير دهيم، ما جهان کفر که هم قدرت دارند و هم با هم متحد هستند را در مقابل داريم، حتي در ۵+۱ کشور هاي آن طرف ميز با هم متحد هستند هر چند آمريکا و سوريه و اروپا با هم ختلاف دارند اما همه آنها با هم متحد شدند.

نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي تصريح کرد: اگر کساني مثل داعش و تکفيري ها بوجود مي آيند ساخته دنياي کفر هستند وگرنه جهان اسلام اهل درگيري ها و تنازعات داخلي نيست.

وي ادامه داد: خدواند در يکي از آيات قران مي گويد، بر شما منت مي گذارد و پيامبري از جنس خودتان برايتان آورده که آنچه موجب رنج شما شود برايتان نگران است و او نسبت به سلامت و دنيا و آخرت شما حريص است و علاقه مند است شما را از ضلالت نجات دهد و دوست دارد شما را از نافرماني هاي خدا بر حذر بدارد.

نماينده مجلس شوراي اسلامي تصريح کرد: پيامبر نسبت به مومنين رئوف و رحيم و مهربان است، پيامبر مظهر رحمت خداوند است و در آيه اي ديگر از قرآن مي فرمايد، ما تو را رحمت براي جهانيان قرار داديم، اين رحمت براي عالمين است نه تنها مومنان، براي انسان و غير انسان و براي مومنيني که به او ايمان آوردند رحمتي خاص است و اين رحمت نيازي به حضور فيزيکي حضرت محمد ندارد.

حجت الاسلام مصباحي مقدم اظهار کرد: پيامبر رحمت، مبشر و مظهر رحمت خداوند است و ما بايد دائما به او سلام بفرستيم، خداوند صلوات بر پيامبر را کفاره گناهان قرار داد و ما مشمول رحمت الهي قرار مي گيريم.

عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس شوراي اسلامي بيان کرد: ما پيروان مظهر اهل بيت هستيم، ما راهي را رفتيم که پيامبر و اهل بيت به ما توصيه کرده و آن را به ما نشان دادند، ما اسلام را از طريق اهل بيت آموخته ايم، و بين کساني که شاگرد اهل بيت هستند با ديگران فرق است.

نظرات بینندگان

ارسال نظر