صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

ایجاد شعب بانک‌های خارجی در ایران

اگرچه تا پیش از این شعب بانک‌های خارجی در ایران وجود نداشت اما با توافق اخیر هسته‌ای امکان دایر شدن این شعبه‌ها در کشورمان فراهم شده است.

کد خبر: 36670

تابناک: اگرچه تا پیش از این شعب بانک‌های خارجی در ایران وجود نداشت اما با توافق اخیر هسته‌ای امکان دایر شدن این شعبه‌ها در کشورمان فراهم شده است.

حتی پیش از تحریم نیز به دلیل قوانین بانکی در ایران اجازه ایجاد شعب به بانک های خارجی داده نمی‌شد. حاکمیت قوانین دولتی بر بانک‌های ایران شرایط تاسیس شعب خارجی را فراهم نمی کرد به همین دلیل اغلب بانک‌های خارجی در ایران دفتر نمایندگی داشتند.

این دفاتر عموما تمام امور بانکی در رابطه با تجارت و اعتبار اسنادی را انجام می دادند که فعالان همین دفاتر نیز با تشدید تحریم‌ها دفاترشان تعطیل شد.

در دوره‌‌ای که بانک‌ها خصوصی‌شدند و با ابلاغ قانون اصل 44، محدودیت‌های ایجاد شعب بانک‌های خارجی برداشته شد؛ تحریم‌ها اجازه تاسیس شعبه به این بانک‌ها نمی‌داد. بنابراین طی سال‌های گذشته هیچ شعبه‌ای از بانک‌های خارجی در ایران دایر نشده بود.

حال در توافق جامع ایجاد شعب بانک‌های خارج در ایران امکان پذیر شده است. احمد حاتمی یزد کارشناس بانکی در گفت و گو با تابناک گفت: اگرچه تا پیش از این شعب خارجی در ایران وجود نداشت اما با این توافق امکان دایر شدن این شعبه‌ها فراهم شده است.

بر این اساس در صورت تمایل کشورها به ایجاد شعبه در ایران و اجازه بانک مرکزی برای فعالیت آنها این نخستین بار خواهد بود که بانک‌های خارجی در ایران شعبه دایر می‌کنند.

در متن توافق همچنین ایجاد شعب بانک‌های ایران در خارج از کشور نیز دیده شده که به این ترتیب بسیاری از شعب بانک‌ها که با تشدید تحریم‌ها تعطیل شده بودند می‌توانند مجدد فعالیت خود را از سر گیرند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر