صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

سونامی توافق هسته ای در بازار «نفت»

در اولین روز کاری در بازار نفت آمریکا قیمت نفت خام برنت شاهد کاهش 2 درصدی بود به طوریکه اکنون در بازار آمریکا این نفت خام به قیمت 56 دلار و 66 سنت معامله می شود نفت وست تگزاس آمریکا با 1 دلار و 2 سنت کاهش 50 دلار و 99 سنت معامله شد.

کد خبر: 35973

خبرگزاری ایلنا: در اولین روز کاری در بازار نفت آمریکا قیمت نفت خام برنت شاهد کاهش 2 درصدی بود به طوریکه اکنون در بازار آمریکا این نفت خام به قیمت 56 دلار و 66 سنت معامله می شود نفت وست تگزاس آمریکا با 1 دلار و 2 سنت کاهش 50 دلار و 99 سنت معامله شد.

ساروش زاویلا، یکی از دلالان نفتی بازار لندن در گفتگو با خبرنگار این شبکه اظهار داشت: مهمترین علتی که باعث شده بود میزان صادرات نفت ایران کاهش پیدا کند تحریم های اعمال شده و محدودیت خرید نفت از ایران بود و حالا با رفع این موانع شاهد حضور دوباره ایران در بازار خواهیم بود. هر چند من اعتقاد دارم این کشور برای بالا بردن ظرفیت خود نیاز به زمان دارد و حداقل 6 ماه زمان می برد تا این کشور بتواند تغییر محسوسی در ظرفیت خود بدهد.این در حالیست که برخی کارشناسان مدت زمان بیشتری را برای افزایش تولید ایران پیش بینی کرده اند.

از سوی دیگر روز گذشته محسن قمصری یکی از مدیران ارشد وزارت نفت جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که این وزارتخانه برنامه کاملی برای افزایش تولید خود دارد و در نظر دارد تا دوباره سهم 42 درصدی خود را از بازار نفت اروپا به دست آورد.

کارشناسان نفتی ایران بر این عقیده اند که این کشور توانایی افزایش 60 درصدی تولید خود را تا سال 2015 دارد امری که دیگر کارشناسان منطقه ای با آن موافق نیستند.

در حال حاضر مازاد نفت موجود در بازار نزدیک به 3 میلیون بشکه است و در صورت افزایش تولید ایران قیمت نفت با شتاب بیشتری سقوط خواهد کرد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر