صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

بازار نفت، پس از توافق هسته ای

کد خبر: 35948

« اعتماد» بازار نفت، پس از توافق را بررسی می‌کند
عصر جدید نفت آغاز شد
 

گروه اقتصادی|اگر ١٢ سال مذاکرات هسته‌ای دیروز به خط پایان رسید، صد و اندی سال نفت ایران دوباره در نقطه آغاز قرار گرفته است. تنها امروز سخن از بازگشت به بازار جهانی نفت نیست. روزهای قبل‌تر از این، درست در گرماگرم مذاکرات نیز هم وزیر نفت و هم رییس‌جمهوری با صدای بلند اعلام کردند ایران قصد بازگشت دارد. حالا درها باز شده است. نفت ایران می‌رود تا جای خود را در بازار جهانی پیدا کند و سرمایه‌گذاران خارجی نیز می‌آیند تا در ایران باشند، در بخش انرژی کشوری که بزرگ‌ترین ذخایر نفت و گاز جهان را در اختیار دارد. بیراه نیست لقب تاثیرپذیرترین «بازار جهانی از توافق» به بازار جهانی نفت داده شود. بازار نفت دیروز تحت تاثیر توافق هسته‌ای با کاهش قیمت نفت مواجه شد. دست اندرکاران این بازار معتقدند احتمال افزایش ورود نفت ایران به بازار سبب کاهش قیمت‌ها شده است. بر اساس این گزارش قیمت نفت دیروز در بازار جهانی به ٢٩/٥٧ دلار رسید. برهمین اساس هر بشکه نفت برنت دریای شمال با ٥٦ سنت کاهش ٢٩/٥٧ دلار فروخته شد. نفت خام امریکا نیز با ٧٠ سنت کاهش ٥٠/٥١ دلار در هر بشکه فروخته شد.

 

قول ٥٠٠ هزار بشکه‌ای

وزیر نفت ایران اعلام کرده است به محض لغو تحریم‌ها ایران ٥٠٠ هزار بشکه بیش از میزان کنونی نفت به بازارهای جهانی عرضه خواهد کرد. هر چند برخی تحلیلگران انرژی دوره بازگشت ایران را طولانی می‌دانند اما با این حال بسیاری نیز این دوره زمانی را بیش از یک سال تصویر نمی‌کنند. ایران در شرایطی آماده بازگشت به بازار جهانی نفت می‌شود که قیمت نفت کاهشی قابل توجه را نسبت به دو سال قبل تجربه کرده و میل به کاهش را نیز حفظ کرده است. بر اساس این گزارش برخی معتقدند درآمد اندک ایران از نفت می‌تواند دوره‌ای سخت را مانند تحریم برای کشور رقم بزند خصوصا آنکه اعلام درخواست ایران برای ورود دوباره به بازارهای جهانی نفت از سوی حاضران در بازار و اوپک همچنان بی‌پاسخ مانده است. وزیر نفت پیش از این از اعضای اوپک خواست جا را برای نفت ایران در بازار باز کنند اما بررسی‌ها نشان می‌دهد تولیدکنندگان اوپک عزمی برای کاهش تولید برای حراست از قیمت‌ها ندارند از این رو ایران نیز در استراتژی خود افزایش سهم بازار را بر قیمت نفت ترجیح داده است. حتی ترس از قیمت‌های اندک نفت نیز شیرینی توافق را در کام تصمیم‌گیران نفتی کم نکرده است. وزیر نفت ایران در لحظات ابتدای انتشار خبر توافق در خصوص برنامه‌های این وزارتخانه در دوران پساتحریم گفت: «با امضای توافقنامه از عصر عسرت به دوران شکوفایی و امید وارد می‌شویم. بعد از توافق کار ما تازه شروع می‌شود.»دانیل آنگ از موسسه فیلیپ فیوچرز سنگاپور در گزارشی گفت: ما انتظار داریم که در صورت ورود نفت ایران به بازار کاهش قیمت نفت بیشتر شود اما چشم‌انداز اقتصادی برخی اقتصادهای آسیایی بیش از پیش وخیم به نظر می‌رسد که تقاضای نفت را بیش از پیش کاهش خواهد داد. پیش‌بینی می‌شود رشد اقتصادی چین به پایین‌ترین سطح از زمان بحران مالی جهانی در سال ٢٠٠٨ و ٢٠٠٩ برسد. این موضوع مورد توجه شبکه خبری سی بی‌اس نیوز امریکا نیز قرار گرفته است و این شبکه با بررسی این موضوع که توافق هسته‌ای با ایران چه تغییری در بازار نفت ایجاد می‌کند، نوشت: «قیمت نفت خام امریکا در سه ماهه پایانی۲۰۱۵ ممکن است به زیر ۵۰ دلار برسد. پس از هفته‌ها مذاکره، تمدید ضرب‌الاجل‌ها، تهدید به ترک مذاکرات، وعده وعیدها برای حل موضوعات اختلافی باقیمانده، ظاهرا توافق هسته‌ای بین ایران و گروه ١+٥ در حال به دست آمدن است. شش قدرت جهانی از جمله امریکا در حال نگارش متن توافقی هستند که به اکثر تحریم‌های اقتصادی علیه ایران خاتمه خواهد داد و در مقابل برنامه هسته‌ای این کشور را محدود خواهد ساخت. در شرایطی که تاثیر ژئوپولتیک چنین توافقی هنوز مشخص نیست، قیمت‌های جهانی نفت در روز‌های اخیر به توافق واکنش نشان داده‌اند. پیش‌بینی رسیدن به توافق در مذاکرات وین قیمت‌ها را مدام پایین آورده است.»ایران در حال حاضر روزانه حدود ٣/١ میلیون بشکه در روز نفت صادر می‌کند که پایین‌تر از ٢/٢ میلیون بشکه‌ای است که پیش از تشدید تحریم‌ها صادر می‌کرد.

 

دوران سرمایه‌گذاری از راه می‌رسد

این تنها مقامات ایران نیستند که ایران را بهشتی برای سرمایه‌گذاران می‌دانند. در ساعات اولیه پس از توافق، تانر ییلدیز، وزیر انرژی ترکیه گفت: توافق وین می‌تواند قفل سرمایه‌گذاری در ایران را باز کند.این را تنها ترک‌ها نمی‌گویند. رفت و آمد شرکت‌های نفتی اروپایی به ایران نشان داد که بسیاری از آنان به دنبال بازار ایران هستند. بازار پس از تحریم. آلمان‌ها، فرانسوی‌ها، ایتالیایی‌ها، اسپانیایی‌ها، رومانیایی‌ها و... همگی در سه ماه گذشته راهی ایران شده‌اند. می‌خواهند جای پایی در ایران سفت کنند. نه فقط اروپایی‌ها که حتی برخی شرکت‌های امریکایی نیز تمایل خود را برای حضور در ایران نشان داده‌اند. حتی وقتی نماینده یکی از شرکت‌های اروپایی که سهامداری امریکایی داشت پای میز مذاکره با مقامات ایران نشست، درباره اینکه آیا با وجود سهامدار امریکایی امکان فعالیت در ایران را دارند یا خیر، گفت: خود سهامداران امریکایی از ما خواستند نوبت بگیریم برای دورانی که در راه است. پیش از این نمایندگان شرکت‌های امریکایی در قامتی غیر‌رسمی بازدیدی از ایران داشتند و زنان بازرگان نیز راهی امریکا شدند و حالا عصر جدیدی در روابط ایران با شرکت‌های غربی آغاز خواهد شد. عصری که هر‌چند برای غربی‌ها خوشایند است اما از همین حالا شرقی‌ها را در بهت و حیرت و ابهام قرار داده است. شرقی‌ها که در دوران تحریم شریک اصلی ایران محسوب می‌شدند اما نتوانستند به درستی آداب شراکت را به جای بیاورند این روزها درصدد هستند جایگاه و موقعیت خود را در ایران حفظ کنند. رفت و آمدهای مکرر چینی‌ها نیز از آن روست هر‌چند جمله امیدوار‌کننده‌ای از زنگنه دریافت کردند: ما دوستان دوران تحریم را فراموش نمی‌کنیم.

نظرات بینندگان

ارسال نظر