صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

انتقاد شديد نفتي ايران از عربستان

قيمت نفت اوپک در حالي به سطح ۴۴ دلار سقوط کرده که وزير نفت با انتقاد از سياست عربستان در پائين نگه داشتن قيمت نفت، گفت: عربستان خودش را به خواب زده و نمي‌توان آنها را بيدار کرد.

کد خبر: 3586

گزارش زير در مهر منتشر شده و انتشار آن به معني تأييد تمام يا بخشي از آن نيست.

قيمت نفت اوپک در حالي به سطح ۴۴ دلار سقوط کرده که وزير نفت با انتقاد از سياست عربستان در پائين نگه داشتن قيمت نفت، گفت: عربستان خودش را به خواب زده و نمي‌توان آنها را بيدار کرد.

روزگار نفت اين روزها حسابي سياه شده است و کشورهاي بزرگ توليد و صادر کننده نفت دور جديد سقوط آزاد قيمت طلاي سياه را اين روزها تجربه مي‌کنند.

بر اين اساس پس از آنکه قيمت نفت هفته جاري به بشکه اي کمتر از ۵۰ دلار رسيد، در آخرين معاملات انجام گرفته روز گذشته بهاي هر بشکه سبد نفتي اوپک هم به سطح ۴۴ دلار و ۸۰ سنت سقوط کرد تا اين کاهش قيمت صداي انتقاد وزير نفت ايران را هم درآورده باشد.

بيژن زنگنه در جمع اعضاي کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي در تشريح سياست نفتي عربستان سعودي، گفت:" يک موقع يک نفر خواب است با تکان بيدار مي شود اما موقعي يک نفر خود را به خواب زده و هر چه تکانش دهي بيدار نمي شود عربستان کشوري نيست که نداند چه کار مي کند، تصميم گرفته اين کار را بکند.

وزير نفت با اعلام اينکه عربستان و چند کشور ديگر مي خواهند قيمت نفت پايين باشد و نمي گذارند بالا رود، تصريح کرد: نفت مساله پيچيده اي است و بحث سياسي آن قوي است.

اين عضو کابينه دولت تدبير و اميد همچنين با رد هر گونه فروش و صادرات نفت ايران به روش‌هاي غير قانوني، تاکيد کرد: فروش نفت به طور قانوني انجام مي شود و هر کاري که انجام مي دهيم طبق قانون است.

عربستان خيال کاهش توليد نفت ندارد

رسانه هاي عربي گزارش داده اند: عبدالله پادشاه عربستان با بيان اينکه کشورش برنامه اي براي کاهش توليد نفت خود ندارد، گفته است: دولت رياض با "اراده اي مستحکم" با کاهش قيمتها مقابله خواهد کرد.

اين اظهار نظر پادشاه عربستان بار ديگر با واکنش معامله گران بازار نفت روبرو شد و در نهايت قيمت نفت خام سقوط آزاد قيمتي جديد را تجربه کرد به طوري که قيمت نفت برنت درياي شمال، سبد نفتي اوپک و وست تگزاس آمريکا به سطح پائيين تر از ۵۰ دلار کاهش يافت.

از سوي ديگر، عربستان سعودي در حالي قصد کاهش عرضه و توليد نفت خود را ندارد که کشورهاي روسيه و عراق هم در آشفته بازار کاهش قيمت نفت، توليد و صادرات نفت خود را افزايش داده اند.

وزارت فدراسيون انرژي روسيه با انتشار گزارشي از شکسته شدن رکورد توليد و صادرات نفت روسيه در سال ۲۰۱۴ ميلادي خبر داد و اعلام کرد: نفت اين کشور با دستيابي به ميانگين روزانه ١٠,٥٨ ميليون بشکه در سال ٢٠١٤ به بالاترين ميزان خود در دوران بعد از فروپاشي شوروي سابق رسيد.

در همين حال پس از آنکه فدراسيون انرژي روسيه هم از ثبت رکورد جديد توليد طلاي سياه در سال گذشته ميلادي خبر داد، صادرات نفت خام عراق در آخرين ماه سال ٢٠١٤ ميلادي يک رکورد تاريخ ساز را در صنعت نفت اين کشور عضو اوپک به ثبت رساند.

وزارت نفت عراق با انتشار اطلاعيه اي، اعلام کرد: صادرات نفت اين کشور در ماه دسامبر ٢٠١٤ ميلادي به روزانه دو ميليون و ٩٤٠ هزار بشکه رسيده که اين مقدار صادرات نفت در عراق از سال ١٩٨٠ ميلادي بي سابقه بوده است.

رکورد صادرات نفت آمريکا شکسته شد

همزمان با مسابقه نفتي عراق، عربستان و روسيه، آمريکا هم با استفاده از ذخاير شيل اويل خود اين روزها به يکي از کشورهاي صادر کننده طلاي سياه در بازار تبديل شده که اين سياست زمينه تضعيف بيشتر قيمت نفت در بازار جهاني را فراهم کرده است.

مرکز آمار و مديريت اطلاعات انرژي آمريکا با انتشار گزارشي، اعلام کرد: صادرات نفت آمريکا در ماه نوامبر (۱۰ آبان تا ۹ آذر) رکورد زد و با ۳۴ درصد افزايش، به ۵۰۲ هزار بشکه در روز رسيده است که يک رکورد بي سابقه از سال ۱۹۲۰ ميلادي تاکنون بوده است.

اوپک فعلا نشست فوق العاده ندارد

به گزارش مهر، هر چند کاهش شديد قيمت نفت تاکنون صداي اکثر کشورهاي عضو اوپک را درآورده است اما منابع رسمي اعلام مي کنند که تاکنون هيچ يک از اعضاي اوپک به طور رسمي درخواست برگزاري نشست فوق العاده را مطرح نکرده است.

رسانه هاي بين‌المللي مدعي شده اند: با جود افت قيمتهاي نفت خام برنت به زير ٥٠ دلار براي هر بشکه براي نخستين بار در طول و پنج و نيم سال، کشورهاي عضو اين سازمان تاکنون از اعلام درخواست رسمي براي برگزاري يک نشست فوق العاده خودداري کرده اند.

اين در حالي است که اوپک در آخرين نشست خود در ماه نوامبر سال ٢٠١٤ ميلادي تصميم گرفت که به جاي کاهش توليد و کمک به افزايش قيمتهاي نفت، سقف توليد خود را بدون تغيير ثابت نگه دارد.

سفر نفتي رئيس جمهور ونزوئلا به تهران و رياض

دولت کاراکاس اعلام کرد: رئيس جمهور ونزوئلا قرار است به منظور گفتگو درباره افت قيمت هاي نفت به عربستان سعودي، ايران و يک کشور ديگر عضو سازمان کشورهاي صادرکننده نفت (اوپک) سفر مي کند.

بر اين اساس نيکولاس مادورو قرار است که به دنبال سفرش به چين، به منظور گفتگو درباره افت قيمتهاي نفت به عربستان سعودي و دو کشور ديگر عضو اوپک سفر کند.

رئيس کابينه دولت کاراکاس پيش از اين گفته بود: پس از سفر به چين به کشورهاي عضو اوپک نيز خواهم رفت تا تلاشهاي درسطح بالا براي ايجاد راهبردي جهت تقويت قيمت نفت را ادامه دهيم و به تقويت اوپک کمک کنيم.

نظرات بینندگان

ارسال نظر