صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

هاشمی رفسنجانی: جمع رکود با تورم فلاکت به بار می آورد

آیت الله 'اکبر هاشمی رفسجانی' روز پنجشنبه در پیام کتبی به 'نهمین جشنواره کارآفرینان برتر خراسان رضوی' در مشهد نوشت: کارآفرینی اصطلاحی است که از نخستین روزهای زندگی فردی و اجتماعی انسانها همراه جوامع بوده و نگاه مردم و حکومتها به کارآفرینی و کارآفرینان در هر زمان به نسبت شرایط متغییر بوده و همواره به عنوان یک پدیده معین نقشی موثر در توسعه و پیشرفت اقتصادی کشورها داشته است.

کد خبر: 3570

 رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: نبود اشتغال، رکود را به دنبال دارد و وقتی رکود با تورم جمع می شود فلاکت به بار می آورد.

به گزارش ایرنا، آیت الله 'اکبر هاشمی رفسجانی' روز پنجشنبه در پیام کتبی به 'نهمین جشنواره کارآفرینان برتر خراسان رضوی' در مشهد نوشت: کارآفرینی اصطلاحی است که از نخستین روزهای زندگی فردی و اجتماعی انسانها همراه جوامع بوده و نگاه مردم و حکومتها به کارآفرینی و کارآفرینان در هر زمان به نسبت شرایط متغییر بوده و همواره به عنوان یک پدیده معین نقشی موثر در توسعه و پیشرفت اقتصادی کشورها داشته است.

وی افزود: نگاهی از سر تامل به تعالیم اسلامی نشانگر جایگاه کار و کوشش در آیات و روایات است وهم فرهنگ دینی و هم فرهنگ ملی ما مشوق کار و کوشش هستند و مطمئنا تلاش برای ایجاد زمینه کار و اشتغال و به تبع آنها رونق اقتصادی جامعه که مفهوم آن در کارآفرینی جلوه بهتری دارد پسندیده و مقدس است.

رییس مجمع تشخصی مصلحت نظام در این پیام ادام داد: از تحولات شیوه های اقتصادی در امور مختلف می گذرم که یک بحث تخصصی برای متخصصان علم اقتصاد است اما بر اقتصاد رقابتی و مبتنی بر بازار تاکید می کنم که امروزه نقش کلیدی در جوامع انسانی دارد.

وی یادآورشد: در شرایط فعلی و با توجه به مجموعه تجربیات علمی و عملی این نکته مبرهن و آشکار است که تضمین موفقیت اقتصادی کشورها نیازمند نوآوری، ابداع و طرح محصولات و خدمات جدید و تعامل با جهانیان است.

وی در ادامه گفت: افزایش بی رویه جمعیت در قرن 19 میلادی و عدم ساماندهی مناسب آنها موج فزاینده بیکاری را در سراسر جهان به همراه داشت و تقریبا در اکثر جوامع بیکاری به عنوان یکی از اصلی ترین بحرانها نمود پیدا کرد. متولیان وضع قیمتها برای حفظ آرامش جوامع با روشهای مختلف به مقابله با بیکاری و مدیریت بحران پرداختند و علماء اقتصادی بر توسعه کارآفرینی به عنوان موتور رشد و توسعه تاکید کردند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی افزود: دانشگاههای بزرگ جهان آموزش و تحقق کارآفرینی را در اولویت برنامه خود قرار دادند و 'یونسکو' به عنوان زیرمجموعه سازمان ملل متحد طی برنامه های متعدد توسعه مهارت و ابتکارات کارآفرینی را از ضرورتهای آموزشی دانشگاهها دانست.

وی گفت: کشورهای در حال توسعه با تاسیس سازمانهایی برای ترویج کارآفرینی سعی در فراهم کردن زمینه ها برای ایجاد اشتغال و رونق اقتصادی داشته و دارند که می توان آن را شکل ویژه ای از نوآوری و خلاقیت دانست که طی آن اقشار مختلف جامعه به خصوص جوانان هم از رخوت و سستی رهایی می یابند و هم جامعه را به سوی تکاپوی مثبت در جهت ارتقاء شرافت فردی و اجتماعی سوق می دهند.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: حتما به یاد دارید که در دوره سازندگی فقط بخاطر افزایش اشتغال بود که علاوه بر جهش اقتصادی و صنعتی که امنیت فرهنگی و سیاسی را به دنبال دارد، خانواده ها خود را روزی خور حکومت نمی دانستند و رونق زندگی را حاصل زحمات و دسترنج افراد شاغل خانواده می دانستند. 

در دوران سازندگی افراد کارآفرین به دنبال سرمایه های عظیم انسانی و منشاء خدمات موثر در روند پیشرفت جامعه و کشور بودند و هنوز هم بر توسعه بسیار موثر هستند چنانکه با توجه به گسترش روزافزون نیازهای جدید در جوامع می توانند از طریق شناسایی فرصتها شرایط را کنترل و مهار کنند و در نهایت ایجاد شغل نمایند که سبب آرامش، آسایش و رفاه همه افراد جامعه می شود.

وی در ادامه این پیام افزود: کارآفرینی پلی بین صنعت و دانشگاه و یا به عبارتی پرکننده خلاء میان علم و بازار است، به دلیل نقش و جایگاه ویژه کارآفرینان در روند توسعه و رشد اقتصادی بسیاری از دولتها در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه تلاش می کنند با حداکثر امکانات و بهره برداری از دستاوردهای تحقیقاتی، افراد بیشتری از جامعه را که دارای ویژگیهای کارآفرینی هستند به آموزش در جهت کارآفرینی و فعالیت کارآفرینانه تشویق و هدایت کنند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی گفت: هر کاری که در این جهت باشد در صورتی که منتج به نتایج عملی شود مانند کارآفرینی اهمیت دارد، تاکید می کنم که ایجاد شغل تنها راهی برای انباشت پول و سرمایه نیست زیرا دستاوردهای دیگری همچون تضمین امنیت، تقویت استقلال، تنوع کارها و بالاتر از همه حفظ کرامت انسانی دارد و امیدوارم جشنواره کارآفرینان برتر نقشی در رونق اشتغال داشته باشد که نبود آن رکود را به دنبال دارد و وقتی رکود با تورم جمع شود فلاکت به بار می آورد.

نهمین جشنواره کارآفرینان برتر خراسان رضوی با هدف 'متناسب سازی انتخاب کارآفرینان برتر به منظور توسعه نیروی انسانی خلاق و نوآور، ارائه راهکارهای عملی ترویج کارآفرینی متناسب با چشم انداز 20 ساله، پویاسازی بانک اطلاعات شناسایی کارآفرینان و استمرار مشارکت بخشهای دولتی، خصوصی و تعاونی' در مشهد برگزار شده است.

در این چارچوب 26 نفر از مجموع هزار و 777 متقاضی در استان خراسان رضوی، در سطح ملی تجلیل می شوند. از این تعداد سه نفر به عنوان کارآفرین برتر ملی مورد تقدیر قرار می گیرند.

شهرستان سرخس با پنج طرح کمترین و شهرستان چناران با 276 طرح کارآفرینی بیشترین متقاضیان را در خراسان رضوی دارند.

 

 

انتهای پیام /

نظرات بینندگان

ارسال نظر