صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

«تلفيق ۹۴» به کجا مي‌رود؟

بر اين اساس، ماده ۴۵ آيين‌نامه داخلي مجلس شوراي اسلامي تصريح مي‌کند: «به منظور تنظيم اصول و مفاد برنامه‌هاي توسعه و لوايح بودجه کل کشور و ايجاد هماهنگي بين کميسيون‌هاي تخصصي مجلس شوراي اسلامي، پس از تقديم لايحه بودجه مربوطه توسط دولت به مجلس شوراي اسلامي، کميسيون تلفيق مرکب تشکيل مي‌شود.

کد خبر: 3315

مطلبي که مي خوانيد درباشگاه خبرنگاران منتشر شده و انتشار آن الزاما به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست.
کميسيون تلفيق مجلس شوراي اسلامي مسئول رسيدگي به لايحه بودجه سالانه کل کشور بوده و در آستانه بررسي لايحه بودجه سالانه شکل مي‌گيرد.
بر اين اساس، ماده ۴۵ آيين‌نامه داخلي مجلس شوراي اسلامي تصريح مي‌کند: «به منظور تنظيم اصول و مفاد برنامه‌هاي توسعه و لوايح بودجه کل کشور و ايجاد هماهنگي بين کميسيون‌هاي تخصصي مجلس شوراي اسلامي، پس از تقديم لايحه بودجه مربوطه توسط دولت به مجلس شوراي اسلامي، کميسيون تلفيق مرکب تشکيل مي‌شود.

بر اساس مصوبه مجلس شوراي اسلامي در جلسه علني روز شنبه (۲۴ اسفند ۹۲) ماده ۴۵ آيين نامه داخلي مجلس که در آن ترکيب اعضاي کميسيون تلفيق در زمان بررسي لايحه بودجه سالانه تغيير کرده است اصلاح شد، که بر اساس آن، کميسيون تلفيق از سال جاري در زمان بررسي لايحه بودجه سالانه با حضور ۹ نفر از کميسيون برنامه و بودجه و ۳ نفر از ساير کميسيون‌هاي تخصصي قبل از رسيدگي به اين لايحه در صحن علني به بررسي لايحه بودجه مي‌پردازد.

اعضاي کميسيون‌ها توسط کميسيون‌هاي مربوطه انتخاب و به هيأت رئيسه مجلس معرفي مي‌شوند و مأموريت آن تا تصويب نهايي قانون برنامه توسعه و يا لايحه بودجه سالانه کل کشور ادامه مي‌يابد.
بر اساس ماده يک قانون مدني، در صورتي که ظرف مدت ۵ روز از ابلاغ يک قانون توسط رئيس مجلس، رئيس جمهور آن را براي اجرا به دستگاه‌هاي اجرايي ابلاغ نکند، رئيس مجلس مي‌تواند مستقيما آن را براي اجرا ابلاغ کند.

در جلسه عصر روز يکشنبه (۱۴ ديماه) کميسيون برنامه و بودجه مجلس، ۹ نفر از ۲۹ عضو اين کميسيون براي عضويت در کميسيون تلفيق بودجه ۱۳۹۴ انتخاب شدند، که بر اساس اين راي‌گيري سيد سعيد زمانيان دهکردي، غلامرضا تاجگردون، قاسم عزيزي، عزت الله يوسفيان ملا، اسماعيل جليلي، رجب رحماني، احمد اميرآبادي فراهاني، غلامعلي جعفرزاده ايمن آبادي و سيدعبدالکريم هاشمي نخل ابراهيمي به عنوان منتخبان کميسيون برنامه و بودجه براي عضويت در کميسيون تلفيق معرفي شدند.

با يک مقايسه ساده مي‌توانيم جاي خالي برخي از اعضاي کميسيون برنامه بودجه را در کميسيون تلفيق مشاهده کنيم، نمايندگاني همچون:

احمد توکلي استاد اقتصاد دانشگاه شهيد بهشتي، وزير اسبق کار، نماينده دور اول، هفتم، هشتم و نهم مجلس
غلامرضا مصباحي مقدم استاد دانشگاه امام صادق (ع)، نماينده مجلس هشتم و نهم مجلس، رئيس کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات سال اول و دوم مجلس نهم و رئيس کميسيون تلفيق بودجه ۹۳
الياس نادران استاد اقتصاد دانشگاه تهران، نماينده دور هفتم، هشتم و نهم مجلس
رضا عبداللهي حضور ۲۷ ساله در مجلس و رياست ۱۸ ساله بر کميسيون برنامه بودجه و محاسبات
محمدقسيم عثماني دکتراي حسابداري بودجه‌اي، نماينده دور هشتم و نهم مجلس
جعفر قادري دکتراي اقتصاد، نماينده دور هشتم و نهم مجلس
هادي قوامي دکتراي اقتصاد و نماينده دور هشتم و نهم مجلس
علي‌محمد احمدي دکتراي اقتصاد، نماينده دور نهم مجلس
غلامرضا کاتب دکتراي اقتصاد، نماينده دور نهم مجلس

احمد توکلي، الياس نادران، غلامرضا مصباحي مقدم، جعفر قادري، ۴ نفري هستند که طي ۳ سال اخير از اعضاي موثر کميسيون‌هاي اقتصادي و برنامه و بودجه مجلس و اثر گذار در مذاکرات و پيشنهادات بودجه‌اي بودند که جاي خالي اين ۴ نفر در کميسيون تلفيق بودجه سال ۹۴ مشاهده مي‌شود.

علت چيست؟
غلامرضا کاتب سخنگوي کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در مورد علت حضور نيافتن خود در کميسيون تلفيق بودجه سال ۹۴ مي‌گويد: امسال بسياري از دوستان ما تمايلي به عضويت در کميسيون تلفيق نداشتند چراکه برخي فکر مي‌کنند ما در کميسيون تلفيق بحث منافع شخصي را دنبال مي‌کنيم.
وي مي‌افزايد: تنها هدف ما براي شرکت در اين کميسيون رضاي خدا و منافع ملي بود و مي‌خواستيم ببينيم آيا اين اشخاصي که چنين ذهنيتي دارند که ما در کميسيون تلفيق‌هاي سال گذشته منافع شخصي را دنبال مي‌کرديم، مي‌توانند بحث‌هاي شخصي را در کميسيون تلفيق مطرح کنند.
نماينده گرمسار در پايان مي‌گويد: با عدم حضور در کميسيون تلفيق خواستار ايجاد ظرفيت حضور براي بسياري از افرادي بوديم که فکر مي‌کردند کار در اين کميسيون بسيار راحت است البته اميدواريم آن‌ها بتوانند به خوبي کار بررسي را انجام دهند.

همچنين هادي قوامي عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس در مورد کنار گذاشته شدن اقتصاددانان برجسته مجلس از کميسيون تلفيق بودجه ۹۴مي‌گويد: بر اساس مصوبه اصلاح شده مجلس، کميسيون تلفيق از سال جاري در زمان بررسي لايحه بودجه سالانه با حضور ۹ نفر از کميسيون برنامه و بودجه و ۳ نفر از ساير کميسيون‌هاي تخصصي قبل از رسيدگي به اين لايحه در صحن علني به بررسي لايحه بودجه مي‌پردازد.

وي مي‌افزايد: روز يکشنبه ۱۴ دي ماه افراد کانديد شده در کميسيون برنامه و بودجه معرفي شدند که در ‌‌نهايت اين افراد به راي گذاشته شدند که در رأي‌گيري ۹ نفر انتخاب شدند.
قوامي با اشاره به اين موضوع که قبلا هماهنگي‌هايي در بين اعضا صورت گرفته بود که اعضا به ليست خاصي رأي بدهند، تصريح مي‌کند: اين افراد با هم هماهنگ شده بودند که به هم رأي بدهند.
وي در اين گفتگو معتقد است: حال اينکه سر رشته اين هماهنگي‌ها از سوي چه کسي يا کساني بوده است من بي‌اطلاع هستم.
قوامي با بيان که انشاءالله افرداي که از کميسيون برنامه و بودجه به کميسيون تلفيق رفتند، بتوانند کار شايسته‌اي براي مسائل مملکت انجام دهند، ادامه مي‌دهد: چون بودجه نگاه فرا بخشي دارد، ولي نگاه کميسيون‌ها بخشي است. ما اميدواريم کميسيون تلفيق بتواند در برابر مطالبات بخشي کميسيون‌ها مقاومت کند.

وي خاطرنشان مي‌کند: در کل بايد گفت که کميسيون‌هاي تخصصي به حاشيه رفته‌اند.
اين عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس اظهار مي‌کند: ساير نمايندگان مي‌توانند در جلسات کميسيون تلفيق بودجه اظهارنظر کنند، اما حق راي ندارند و قطعا ما هم بي‌کار نخواهيم نشست و زماني که لايحه بودجه پس از بررسي در کميسيون تلفيق به صحن علني مجلس آورده شد، موادي که منافع ملي در آن لحاظ نشده باشد، حذف خواهد شد..
بنابراين بايد ديد که آيا نبود نمايندگان اقتصاددان و با تجربه مجلس در کميسيون «تلفيق بودجه ۹۴» که همواره نقش به سزايي در روند تصويب برنامه‌هاي اقتصادي داشته‌اند، تاثيري بر روند کيفيت بررسي و تصويب بودجه ۹۴ خواهد گذاشت؟

نظرات بینندگان

ارسال نظر