صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

معضل تغيير کاربري زمينها در کشور

کد خبر: 2944

«معضل تغيير کاربري زمينها در کشور» عنوان يادداشت روز روزنامه آفرينش به قلم حميدرضا عسگري است که مي‌توانيد آن را در ادامه بخوانيد:

شايد سال‌ها پيش که جمعيت به اين شيوه رشد نکرده بود و قيمت ساخت و سازها حداقل در طي بازه‌هاي زماني ثابت مي‌ماند، کسي فکر نمي‌کرد که روزي سرمايه‌هاي ملي کشور با خيانت يک عده سودجود به تاراج رود و آينده کشور و نسل‌هاي بعد ازما با خطر جدي نابودي جنگل‌ها واراضي کشاورزي مواجه شود. بحث زمين خواري و از بين رفتن زمين‌هاي کشاورزي و مراتع طبيعي، در طي چند سال اخير به يکي از عمده ترين فسادهاي کلان در دستگاه‌هاي قضايي مورد بررسي قرار گرفته است. سالانه درحدود هشت هزار هکتار از اراضي کشاورزي تخريب و با تغيير کاربري غيرقانوني مواجه مي‌شوند که البته اگر اين ميزان را در کنار تغيير کاربري قانوني اراضي کشاورزي در نظر بگيريم به رقم بيش از 10 هزار هکتار در سال مي‌رسيم. در حال حاضر ايران صاحب حدود 14 ميليون هکتار جنگل است و از اين لحاظ، يکي از کشورهاي فقير از نظر پوشش گياهي است. همچنين در حالي که بنا بر استاندارد‌هاي جهاني سهم هر انسان از جنگل حداقل هشت هکتار است، اين ميزان به دليل تخريب گسترده جنگل‌ها و مراتع در دو دهه اخير به کمتر از دو هکتار براي هر ايراني رسيده است، و معلوم نيست چه مقدار اين زمين‌هاي طبيعي به نسل‌هاي بعدي برسد!!. اگر نگاهي به تغيير کاربري اراضي طبيعي و کشاورزي داشته باشيم مشاهده مي کنيم که اين رويه صرفا براي کشاورز و سرمايه‌گذار ازيکسو و هم براي مسئولان ودستگاه‌هاي مختلف دولتي از شهرداري‌ها تا ديگر ارگان‌هاي متولي نفع دارد. چراکه همه آنهايي که اراضي خود را تغيير کاربري مي‌دهند ارزش افزوده نصيبشان مي‌شود و دستگاه‌هاي متولي نيز هم از طريق دريافت عوارض و ازطريق تخلفات اداري در دادن مجوزهاي غيرقانوني اين روند به سودکلاني مي‌رسند. آفت وضرر اين ماجرا نيز همچون هميشه متوجه کشور و منافع ملي مي‌شود.

اما بايد درنحوه برخورد با سودجوياني که دربالا به آنها اشاره شد، تمايز قائل شويم. چرا که اکثرکشاورزاني که اقدام به فروش و تغيير کاربري زمين خود مي‌کنند، اکثر از قشر فقير و ضعيف هستند که فعاليت کشاورزي براي آنها سود و منفعت کافي نداشته است. لذا اين وظيفه دولت است تا با هدفمند کردن کشت‌ها و تضمين خريد محصولات کشاورزي مانع از دست کشيدن کشاورز از فعاليت خود شود. ازسوي ديگرپرونده‌هاي کلاني که از زمين خواري دردست بررسي است تماماً متعلق به نهادها و افرادي است که با زيرپا گذاشتن قانون و يا سندسازي‌هاي جعلي منابع ملي را به نفع خود تغيير کاربري داده‌اند. ولي بحث سرمايه داران سودجو و نهادهاي رسمي متخلف در اين چرخه کاملا جداست و بايد برخوردي سخت و جدي با آنها صورت گيرد. دولت قبل شعار مبارزه با فساد را بدون عمل مطرح ساخت و نتيجه آن افزايش حجم تخلفات و رانت‌خواري‌ها در دستگاه‌هاي مختلف بود، اما از دولت فعلي که رويکرد انتقاد پذيري را حداقل درگفتار در پيش گرفته است، اين توقع وجود دارد تا به صورت علني با نگاهي درون سازماني ابتداً خود را پالايش کند و سپس هرنهاد رسمي و مسئولي را که دامنش به زمين خواري و تاراج حقوق ملت آلوده است به نهاد قضايي معرفي کند. بدون هيچگونه ملاحظه و مصلحت انديشي غيراصولي بايد گفت که مردم نسبت به عملکرد دستگاه‌هاي نظارتي ونهادهاي صادرکننده مجوزهاي تغيير کاربري، گله‌مند و اعتمادشان خدشه دار شده است. اين سوال براي جامعه پيش آمده که چطور ممکن است، شهرداري، استانداري، فرمانداري، نهادهاي ناظر بر اراضي کشاورزي و محيط زيست، تخلف يک شرکت سرمايه گذاري درتغيير کاربري بيش از50هکتار از اراضي استان را شاهد باشند و کسي به آن متعرض نشود؟! امروزهشت استان کشور که در واقع به عنوان بهترين مناطق از نظر آب و خاک شناخته مي‌شوند، با بحران زمين خواري مواجهند؛ به گونه‌اي که اين استان‌ها با توسعه ‌ويلاسازي و تخريب اراضي کشاورزي روبرو هستند. استان‌هاي تهران، مازندران، البرز، گيلان، گلستان، قزوين، اردبيل و بخش‌هايي از کلان‌شهرهاي ايران مانند مشهد، اصفهان، شهرکرد و غيره جزء استان‌هايي هستند که تخلفات گسترده زمين خواري درآنها رخ مي‌دهد و مجوزهايي درپس چشم قانون صادر مي شود. اما اين پايان کار نيست و بعضاً شاهديم که برخي نهادها بدون در نظرگرفتن قوانين و محدوديت‌هاي محيط زيست اقدام به تصرف زمين‌ها و مراتع طبيعي مي‌کنند و ساخت‌وسازهاي بسياري تحت نظر خود آنها صورت مي‌گيرد. نتيجتاً گفتن و شمردن اين تخلفات دردي را دوا نمي‌کند و چيزي نيست که مردم از آنها مطلع نباشند، اما آنچه ملت از دولت مورد اعتماد خود توقع دارند اين است که برخلاف سال‌هاي قبل دست از شعارهاي توخالي بردارد و به صورت عملي و علني با متخلفان برخورد و آنها را معرفي کند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر