صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

مسکن، بيمار لاعلاج دولت يازدهم

حال اين روزهاي بازار مسکن به مانند بيماري است که نمي‌توان به بهبود آنها اميد داشت زيرا هر راهکار و روشي براي حل مشکل اين بخش در نظر گرفته مي‌شود در نهايت به جايي نمي‌رسد و يک پاي قضيه مي‌لنگد.

کد خبر: 2770

«مسکن، بيمار لاعلاج دولت يازدهم» عنوان يادداشت روز روزنامه جهان صنعت به قلم زيبا ورمزياري است که مي‌توانيد آن را در ادامه بخوانيد:

حال اين روزهاي بازار مسکن به مانند بيماري است که نمي‌توان به بهبود آنها اميد داشت زيرا هر راهکار و روشي براي حل مشکل اين بخش در نظر گرفته مي‌شود در نهايت به جايي نمي‌رسد و يک پاي قضيه مي‌لنگد.
«بالاخره وضعيت بازار چه مي‌شود»، «مسکن گران‌تر مي‌شود»، «مسکن ارزان مي‌شود»، «آيا براي خريد ملک باز هم صبر کنيم» و... سوالاتي از اين قبيل نقل و نبات اين روزهاي فعالان و متقاضيان بازار مسکن است به‌گونه‌اي که اين ديالوگ‌هاي تکراري شايد روزانه بيش از هزاران بار در بازار مسکن تکرار ‌شود اما متاسفانه پاسخ روشن و قاطعي براي هيچ‌يک از اين سوالات وجود ندارد. اين ابهام البته کاملا طبيعي است زيرا وقتي متولي اصلي اين بخش- وزير راه‌وشهرسازي- از ابتداي وزارت تا چندين ماه در اين خصوص حتي يک اظهارنظر کوچک هم نمي‌کند چطور مي‌توان از افراد ديگر انتظار پيش‌بيني داشت.
شايد اگر عباس آخوندي پيش‌بيني اين روزها را مي‌کرد و مي‌دانست قرار است مشکلات مسکن مهر و رکود عميق بازار تا اين حد دامنش را بگيرد حاضر نمي‌شد در خواب هم وزير شود. وي که هرازچندگاهي نواي انتقاد سر مي‌دهد و به شدت از سياست‌هاي دولت قبل به ويژه در بخش مسکن مهر خرده مي‌گيرد و حتي اعلام مي‌کند شايد چندين دولت آينده هم گرفتار اين پروژه باشند در نهايت مي‌بيند که گلايه و شکايت فايده ندارد و اين طرح به‌عنوان ارثيه اجباري به آخوندي تقديم شده و بايد پرونده اين پروژه را ببندد.
در چنين شرايطي شايد آخوندي از مسايل ديگر بخش مسکن غافل شده و اين حالت باعث مي‌شود اکنون پس از گذشت 503 روز از وزارت هنوز نتواند برنامه‌اي براي خانه‌دار شدن مردم به اجرا درآورد. نگاهي به عملکرد وي نشان مي‌دهد که تاکنون جز افزايش وام مسکن در بخش خريد و ساخت اقدام عملياتي خاصي براي کمک به خانه‌دار شدن افرادي که نياز به کمک دولت دارند صورت گرفته نشده است که البته نسبت به اين اقدامات هم نقدهاي بسياري وجود دارد.
شايد براي حل مشکل مسکن کشور که به عبارتي مي‌توان از آن به‌عنوان بيمار لاعلاج دولت يازدهم- دولتي که با تدبير و اميد پا به عرصه حضور گذاشت- ياد کرد بايد به عصر گذشته بازگرديم و در انتظار اختراعات جديد بمانيم زيرا تاکنون که شاهد حل مشکل مسکن در کشور نبوده‌ايم. شايد در نظر مسوولان بازار به آرامش رسيده و حباب قيمتي آن تخليه شده باشد يا اينکه قيمت‌ها به کف رسيده و اکنون وقت معامله مسکن است اما با گشتي در بازار آنچه مشهود است اينکه فاصله ميان قيمت‌ها و قدرت خريد مردم مانند فاصله زمين تا آسمان است با اين تفاسير بايد از مسوولان پرسيد اگر بخواهند به دور از جانبداري و مسووليت‌هاي خود پاسخ دهند به راستي قيمت‌هاي فعلي مناسب و اکنون بهترين زمان براي خريد مسکن است؟
طبيعتا براي افرادي که به دنبال خريد يا اجاره آپارتمان‌هاي لوکس و متراژ بالا هستند پرداخت افزايش ميليوني قيمت کار دشواري نيست اما براي کساني که جمع پس‌اندازشان به همراه وامي که با هزار دوندگي گرفته‌اند به اندازه خريد حتي 10 متر آپارتمان هم نيست اين بازار مي‌تواند فقط زجرآور باشد. در اينجا ضرب‌المثل «سواره از پياده خبر ندارد، سير از گرسنه» عجيب معنا پيدا مي‌کند زيرا اگر مسوولان بالادستي کشور يک روز خود را جاي اين افراد بگذارند و در قفس‌هايي که با عنوان آپارتمان نقلي با قيمت گزافي به آنها اجاره داده شده زندگي کنند امکان دارد تلاش بيشتري براي حل مشکل بازار مسکن کنند و به فعاليت‌هاي خود سرعت بخشند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر