صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

نیلی: امروز درشرایط مطلوب قرار داریم

درگفتگوی ویژه خبری مطرح شد دولت با مهار تورم و مثبت کردن رشد اقتصاد حالت اورژانسی آن را بهبود بخشید/ برای کاهش تعرفه ها باید قدرت رقابت پذیری بنگاه ها را افزایش دهیم

کد خبر: 2694

؛مسعود نیلی مشاور اقتصادی رئیس جمهور در برنامه  14 دیماه گفتگوی ویژه خبری به بررسی آخرین وضعیت اقتصادی و برنامه های آتی دولت پرداخت. 
 
نیلی در پاسخ به این سوال که در حال حاضر اقتصاد کشورمان در چه وضعیتی قرار دارد گفت: اقتصاد ما در سال های 91 و 92 دوران سختی را پشت سر گذاشته رکود سنگینی بر اقتصاد ما حاکم بود به این معنی که هم رشد منفی در دو سال 91 و 92 داشتیم که با تورم همراه بود. 
 
وی تصریح کرد: توام بودن این دو مورد با یکدیگر در اقتصاد کشورمان بی سابقه بوده است و درنتیجه آن هایی که شغل داشتند به دلیل تورم قدرت خرید آنان کم و افرادی که بیکار بودند امیدی برای پیدا کردن شغل نداشتند و از تورم بالا رنج می بردند. 
 
مشاور اقتصادی رئیس جمهور با بیان این که اقتصاد در نیمه دوم سال 92 به تدریج شاهد اتفاقاتی بود،اظهار داشت:یک تلاطم در اقتصاد کلان که قبلا در آن بود حذف شد و منجر شد که حجم بالای نقدینگی که در اختیار مردم بود تبدیل به منابعی شود که در بانک بیشتر مورد استفاده قرار بگیرد.
 
وی افزود: در نتیجه قدرت اعطای تسهیلات بانک ها مقداری بهبود پیدا کرد و از طرفی چون امکان افزایش صادرات نفت فراهم شد منجر شد که زمستان گذشته واردات کشور افزایش پیدا کرده و چون ترکیب واردات ما عمدتا مواد اولیه و سرمایه ماشین آلات بود آن هم در خدمت تولید قرار گرفت.
 
نیلی با بیان این که بنابراین در سه ماهه 93 شاهد رشد اقتصاد مثبتی بودیم عنوان کرد: در ادامه سه ماهه سال شاهد رشد مثبتی بودیم که کاهش تورم نیز ادامه پیدا کرد و امروز در جایی هستیم که در این نقطه طبق آمارها نشان می دهد که ما نسبت به شرایط سال 91 و 92 اتفاقات خیلی خوبی رخ داده است.
 
مشاور اقتصادی رئیس جمهور ادامه داد: نسبت به آن چه که باید باشیم فاصله داریم به طور مثال اگر مقدار فعالیت اقتصادی ما در دو فصلی که آمار آن رشد مثبت نشان می دهد محاسبه می کنیم هر چند نسبت به فصل مشابه سال قبل رشد نسبی داشته ایم ولی نسبت به سال های گذشته به رشد منفی دچاریم و هنوز فاصله زیادی داریم.
 
* امروز در شرایط مطلوب اقتصادی قرار داریم

وی با بیان این که نمی گوییم امروز در شرایط مطلوب اقتصادی قرار داریم تاکید کرد: به علاوه این که بودن رشد مثبت به معنی این نیست که تمام فعالیت های اقتصادی که امروز در کشور در حال انجام است در سه ماهه اول و دوم همه آن ها نسبت به سال قبل رشد مثبتی داشته است اصولا این اتفاق در دو فصل دیگر هم رخ داده و افزایش درآمد صادرات و امکان واردات تبدیل به رشد شده است و یکی دیگر از کانال هایی که منجر به رشد اقتصادی کشورمان شد اعطای تسهیلات بیشتر بانک ها بوده است.
 
نیلی افزود: دولت هم حجم کارهای عملیاتی که تخصیص داده بود را نسبت به سال های گذشته رشد داد و امیدواریم تا پایان سال نسبت به سال های گذشته رشد داشته باشیم و آن چیزی که برایمان مهم است استمرار این رشد می باشد.
 
 مشاور اقتصادی رئیس جمهور با بیان این که چگونه می توانیم این رشد را همیشه نگه داریم گفت: ما احتیاج داریم عملا به بنگاه های بزرگی که بودند و رشد کردند و باید بکوشیم که رشد آن ها را منتشر کنیم در اقتصاد بنگاه های بزرگ را به بنگاه های کوچک و متوسط تبدیل کرده چرا که می توانیم اشتغالزایی کرده و اطمینان خاطر حاصل کنیم.
 
وی در پاسخ به این سوال مبنی براینکه اهداف کنفرانس امروز چه بود گفت: ما از اواخر سال گذشته برای برنامه ریزی و ایجاد ساز و کاری نوین تلاش کردیم و سعی بر این بود که از تمام ظرفیت هایی که در کشور اعم از دانشگاه ها، اساتید، نخبگان، پژوهشگران جوان بتوانیم از ظرفیت های آنان استفاده کرده و حتی از ظرفیت اقتصاددانان ایرانی که در خارج از کشور سکونت دارند ولی علاقه مندند که به اقتصاد کشورمان کمک کنند بهره مند شده ایم. 
 
نیلی افزود: لازمه آن این بود که یک ساز و کار اعتباری را تعریف کرده، مفاهیم و موضوعات محصور را با دید میان مدت تبدیل به مسائل روزمره کرده و به سفارش مان کارهایی در امر تحقیقات را انجام بدهند و در هر رشته ای که تحصیل می کنند تحقیقات را به سرانجام رسانده امکان تبادل نظر در کارگروه های مختلف فراهم شود و به علاوه یافته ها را با مسئولین اجرایی در میان بگذارند. 
 
 مشاور اقتصادی رئیس جمهور با بیان این که در این کنفرانس ما دو هدف را دنبال می کنیم تاکید کرد: اولین هدف این است که اطمینان کنیم هیچ راه حلی دیگر برای بهبود وضع اقتصادی از قلم نیفتاده چرا که از همه خواستیم هر آن چه که به ذهن آن ها می رسد و امروز در اقتصاد محقق نشده اعلام کنند و یک موضوع همه جانبه بود. 
 
وی ادامه داد: هدف دوم ما این بود که ما به یک وفاقی دست پیدا کنیم هر چه از تفرق آرا فاصله بگیریم و بتوانیم به یک اجماعی برسیم چرا که در شرایطی از اقتصاد قرار داریم هر چه عملکردها مطلوب و نامطلوب باشد با گذر زمان بهترین چیزی بود که می توانیم از آن استفاده کنیم مانند بیماری است که پزشکان در درمان آن به اتفاق نظر می رسند و دارویی را برای آن تجویز می کنند.
 
نیلی ادامه داد: اگر این دو اهداف را محقق کنیم قطعا به آرامش خاطر خواهیم رسید و چیزی حذف نشده و همه نسبت به آن آگاهی دارند که باید در کشور چه کار کنند و در طول این چند ماه گذشته مسائلی را تعریف، افرادی را مشخص و ساختارها چیده شده است.
 
مشاور اقتصادی رئیس جمهور با بیان این که امروز و فردا نشست های تخصصی اقتصادی برگزار می شود گفت: تمام بحث هایی که امروز و فردا بوده است را خروجی مفیدی قطعا دارد فردا یک میزگردی با حضور وزیر اقتصاد، رئیس مدیریت برنامه ریزی، رئیس بانک مرکزی و عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس برای بحث و تبادل نظر حول مهمترین مسائل ارائه شده در این کنفرانس به جمع بندی اولیه خواهند رسید. 
 
وی ادامه داد: امروز و فردا به علاوه شانزده سخنرانی به جمع بندی درباره اقتصاد خواهیم رسید که نکاتی را در آن ارائه خواهیم داد.

 *ضرورت رقابتی شدن بازار و خروج از انحصارگرایی

نیلی در ادامه برنامه گفتگوی ویژه خبری در پاسخ به این سوال که اقدامات دولت برای خروج از انحصار و رانت که از آن به عنوان بیماری اقتصاد یاد می شود چیست، گفت: ساختار فعالیت بنگاه های اقتصادی در کشور ما از قدیم غیررقابتی بوده است و بنگاه های بزرگ انحصاری در بازار عملا مانع از حضور سایر بنگاه ها شده اند.
 
مشاور اقتصادی رئیس جمهور ادامه داد: اگر بنگاه های اقتصادی ما از بابت در اختیار داشتن بازار و نداشتن رقیب آسوده خاطر باشند انگیزه ای برای ارتقای سطح محصولات خود پیدا نمی کنند.
 
وی در ادامه به کاهش قیمت نفت گریزی هم زد و بیان داشت: امروز با توجه به کاهش قیمت نفت و کمتر شدن منابع عمومی و تحت تاثیر قرارگرفتن سرمایه در بازار ،بهره وری بالاتر از سرمایه های موجود اهمیت پیدا کرده است.
 
*نقص در اجرای سیاست های کلی اصل 44

نیلی به درست اجرا نشدن سیاست های کلی اصل 44، اشاره کرد و اظهار داشت: در اجرای سیاست های اصل 44 و واگذاری ها از بخش دولتی به بخش خصوصی دچار نقص هستیم به گونه ای که بخش خصوصی مد نظر قرار گرفته شده در اصل 44، هیچ گاه در عمل واقعی نبوده است.
 
مشاور اقتصادی رئیس جمهور ادامه داد: آن مقداری که دولت هنوز خصوصی سازی نکرده باید به بخش خصوصی واقعی واگذار شود.
 
وی در ادامه در پاسخ به این سوال که چرا دولت برای واگذاری مالکیت های خود به بخش خصوصی واقعی اقدام ملموسی را انجام نداده است، گفت: در سال 92 و اوایل 93، اقتصاد ما حالت اورژانسی داشت و دولت در این مدت توانسته است با مهار تورم و مثبت کردن رشد اقتصاد حالت اورژانسی را بهبود بخشد.

*ضرورت کاهش تعرفه ها و افزایش قدرت رقابت پذیری بنگاه های اقتصادی

نیلی تصریح کرد: پرداختن به این قبیل امور یک مقدار عمق بیشتر بررسی را ایجاب می کند و خواه ناخواه باید در نظام بنگاهداری کشور به سمت بهره وری بیشتر حرکت کنیم. 
 
مشاور اقتصادی رئیس جمهور در ادامه در پاسخ به این سوال که دولت چه اقداماتی را برای جلوگیری از واردات بی رویه انجام داده است اظهارداشت: به دنبال نابسامانی های ارزی که در سال 90 و 91 به شکل شدیدی اتفاق افتاد، یک حجم زیادی واردات خارج از نظام رسمی کشور شکل گرفت و قاعدتا ما باید به سمتی حرکت کنیم که نظام صادرات و وارداتمان شفاف و درست شوند.
 
وی ادامه داد: این مقوله به بحث انحصار و رقابت نیز مربوط می شود؛زیرا وقتی بنگاه های انحصاری داخل نمی توانند قیمت محصولات خود را پایین بیاورند،محصول مشابه خارجی با قیمت پایین تر وارد می شود و برای این که محصول خارجی، بازار را تصاحب نکند ما مجبور به تعیین تعرفه های بالا هستیم و این امر باعث می شود هزینه واردات قاچاق کاهش یابد و به تبع آن بخش هایی از اقتصاد از کنترل دولت خارج شوند.
 
نیلی تصریح کرد: برای کاهش تعرفه ها که یک ضرورت است باید قدرت رقابت پذیری بنگاه ها را افزایش دهیم.
 
مشاور اقتصادی رئیس جمهور با بیان این که اقلامی که تحت عنوان کالاهای لوکس و غیرضروری وارد می شود ،تحت یک نظام تعرفه ای و از طریق واردات رسمی کشور نیست گفت: در حوزه های مختلف اقتصاد ما یک بخش غیررسمی وجود دارد و به هر میزان که اقتصاد ما شفاف تر و رقابتی تر شود،سهولت انتقال فعالیت های اقتصادی از بخش غیررسمی به بخش رسمی نیز بیشتر می شود.

وی با اشاره به این که کالاهای غیرمجاز از طریق گمرک وارد نمی شود گفت: کالاهایی که وارداتشان مجاز است نمی تواند براساس قدرت رقابت بنگاه های داخلی رقابت کند ؛زیرا تعرفه های بالایی برای آن ها در نظر گرفته شده است.
 
*ضرورت رقابت پذیر شدن بنگاه های داخلی

نیلی با تاکید براینکه بنگاه های داخلی باید قدرت رقابت پیدا کنند افزود: هر چه ممنوعیت و افزایش تعرفه برای کالاها در نظر گرفته شود واردات قاچاق افزایش می یابد.
 
مشاور اقتصادی رئیس جمهور با اشاره به این که با قواعد غیراقتصادی نمی توان مانع از ورود کالاهای مختلف شد ادامه داد: براساس منطق اقتصادی باید درست کار کنیم تا بنگاه ها قدرت رقابت داشته باشند.
 
*تعرفه ها باید مسیر نزولی پیدا کنند

وی با اشاره به این که باید محصولات داخلی توان رقابت با محصولات مشابه خارجی داشته باشند افزود: تعرفه ها باید مسیر نزولی پیدا کنند تا بنگاه های تولیدی با بنگاه های مشابه خارجی رقابت کنند.
 
نیلی با اشاره به این که طی ماه های آینده برنامه ریزی برای مقررات صادرات و واردات سال آینده منتشر خواهد شد افزود: منطق حاکم بر نظام تعرفه بر واردات و صادرات باید از سوی مسئولین گفته شود.
 
مشاور اقتصادی رئیس جمهور در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه چرا آثار کاهش تورم را در زندگی مردم شاهد نیستیم گفت: متاسفانه با وضع مطلوب فاصله داریم.
 
* بیش از 18درصد سطح درآمد اقتصاد کاهش یافته است

وی با بیان این که طی در سال های 92 و 92،  8.7 درصد اقتصاد کوچکتر شده است افزود: بیش از 18درصد سطح درآمد اقتصاد ما کاهش یافته است.
 
نیلی با بیان این که اقتصاد ما دچار مشکل رکود بود خاطر نشان کرد: هزینه خانوار در سال های قبل را باید با سال جاری مورد مقایسه قرار دهیم به طوری که قدرت خرید متوسط خانوارها روند نزولی داشته است. 
 
مشاور اقتصادی رئیس جمهور با اشاره به این که باید مردم اقدام به مقایسه قیمت خرید محصولات مورد نظرشان به سال های گذشته کنند ادامه داد: ممکن است در آخر سرانه ما به صورت مختصر افزایش یافته باشد.
 
وی با اشاره به این که باید مسائل را به صورت صادقانه با مردم در میان بگذاریم افزود: باید هر آن چرا که می توانیم انجام دهیم اعلام کنیم.
 
* دولت به دنبال بهبود شرایط اقتصادی است

نیلی با اشاره به این که دولت به دنبال بهبود شرایط اقتصادی است گفت: دولت باید برای مردم توضیح دهد که چگونه می تواند اوضاع را بهبود دهد.
 
مشاور اقتصادی رئیس جمهور با اشاره به این که مشکلات اقتصادی کشور در برنامه های مختلف تلویزیونی توضیح داده می شود ادامه داد: تورم 17 درصد در مقایسه با تورم دنیا بالا است پس اگر بخواهیم خود را با سایر کشورها مقایسه کنیم باید بگویم که برخی از کشورها تورم 2 یا 3 درصدی دارند. 
 
وی با اشاره به این که در کشوری که تورم دو درصد دارد قدرت خرید مردم دو درصد کاهش می یابد افزود: از شرایط قبل به شرایط کم تر بد منتفل شده ایم.
 
نیلی با اشاره به این که اگر ادعا کنیم شرایط مساعد است گفت: رسانه ملی با افراد مختلف ارتباط برقرار می کند تا مسائل را بازگو کنیم.
 
* دولت خود را در معرض نقد قرار می دهد

مشاور اقتصادی رئیس جمهور با بیان این که حسن دولت در این است که هر چه انجام می دهد به صورت اسناد منتشر می کند بیان کرد: دولت خود را در معرض نقد قرار می دهد.
 
وی با اشاره به مجموعه سیاست های خروج از رکود که دولت آن را پیش بینی کرده است ادامه داد: دولت تلاش می کند تا از بقیه نظرات صاحب نظران و مسئولین استفاده کند تا خودش به اطمینان و مردم به آرامش برسند.
 
نیلی با اشاره به این که باید بهترین راه را انتخاب کرد خاطر نشان کرد: دولت تلاش می کند تا در طی مسیر مشکلات را برطرف کند.
 
مشاور اقتصادی رئیس جمهور با بیان این که آرامش به این معنی نیست که شرایط خوب باشد گفت: نقد را باید متوجه راه حل کرد نه این که تنها به نتیجه اکتفا کنیم.
 
وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه آیا رشد اقتصادی تاثیر منفی بر بازار کار می گذارد ادامه داد: باید رشد را در یک فصل با فصل سال گذشته آن مقایسه کنیم.
 
نیلی با اشاره به این که یک درصد رشد مربوط به یک درصد GDP در سال است ادامه داد: رشد GDP برای سال 93 باید اعلام شود.
 
* رابطه میان رشد و اشتغال بلند مدت است

مشاور اقتصادی رئیس جمهور با بیان این که رابطه میان رشد و اشتغال بلند مدت است،خاطرنشان کرد: در فاصله سال های 85 تا 90 اقتصاد کشور 4.3 درصد رشد داشته است.
 
وی با اشاره به این که اشتغال در بین سال های 85 تا 90 صفر بوده است افزود: تعداد شاغلین در سال 85 همان تعدادی بود که در سال 90 مطرح شد.
 
نیلی با تاکید براینکه رابطه بین رشد اقتصادی و اشتغال فصلی نیست خاطر نشان کرد: در سال 90 رشد منفی بود اما اشتغال افزایش یافت.
 
مشاور اقتصادی رئیس جمهور با اشاره به این که در علم اقتصاد رابطه بین رشد و اشتغال بلند مدت است ادامه داد: ممکن است این دو خلاف جهت یکدیگر حرکت کنند بنابراین باید سیاستی را به کار برد که اشتغال در کشور افزایش یابد.
 
وی با بیان این که رشد اقتصادی کشور طی دو فصل مثبت بوده است اظهار داشت: این رشد در بنگاه های بزرگ بوده و باید به بنگاه های کوچک و متوسط منتقل شود تا شاهد اشتغالزایی در کشور باشیم زیرا در بنگاه های کوچک شغل ایجاد می شود.
 
نیلی با اشاره به این که اقتصاد ما احتیاج به اشتغال در قیاس های بزرگ دارد گفت: در این صورت است که جوانان می توانند به بازار کار وارد شوند. 
 
مشاور اقتصادی رئیس جمهور با بیان این که اقتصاد ما با چالش هایی مواجه است،ادامه داد: ان شالله شاهد شکوفایی اقتصاد کشور خواهیم بود. 

انتهای پیام/

باشگاه خبرنگاران

نظرات بینندگان

ارسال نظر