صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

زنگنه: نشست اضطراري اوپک بدون اجماع دردي دوا نمي‌کند

زنگنه: کاهش قيمت نفت مواضع ايران را تغيير نخواهد داد/ نشست اضطراري اوپک بدون اجماع دردي دوا نمي‌کند کاهش قيمت نفت مواضع ايران را تغيير نخواهد داد و ما از اين جهت چندان تحت فشار قرار نمي‌گيريم، چرا که توليد نفت کشور به دليل تحريم ۶۰ درصد کاهش يافته است و کاهش ۲۰ دلاري قيمت مواضع کشور را تغيير نمي‌دهد.

کد خبر: 2653

باشگاه خبرنگاران/ وزير نفت با اشاره به اينکه کاهش ۲۰ دلاري قيمت نفت مواضع ايران را تغيير نخواهد داد، گفت: برگزاري نشست اضطراري اوپک بدون اجماع هيچ دردي را دوا نخواهد کرد.

بيژن زنگنه در اجلاس اقتصاد ايران اظهار داشت: کاهش قيمت نفت مواضع ايران را تغيير نخواهد داد و ما از اين جهت چندان تحت فشار قرار نمي‌گيريم، چرا که توليد نفت کشور به دليل تحريم ۶۰ درصد کاهش يافته است و کاهش ۲۰ دلاري قيمت مواضع کشور را تغيير نمي‌دهد.

وي گفت در ماه‌هاي اخير شاهد افت قيمت شديد نفت بوديم به طوري که نفت برنت از قيمت 110 دلار به 55 دلار رسيد. وزير نفت با بيان اينکه اوپک در بازار نفت با کم‌ کردن عرضه مي‌تواند قيمت‌ها را بالا ببرد، گفت: تنها ابزار اوپک عرضه است.

زنگنه تصريح کرد: در حال حاضر سهم توليد اوپک در بازار 30 ميليون بشکه است و بر اساس پيش‌بيني‌هاي صورت گرفته در سال 2015، 2.2 ميليون بشکه افزايش عرضه خواهد داشت. وزير نفت در ادامه گفت: اوپک در سال 2014، 0.7 درصد اضافه توليد نسبت به تقاضا داشته است.

زنگنه تصريح کرد: با اين روند کاهشي قيمت، وضعيت آتي نيز نشان از آن دارد که قيمت‌ها باز هم کاهش خواهد داشت.

وي با اشاره به اينکه نمودار توليد اوپک نشان از آن دارد که در سال 2008 تا 2009 ميزان توليد نفت 31.2 ميليون بشکه در روز بوده و ميزان توليد در اين سال 2.5 ميليون بشکه کاهش داشته که اين کاهش به خاطر دفاع از قيمت بوده است، تصريح کرد: آمار قيمتي در اين سال‌ها نشان مي‌دهد که قيمت نفت ظرف يک سال از 40 دلار به 80 دلار رسيده است.

زنگنه افزود: از سال 2009 به بعد «شيل» با يک شيب بسيار تند ميزان توليد نفت را از 4 ميليون بشکه به 5.5 ميليون بشکه در حال حاضر رسانده است. وزير کابينه دولت يازدهم از روسيه، آمريکا، مکزيک، نروژ و قزاقستان به عنوان غيراوپکي‌هاي مهم اسم برد و افزود: وضع پيش آمده فعلي در اثر عدم توازن عرضه و تقاضا اولين بار به وجود نيامده است.

وي ادامه داد: تصميم در اوپک مبني بر کاهش توليد نفت بايد با اجماع صورت بگيرد و از طرفي تصميمات گرفته شده نيز هيچگونه ضمانت اجرايي ندارد. زنگنه ادامه داد: در اوپک هر کس بيشتر توليد داشته باشد اثرگذاري بيشتري نيز دارد. زنگنه با اشاره به اينکه در ديداري که با وزاراي اوپک داشتيم اعلام کردم توليد را کاهش نمي‌دهيم، تصريح کرد: چرا که اگر توليد نفت کاهش يابد قيمت بالا خواهد رفت و اين يعني رقيب را پايمال مي‌کنيم.

زنگنه ادامه داد: آنها معتقدند اگر مدتي قيمت نفت را تحمل کنيم قيمت افت و مصرف بالا مي‌رود و اين امر رشد اقتصاد جهاني را به دنبال خواهد داشت و با اين رشد تقاضا بالا رفته و عرضه نيز بالا مي‌رود که از اين طريق شيل اويل از ميدان خارج مي‌شود.

وزير نفت ادامه داد: هشت کشور اوپک موافق کاهش توليد نفت و چهار کشور مخالف کاهش توليد هستند. وي در خصوص برگزاري اجلاس اوپک نيز گفت: برگزاري اجلاس اوپک وقتي که نتيجه‌اي نداشته باشد موجب سقوط نفت خواهد شد.

وي بازار نفت را تحت تأثير مسائل رواني و فيزيکي عنوان کرد و تصريح کرد: قيمت نفت عملا عامدانه و مديريت شده است. وي ادامه داد: سال‌ها است که اوپک نتوانسته سهم خود را افزايش دهد.

وي در پاسخ به اين سوال که آيا ايران به دنبال برگزاري نشست اضطراري است؟ گفت: برگزاري جلسه اضطراري مشکلي را حل نخواهد کرد. وزير کابينه دولت يازدهم با بيان اينکه در اوپک اجماع مطرح است، تصريح کرد: چنانچه اين اجماع صورت نگيرد، برگزاري نشست اضطراري هيچ دردي را دوا نخواهد کرد.

زنگنه افزود: نشست اوپک در صورتي که نتيجه اي در پي نداشته باشد کاهش قيمت نفت را موجب خواهد شد. وي گفت: ايران هيچ مذاکره‌اي با عربستان در عمان نداشته است. وزير نفت در پاسخ به اين سوال که آيا اوپک را ابزاري مناسب براي کنترل بازار نفت مي‌دانيد؟ گفت: هيچ ابزار ديگري در اين ميان وجود ندارد و اضافه شدن اعضاي جديد نيز مشکلي را حل نخواهد کرد، چرا که ظرفيت‌هاي توليد آنها بسيار اندک بوده و در اوپک اثرگذار نيست.

وي در خصوص پيش بيني قيمت نفت نيز گفت: هيچ کس نمي‌تواند قيمت آتي نفت را پيش‌بيني کند و روند قيمتي قابل پيش‌بيني نيست. زنگنه يادآور شد: ادامه تماس‌ها با غيراوپکي‌ها، اجماع سازي در اوپک و نيز اقدامات سياسي مجموعه کارهايي است که بايد در اوپک صورت دهيم.

نظرات بینندگان

ارسال نظر