صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

احتکار «داميـن»؛ کسب‌وکاري پرسود

با اولين جستجو در گوگل، در بخش نتايج با انبوهي از سايت «ثبت دامنه» مواجه مي‌شويد. يکي از ده‌ها سايت فهرست شده را باز مي‌کنيد، در بخش مخصوصي که در همه آنها وجود دارد، آدرس اختصاصي‌تان را تايپ مي‌کنيد و پس از چند ثانيه سايت مورد نظر پيغام مي‌دهد که آدرس مورد نظر قبلا ثبت شده است.

کد خبر: 2650

ايران اکونوميست/ با اولين جستجو در گوگل، در بخش نتايج با انبوهي از سايت «ثبت دامنه» مواجه مي‌شويد. يکي از ده‌ها سايت فهرست شده را باز مي‌کنيد، در بخش مخصوصي که در همه آنها وجود دارد، آدرس اختصاصي‌تان را تايپ مي‌کنيد و پس از چند ثانيه سايت مورد نظر پيغام مي‌دهد که آدرس مورد نظر قبلا ثبت شده است.
بسته به نوع کلمه اي که انتخاب کرده ايد احتمال دارد دچار بهت و حيرت شويد؛ «چطور ممکن است اين کلمه قبلا به فکر کس ديگري رسيده باشد؟» يا مثلا «اين که نام شرکت تجاري من است، چرا يکي ديگر قبلا آن را ثبت کرده است؟» معمولا در چنين شرايطي، اغلب افرادي که در ثبت دامنه ناکام مانده اند، سريع در نوار آدرس کلمه مورد نظر را تايپ مي کنند تا ببينند، کسي که قبلا دامنه را ثبت کرده چه جور سايتي را روي آن آدرس راه انداخته است. نتيجه ولي شگفت آور است، از سايت خبري نيست. فقط يک صفحه اطلاع رسان که به شما مي گويد: اين آدرس اينترنتي به فروش مي رسد. اين يعني اين که يک نفر، قبل از شما زرنگي کرده و يک آدرس اينترنتي، همنام شرکت شما، کسب وکار شما، برند شما، رسانه شما و... ثبت کرده و حالا اگر دوست داريد سايت تان را روي آن آدرس راه بيندازيد، ناچاريد با فرد مورد نظر وارد مذاکره شويد و آدرس را از او بخريد. به اين کار مي گويند احتکار دامنه. پيش از اين که جدي تر در اين زمينه بحث کنيم بياييد براي بهتر جلو رفتن بحث چند مفهوم پايه اي را باهم مرور کنيم.
سايت و دامنه

سايت چيست؟ سايت يک يا مجموعه اي از صفحات وب است که در شبکه اينترنت يا شبکه اينترانت در دسترس ديگر کاربران قرار مي گيرد. هر سايت در دنياي اينترنت يک آدرس عددي مخصوص به خود دارد. به عنوان مثال آدرس عددي سايت جام جم آنلاين عبارتست از: 4، 89، 75، 188 (شما با وارد کردن اين مقدار در نوار آدرس مرورگر و فشردن کليد اينتر به سايت جام جم آنلاين دسترسي خواهيد داشت)

دامنه چيست؟ همان طور که مي بينيد حفظ کردن آدرس عددي سايت ها کاري بسيار دشوار است. به همين دليل سازماني بين المللي مسئوليت تبديل آدرس هاي عددي به حروف را به عهده دارد. به اين ترتيب شما براي دسترسي به سايت جام جم آنلاين از آدرس jamejamonline.ir کمک مي گيريد. اين آدرس که متشکل از حروف، اعداد يا ترکيبي از هر دو است را دامنه يا Domain مي نامند.

بحث گزارش ما هم همانطوري که در روي دامنه هاي اينترنتي و کسب و کاري پر سود مرتبط با اين دامنه ها است! نمي دانيم بالاخره اين کسب و کار را سالم و قانوني در نظر بگيريم يا نوعي منفعت طلبي و باج گيري. اما هرچه هست سود بسياري را براي صاحبان خود به همراه دارد.

ثبت دامنه اختصاصي

اگر از سرويس هاي وبلاگي استفاده کرده باشيد توجه کرده ايد که آدرس وبلاگ شما، زيرمجموعه اي از آدرس اصلي سرويس ارائه دهنده وبلاگ است. به آدرس هاي زير مجموعه يک دامنه، زيردامنه يا ساب دامين مي گويند. به عنوان مثال click.jamejamonline.ir يک زيردامنه از دامنه jamejamonline.ir به شمار مي رود. در صورتي که قصد داشته باشيد وبلاگ يا سايت شما داراي آدرس منحصر به فرد و اختصاصي باشد بايد يک دامنه براي خودتان تهيه کنيد.

دامنه اي شبيه به نام، نوع فعاليت، کسب و کار، خدماتي که ارائه مي کنيد يا هر عبارت ديگري که به آن تمايل داريد. همچنين دامنه شما مي تواند با پسوندهاي مختلفي همراه شود. برخي از رايج ترين پسوندهاي بين المللي دامنه عبارتند از com.net،org،info. در اين بين پسوندهايي نيز به کشورها و حتي فعاليت هاي بخصوص اختصاص دارند. به عنوان مثال پسوند ir مربوط به کشور ايران است و پسوند ru متعلق به روسيه. همچنين پسوند tv براي فعاليت هاي مرتبط با شبکه هاي تلويزيوني طراحي شده و پسوندهاي جديدي همچون tips، link، email نيز براي مصارف خاص تعريف شده اند.

يکي از انواع کسب و کار در فضاي مجازي، احتکار دامنه است! در اين مدل تجارت که در دنيا و ايران بسيار رواج دارد، دامنه هايي با معناي عمومي يا طول رشته کوتاه به قيمت هاي بسيار بالا معادل يک ميليون تا صد و حتي 500ميليون تومان به فروش مي روند

روال ثبت و خريداري يک دامنه به اين شکل است که شما به يکي از سايت هاي ثبت دامنه مراجعه مي کنيد، عبارت موردنظرتان را به همراه پسوند انتخاب کرده و روي کليد جستجو فشار مي دهيد. در صورتي که دامنه قبلا توسط فرد ديگري ثبت نشده باشد و در حالت دقيق تر، در مالکيت فردي نباشد، شما مي توانيد با پرداخت هزينه ثبت (در اغلب موارد هزينه ثبت يک ساله بين هشت تا 30 دلار است) آن دامنه را براي مدت زمان مشخصي به نام خودتان ثبت کنيد.

احتکار دامنه

با توجه به گسترش روزانه کسب و کارها در فضاي مجازي، تمايل افراد به داشتن سايت هاي اختصاصي و افزايش دانش کاربران سراسر دنيا در حوزه فناوري اطلاعات و شبکه، روزبه روز دامنه هاي مختلفي توسط کاربران به ثبت مي رسد و دامنه هاي آزاد براي ثبت بسيار محدود شده و حتي نام هاي داراي معني يا تعداد حروف کم تر جزو گزينه هاي ناياب به شمار مي روند. گاهي اوقات برخي کلمات بسيار عمومي هستند و آزاد نبودن آنها براي ثبت امري کاملا بديهي است. به عنوان مثال نمي توان انتظار داشت دامنه News.com يا حتي News.ir آزاد باشد و بتوانيد آن را به ثبت برسانيد. اما مثلا در مورد دامنه هايي که معناي خاصي ندارند مثل برخي حروف اختصاري خاص، قاعدتا پيش از ثبت 90درصد احتمال مي دهيد که براحتي براي شما قابل ثبت باشد. اما گاهي، در کمال ناباوري با جستجوي اين نام ها نيز مشاهده مي کنيد مالکيت آنها در اختيار فرد ديگري است. اما آيا اين افراد مثل شما باتوجه به نيازشان دامنه مربوط را به ثبت رسانده اند؟ در بسياري از موارد پاسخ منفي است، چرا که بسياري از دامنه ها بخصوص دامنه هاي ملي متعلق به کشور ايران داراي پسوند (ir) سايت فعالي ندارند اما امکان ثبت آنها نيز وجود ندارد. اين محدوديت در ثبت نيز دليلي ندارد جز فعاليت افرادي سودجو که با ثبت دامنه و احتکار آن، قصد دارند آن را به قيمتي بسيار بالاتر از قيمت اوليه به فروش برسانند.

آقا دوماد چيکاره است؟ دامين خريد و فروش مي کنه!

ماجراي احتکار دامنه فراتر از سرگرمي و سودجويي موردي افراد خاص است. اين کار اين روزها به نوعي کسب وکار تبديل شده است. يعني افرادي به شکل کاملا سيستماتيک، روي يک سري آدرس اينترنتي چنبره مي زنند و صبر مي کنند تا روز مبادا. روز مبادا زماني است که مشتري خاص آدرس مورد نظر پيدا مي شود و گاهي رقم هاي فراتر از حد تصوري براي آدرس خاصي مي پردازد. با يک جستجوي سرانگشتي در اينترنت احتمالا با تعداد زيادي از اين دارندگان دامنه انبوه مواجه مي شويد. رقم تعداد دامنه هاي در اختيار هر يک از اين افراد ممکن از ارقام پايين مثل 20 و 30 آغاز شود و تا چند صد دامنه پيش برود. بعضي از اين افراد سايت هايي را براي فروش دامنه هاي در اختيار خود راه انداخته اند و همچون يک ويترين، براي دامنه هاي خود بسته کيفيت و تعداد حروف و نوع کلمات ارقامي را تعيين مي کنند. به عنوان مثال پس از کمي جستجو در چنته برخي از دارندگان دامين، ما با اين آدرس ها و اين قيمت ها مواجه شديم؛

قيمت برخي از اين دامنه ها عبارت است از:

ehtyaj.ir 10 ميليون تومان

Majles.ir 20ميليون تومان

mimt.ir 100ميليون تومان

faravani.ir 125ميليون تومان

البته تعيين اين قيمت ها به معناي فروش قطعي دامنه هاي مورد نظر به قيمت هاي ادعايي نيست، در بسياري از اوقات پس از کمي چانه زني ماجراي قيمت ها به کلي متفاوت مي شود. هر چند که بازهم گاهي براي دامنه ارقام عجيب غريبي پرداخت مي شود. با هر يک از اين محتکران دامنه همصحبت شويد، تجاربي از فروش دامنه به قيمت هاي گزافي همچون 30 ميليون و 40 ميليون را براي شما بازگو مي کنند. اين قيمت ها در حالي هستند که هزينه ثبت يک دامنه با پسوند آي آر براي مدت يک سال حدود 4000 تومان و براي ثبت پنج ساله بين 13000 تا 30000 تومان است!

ساز و کار احتکار

دامين بازها ساز و کارهاي خاصي براي خود دارند. آنها در اين کار خبره شده اند. گاهي مثل يک تحليلگر متبحر، يک پيش بيني سرنوشت ساز مي کنند و با همان يک پيش بيني بار خودشان را مي بندند. به عنوان مثال چند سال پيش فردي، پس از شنيدن نام يک هتل بزرگ در حال ساخت در يک منطقه ويژه توريستي کشور، همه دامنه هاي مرتبط با نام هتل با پسوندهاي مختلف را ثبت کرده بود و پس از تکميل ساخت هتل، به قيمت گزاف آن را به صاحب هتل بخت برگشته فروخته بود. گاهي ناآگاهي دارندگان سايت ها ابزار سودجويي واقع مي شود. به عنوان مثال شما يک سايت خبري يا يک خبرگزاري مهم راه مي اندازيد. اگر آدرس تان را مثلا فقط با پسوند آي آر ثبت کرده باشيد، افرادي هستند که از اين قصور شما نهايت استفاده را بکنند. آنها سريع پسوندهاي ديگر را ثبت مي کنند و پس از مهم شدن رسانه شما، در کارتان اخلال ايجاد مي کنند. تا جايي که شما مجبور مي شويد رقمي که مي خواهند را بپردازيد و از شرشان خلاص شويد. گاهي هم ممکن است کوتاهي شما در تمديد پيش از موعد دامنه کار دست تان بدهد. دامنه تان منقضي شود و يکي از همين سودجوها با توجه به اعتبار برند شما، سريع آدرس اينترنتي شما را تصاحب کند. بعد همان را به قيمت نجومي به خودتان بفروشد.

تجارت پرسود

تجارت دامنه به حداقل سرمايه گذاري نياز دارد و شما مي توانيد تا پنج سال با خيال راحت کالايتان را احتکار کنيد! براي فروش کالا نيز علاوه بر آنکه برخي مشتريان به صورت گذرا در سايت هاي خريد و فروش دامنه، با دامنه شما برخورد مي کنند و جنستان را در ويترين آنها مشاهده مي کنند، برخي نيز کاملا هدفمند به سمت شما مي آيند چرا که نام دامنه احتکار شده توسط شما بخشي از فعاليت، عنوان شرکت، نام سازمان يا هر چيز ديگر مرتبط با ايشان است و براي آنها از اهميت بسيار زيادي برخوردار است. حتي گاهي نام هاي احتکار شده جزيي از نام هاي رسمي و دولتي به شمار مي روند. (دامنه هايي همچون majles.ir را فرض کنيد) افرادي که به اين کار مشغولند گاهي اوقات تا هزاران دامنه را نيز به ثبت مي رسانند، چرا که سرمايه گذاري در اين کار نيازمند هزينه اندک است، اما سود بسيار زيادي را همراه دارد. به عنوان مثال فرض کنيد فردي هزار دامنه را براي مدت يک سال به ثبت برساند. سرمايه مورد نياز چيزي حدود چهار ميليون تومان خواهد بود اما در صورتي که يکي از همين دامنه ها به قيمت ده ميليون به فروش برود، نه تنها 999 دامنه ديگر سودي خالص را براي اين سرمايه گذاري به ارمغان مي آورند، بلکه مبلغ سرمايه گذاري اوليه نيز بسادگي بازگشته است؛ تجارتي پر سود، کم خطر، با بازگشت سرمايه سريع و بدون هزينه هاي جانبي همچون پول آب و برق و ماليات و... چه کسي از اين نوع تجارت بدش مي آيد؟

نظرات بینندگان

ارسال نظر