صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

نهاوندیان : فاز سوم هدفمندی فعلاً روی میز دولت نیست

رئیس دفتر رئیس‌جمهور با اعلام اینکه دولت برای اجرای فاز سوم هدفمندی یارانه‌ها در سال ۹۴ هنوز به تصمیم نهایی نرسیده است، گفت: صحبت از راه‌های تأمین کسری بودجه در سال آینده هنوز زود است.

کد خبر: 2595

محمد نهاوندیان در حاشیه همایش اقتصاد ایران در پاسخ به سؤال خبرنگار اقتصادی تسنیم که از برنامه دولت برای جبران کسری‌های احتمالی بودجه 94 پرسید، گفت: برای تعیین محل‌های جبران کسری بودجه سال آینده هنوز نمی‌توان قضاوت کرد و باید منتظر بمانیم و ببینیم که تا پایان سال وضعیت رشد اقتصادی کشور چه می‌شود.

نهاوندیان با اشاره به اینکه بودجه پیشنهادی دولت برای سال 94 به‌نوعی بودجه متوازنی است، گفت: در بررسی‌هایی که در مجلس شورای اسلامی انجام خواهد شد با توجه به واقعیت‌های جدید حتماً یک تطبیق با شرایط صورت خواهد گرفت اما در مجموع باید بگویم بنای دولت بر این است که بودجه کسری نداشته باشد.

وی اضافه کرد: امیدوار هستیم با نشانه‌های رونقی که در اقتصاد پیدا شده است ما بتوانیم با تکیه بر افزایش تولید بودجه را هم به‌صورت متوازن جلو ببریم.

رئیس دفتر رئیس جمهور در پاسخ به این پرسش "آیا نباید در سال آینده احتمال افزایش قیمت حامل‌های انرژی را بدهیم؟" گفت: در بحث هدفمند سازی یارانه‌ها و مدیریت انرژی در حال حاضر زود است که در بودجه پیشنهادی تصمیمات لازم را اتخاذ کنیم.

نهاوندیان در ادامه صحبت‌های خود در رابطه با برنامه دولت با اشتغال و رونق اقتصادی نیز توضیح داد: رکودی که به اقتصاد کشور تحمیل شد با خودتعطیلی بسیاری از واحدهای تولیدی و یا کار کردن کمتر از ظرفیت واقعی انواع واحدها را به وجود آورد. زمانی که رونق اقتصادی آغاز می‌شود تولید افزایش پیدا می‌کند و نخست قسمت خالی اقتصاد که همان استفاده از ظرفیت‌های موجود است مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

وی با اشاره به اینکه زمانی رشد استمرار پیدا می‌کند و به‌صورت فزاینده ایجاد ظرفیت جدید در کشور را به وجود می‌آورد، اظهار داشت: خوشبختانه روند منفی حرکت اقتصادی کشور برطرف شده و به روند مثبت وارد شده‌ایم که اگر این رونق ادامه پیدا کند به ایجاد فرصت‌‌های شغلی جدید نیز دست پیدا می‌کنیم.

رئیس دفتر رئیس جمهور در پاسخ به این پرسش که با توجه به نوسانات قیمت ارز و نفت، آیا دولت یک طرح استقلال ارزی را در دستور کار خود دارد یا خیر، افزود: خوشبختانه با روندی که در یک سال و چند ماه در اقتصاد کشور آغاز شده است، پیش‌بینی بسیاری از تحلیل‌گران چه در داخل و چه در خارج از کشور افق سال آینده کشور را مثبت نشان می‌دهد.

نهاوندیان تصریح کرد: نکته قابل توجه این که نباید به بزرگ‌نمایی اثر نفت در اقتصاد کشور بپردازیم. در حال حاضر حجم اقتصاد ایران در حدی قرار گرفته که سهم درآمد نفتی در مجموع تولید ناخالص ملی کشور زیاد بالا نیست. البته متأسفانه سهم آن در بودجه آن‌چنان که در سندهای سیاست‌های کلان آمده بود کاهش پیدا نکرده است، اما در مجموع اقتصاد کشور به‌خصوص اگر بازار داخلی و صادرات غیرنفتی را گسترش دهیم سهم نفت آن‌چنان نیست که بتواند زلزله در ارکان اقتصادی کشور ایجاد کند. بنده تأکید می‌کنم بزرگ‌نمایی این مطلب واقعیت ندارد، ثانیاً از نظر مناسبات سیاسی و مذاکرات به‌نفع کشور نخواهد بود و ما خود نباید به دست خود حوزه مذاکرات خود را تضعیف کنیم.

وی در پاسخ به این سؤال تسنیم "آیا برای فاز سوم هدفمندی برنامه‌ای دارید یا خیر؟" گفت: دولت برای اجرای فاز سوم هدفمندی یارانه‌ها در سال 94 هنوز به تصمیم نهایی نرسیده است.

انتهای پیام/

نظرات بینندگان

ارسال نظر