صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

شعله افزايش قيمت نفت خاموش شد

روسيه با ثبت رکورد جديد توليد نفت پاسخ دندان شکني به عربستان داد تا با خاموش شدن تنها شعله افزايش قيمت نفت در ليبي شرايط براي ارزان شدن بيش از پيش بهاي طلاي سياه فراهم شود.

کد خبر: 2446

مهر/ روسيه با ثبت رکورد جديد توليد نفت پاسخ دندان شکني به عربستان داد تا با خاموش شدن تنها شعله افزايش قيمت نفت در ليبي شرايط براي ارزان شدن بيش از پيش بهاي طلاي سياه فراهم شود.

توليد کنندگان بزرگ طلاي سياه اين روزها شمشير را براي يکديگر از رو بسته اند و در دوراني که روز به روز شيب کاهش قيمت نفت تندتر مي شود، اين مصرف کنندگان هستند که با خريد نفت ارزان جشن مي گيرند.

بر اين اساس پس از آنکه برخي از کشورهاي عربي عضو اوپک به ويژه عربستان سعودي در طول چند ماه گذشته توليد و عرضه نفت خود به بازار جهاني را افزايش دادند و حتي تاکيد کردند که با کاهش قيمت نفت به بشکه اي ۴۰ دلار هم سقف توليد اوپک کاهش نمي‌يابد، روس‌ها پاسخ دندان شکن نفتي به سعودي‌ها و برخي از کشورهاي عربي عضو اوپک دادند.

وزارت فدراسيون انرژي روسيه با انتشار گزارشي از شکسته شدن رکورد توليد و صادرات نفت روسيه در سال ۲۰۱۴ ميلادي خبر داد و اعلام کرد: نفت اين کشور با دستيابي به ميانگين روزانه ١٠,٥٨ ميليون بشکه در سال ٢٠١٤ به بالاترين ميزان خود در دوران بعد از فروپاشي شوروي سابق رسيد.

افزايش ۰.۷ درصدي توليد نفت روسيه در سال گذشته ميلادي ناشي از افزايش توليد شرکت هاي کوچک و غيردولتي اين کشور بوده است. اين شرکت‌ها با افزايش ١١درصدي توليد خود، آن را به سطحي بالاتر از يک ميليون بشکه در روز رساندند.

در نتيجه، روسيه در آخرين ماه از سال ٢٠١٤ ميلادي توانست توليد نفت و ميعانات گازي خود را به روزانه ١٠,٦٧ ميليون بشکه برساند.

اين در حالي است که صادرات نفت روسيه به چين هم به رکورد جديد ٢٢,٦ ميليون تن، معادل روزانه ٤٥٢ هزار بشکه رسيد که افزايش ٤٣ درصدي را نسبت به يک سال قبل از آن نشان مي‌دهد.

شيب سقوط آزاد قيمت نفت تندتر شد

همزمان با افزايش توليد و صادرات نفت روسيه، قيمت نفت در معاملات روز گذشته بازهم کاهش يافت به طوري که قيمت هر بشکه نفت برنت درياي شمال نزديک به يک دلار کاهش يافت و به سطح بشکه اي ۵۶ دلار رسيد.

قيمت نفت خام وست تگزاس آمريکا هم از اين سقوط آزاد قيمتي در امان نماند و اين کالاي استراتژيک در بازار نيويورک بشکه اي ٥٥ دلار و ٤٨ سنت معامله شد تا رکورد ارزان ترين قيمت نفت از سال ۲۰۰۹ ميلادي تاکنون به ثبت برسد.

اين در حالي است که در معاملات چند روز گذشته هم قيمت نفت دوبي، عمان، سبد نفتي اوپک و البته قيمت نفت خام سبک و سنگين صادراتي ايران هم دستخوش تغييرات قيمتي شد تا توليد کنندگان در نخستين روزهاي سال ۲۰۱۵ ميلادي هم رنگ نفت گران را به خود نبينند.

افزايش صادرات چراغ خاموش عراق زير سايه توطئه نفتي

به گزارش مهر، پس از آنکه فدراسيون انرژي روسيه هم از ثبت رکورد جديد توليد طلاي سياه در سال گذشته ميلادي خبر داد، صادرات نفت خام عراق در آخرين ماه سال ٢٠١٤ ميلادي يک رکورد تاريخ ساز را در صنعت نفت اين کشور عضو اوپک به ثبت رساند.

وزارت نفت عراق با انتشار اطلاعيه اي، اعلام کرد: صادرات نفت اين کشور در ماه دسامبر ٢٠١٤ ميلادي به روزانه دو ميليون و ٩٤٠ هزار بشکه رسيده که اين مقدار صادرات نفت در عراق از سال ١٩٨٠ ميلادي بي سابقه بوده است.

مقام هاي رسمي نفت در عراق اظهار کردند که صادرات نفت اين کشور از ميدانهاي نفتي جنوب عراق به حد نصاب تازه دو ميليون و ٧٦٠ هزار بشکه در روز رسيد.

سخنگوي وزارت نفت عراق اعلام کرد که ميانگين قيمت فروش نفت خام عراق در ماه دسامبر ٢٠١٤ ميلادي برابر با ٥٧ دلار براي هر بشکه بود که با اين حال درآمدهاي نفتي عراق در آخرين ماه سال ٢٠١٤ به پنج ميليارد و ٢٤٧ ميليون دلار رسيده است.

اين افزايش توليد نفت در عراق در حالي به ثبت رسيده است که هفته گذشته دولت مرکزي عراق با مقامات اقليم کردستان اين کشور بر افزايش توليد و صادرات طلاي سياه به يک توافق نهايي دست يافته اند.

تنها شعله افزايش قيمت نفت خاموش شد

بدون شک در تقابل کشورهاي مختلف توليد و صادرکننده نفت به ويژه روسيه، آمريکا و عربستان سعودي، وقوع يک آتش سوزي در پايانه اصلي صادرات نفت ليبي به عنوان يکي از کشورهاي عضو اوپک تنها عامل تقويت قيمت طلاي سياه در بازار در طول چند هفته اخير به شمار مي رود.

با اين وجود، سخنگوي نيروهاي محافظ تاسيسات نفتي ليبي از مهار آتش سوزي در پايانه نفتي السدره، پس از ٩ روز خبر داد و اعلام کرد: عمليات اطفا و مهار آتش که از روز (٤ دي ماه) با حمله موشکي شبه نظاميان مسلح مخالف دولت، در اين پايانه آغاز شد، پس از ٩ روز با مشارکت حدود ٧٠ آتش نشان و داوطلب از نيروهاي دفاع مردمي و شرکت هاي فعال در حوزه نفت و گاز منطقه الهلال، به طور نهايي به کنترل در آمده است.

بر اين اساس، تنها عامل تقويت کننده قيمت نفت در بازار جهاني هم خنثي شد تا شرايط به منظور کاهش بيشتر قيمت طلاي سياه در بازار جهاني فراهم شود.

نظرات بینندگان

ارسال نظر