صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

«حاج رضا علاءالدين» کيست؟

خبرگزاري فارس نوشته است حاج‌رضا علاءالدين هفته قبل به کسبه نگران گفته بود غيرممکن است اينجا تخريب شود و اگر موفق شدند اينجا را خراب کنند، من ريشم را مي‌تراشم. فارس همچنين نوشته است او از ديروز به شمال کشور سفر کرده و در دسترس نيست.

کد خبر: 2408

متن پيش رو در روزنامه شرق منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست.
پاساژ علاءالدين بورس اصلي گوشي موبايل در تهران و به‌تبع آن در ايران است. تخمين زده مي‌شود که اين پاساژ بيش از هزارميلياردتومان ارزش داشته باشد و ده‌هاميلياردتومان گردش مالي‌اش باشد.

حاج‌رضا علاءالدين، مالک و سازنده پاساژ علاءالدين در خيابان جمهوري تهران که قلب خريدوفروش موبايل در پايتخت است، با اين جمله نشان مي‌دهد خيلي هم از شهرتي که از اين راه به دست آورده رضايت ندارد.

از او تا به‌حال دو گفت‌وگو در مطبوعات کشور منتشر شده. يکي در روزنامه ايران و ديگري مجله همشهري جوان که اطلاعات اين مطلب نيز برگرفته از آنهاست. او در يکي از گفت‌وگوها توضيح مي‌دهد از ابتداي دهه۵۰ در تقاطع خيابان جمهوري و حافظ کاسب بوده و کارگاه و فروشگاه پلاستيک‌فروشي داشته که آرام‌آرام بر وسعت آن افزوده، به‌طوري که در سال۵۳ حدود هزارمتر از فضاي کنوني پاساژ را خريداري کرده است.

اين وضعيت تا پايان جنگ و سال‌هاي ۶۸ تا ۷۰ که بخش ديگري از زمين‌هاي اطراف خريداري شده، ادامه يافته. پس از تهيه نقشه و طي مراحل قانوني از ابتداي سال ۷۴ تخريب و ساخت مجموعه شروع شده است. اين ساخت‌وساز چهارسال به طول انجاميده و از سال ۷۸ تا ۷۹ آرام‌آرام و فازبه‌فاز واگذاري‌ها آغاز شده و در نهايت ۱۱طبقه با حدود هزارو۱۰۰ مغازه در سه فاز واگذار شده است. اين مجموعه به چنان شهرتي دست يافته که کمتر کسي است که از موبايل صحبت کند و يادي و نامي از «علاءالدين» نکند. علاءالدين بورس اصلي گوشي موبايل در تهران و به‌تبع آن در ايران است. تخمين زده مي‌شود که اين پاساژ بيش از هزارميلياردتومان ارزش داشته باشد و ده‌هاميلياردتومان گردش مالي‌اش باشد.اکثر شرکت‌هاي بزرگ موبايل‌سازي، براي خود دفتري در آنجا دارند و گوشه‌اي براي خود گرفته‌اند. دروديوارش از درون و بيرون پر از تبليغات است. مغازه‌هاي کوچک اما زياد، درست مثل آنچه که خود «حاج‌رضا» درباره نظام مالي کاسب‌هاي پاساژ مي‌گويد: «اينجا کاسب‌ها، سود کم مي‌گيرند ولي در عوض زياد مي‌فروشند. اين يک نوع انتخاب استراتژي براي فتح بازار است.»

وي در گفت‌وگوهاي اندکش تاکيد مي‌کند اعتقاد دارد که پاساژ قشنگي نمي‌خواهد. قشنگي بايد در رفتار و برخورد کاسب‌ها باشد. وي مي‌گويد: «فرد بايد کاسب خوشنام و درستي باشد. ما اين مجموعه را به آدم‌هاي سالم و صادق فروختيم و از آنها استفاده کرديم. براي ما مهم است که چه‌کسي مي‌خرد. ما براي اينکه اين مجموعه راه بيفتد، مغازه‌ها را به افراد جوان و جوياي کار با شرايط ۴۰ تا ۶۰ماه قسطي واگذار کرديم.»

«براي اينکه اين بازار راه بيفتد و رونق بگيرد خون دل‌ها خورديم و رنج‌ها کشيديم. اينطوري نبوده که همه‌چيز حاضر و آماده باشد. اين‌همه پاساژ در اين منطقه ساخته شده ولي هيچ‌کدام نتوانسته‌اند به جايگاه و اهميت علاءالدين برسند. به‌جز تبليغات، حسن‌خلق کاسب‌هاي پاساژ هم اهميت داشته است. ضمن اينکه ما تلاش کرديم مشتري‌هايي که به علاءالدين مي‌آيند راضي بروند و اگر اختلافي هم بين کاسب با مشتري پيش آمد آن را حل‌وفصل مي‌کنيم. محلي را در نيم‌طبقه پاساژ براي حل‌وفصل اختلاف بين مشتري و کاسب راه‌اندازي کرديم. اين محل با مديريت ما و با همکاري کاسب‌هاي خوشنام پاساژ اداره مي‌شود. بسياري از مشکلات پيش‌آمده را به‌خوبي حل‌وفصل کرده‌ايم و اکثرا به‌نفع مشتري تصميم گرفته‌ايم تا مردم راضي از اينجا بروند». پاساژ کنار «علاءالدين» از طبقه دوم به‌بعد چندان رونقي ندارد. او در زير سايه «علاءالدين» مي‌زيد و به گفته يکي از مسوولانش «از ترشحات علاءالدين است که ما خيس مي‌شويم.»

وي در پاسخ به اين پرسش: «در بازار شايع شده که شما به فرد خاصي «وصل» هستيد. آيا درست است؟» مي‌گويد: «نه والله. من جز خدا به کسي وصل نيستم و با هيچ فرد و گروهي هم که جزو مردان سياسي کشور باشد مراوده و بده‌بستان ندارم. البته همه کساني را هم که به مردم خدمت مي‌کنند دوست دارم.» او اعمال نفوذ خود را هم براي تغييرات در سطوح مديريتي برخي دستگاه‌ها انکار کرده و مي‌گويد: «دليلي ندارد که چنين اقداماتي را انجام دهم.»من فقط از رييس پاسگاه منطقه درخواست کردم که يک باجه و کيوسک پليس زير پل بگذارند تا اين منطقه که مورد رجوع خانواده‌ها و مردم است با امنيت بيشتري مواجه باشد. ضمن آنکه اين محل به‌دليل اينکه کاسب‌هاي فراواني دارد و حجم قابل‌توجهي پول جابه‌جا مي‌شود نيازمند امنيت بيشتري است که پليس در اين زمينه مي‌تواند يار و کمک‌رسان کسبه و مردمي باشد که به اينجا رجوع مي‌کنند. ما فقط پول و هزينه نصب کيوسک پليس را پرداخت کرديم. همين».

خبرگزاري فارس نوشته است حاج‌رضا علاءالدين هفته قبل به کسبه نگران گفته بود غيرممکن است اينجا تخريب شود و اگر موفق شدند اينجا را خراب کنند، من ريشم را مي‌تراشم. فارس همچنين نوشته است او از ديروز به شمال کشور سفر کرده و در دسترس نيست.

نظرات بینندگان

ارسال نظر