صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

يک بام و دو هوا در بانک مرکزی / مردم مراقب موسسات غير مجاز باشند

پس از آنکه در دولت دهم عنوان موسسه اعتباري در شرف تاسيس در ادبيات بانک مرکزي شنيده شد، پرسش هاي متعددي در ذهن کارشناسان و افکار عمومي شکل گرفت. به نظر مي رسد تفاوت هايي ميان فهرست مؤسسات اعتباري و بانک هاي داراي از مجوز بانک مرکزي و اسامي مورد اشاره در اطلاعيه ها و ابلاغيه هاي اين بانک، ابهاماتي را براي افکار عمومي بوجود آورده است.

کد خبر: 2309

متن پيش رو در خبرآنلاين منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست.

پس از آنکه در دولت دهم عنوان موسسه اعتباري در شرف تاسيس در ادبيات بانک مرکزي شنيده شد، پرسش هاي متعددي در ذهن کارشناسان و افکار عمومي شکل گرفت.
به نظر مي رسد تفاوت هايي ميان فهرست مؤسسات اعتباري و بانک هاي داراي از مجوز بانک مرکزي و اسامي مورد اشاره در اطلاعيه ها و ابلاغيه هاي اين بانک، ابهاماتي را براي افکار عمومي بوجود آورده است.

پس از انکه در اواخر دولت دهم و ماه هاي پاياني حضور تيم مديريتي محمود بهمني در بانک مرکزي، عنوان عجيب « مؤسسه اعتباري در شرف تأسيس» در ادبيات اين بانک شنيده شد و بر تابلوهاي برخي مؤسسات اعتباري نقش بست، همواره پرسش هاي متعددي ميان کارشناسان و افکار عمومي در مورد ماهيت اين مؤسسات و نگاه بانک مرکزي به آنها مطرح بوده است.

اين پرسش ها در ماه هاي اخير افزوده شد خصوصا پس از آنکه تيم مديريتي ولي الله سيف در بانک مرکزي براي نخستين بار در دوران فعاليت خود فهرست بانک ها و مؤسسات اعتباري داراي مجوز را منتشر کردند چرا که در اين فهرست نام برخي از مؤسسات اعتباري که پيش از اين از سوي بانک مرکزي در شرف تأسيس ناميده شده بودند، به چشم نمي خورد و و افزون بر اين نام بانک آينده هم حذف شده بود.

انتشار اين فهرست در آن زمان، حاشيه هاي فراواني به دنبال داشت و سؤالات بسياري در مورد ملاک بانک مرکزي براي قراردادن اسامي تعدادي از مؤسسات اعتباري در فهرست مورد تأييد خود و بيرون ماندن تعداد ديگري مطرح شد.

مسئولان بانک مرکزي در آن زمان در گفت و گوهاي غيررسمي و بعضا در قالب برخي مصاحبه هاي جسته و گريخته اعلام کردند که اين مؤسسات تنها بنگاه هايي هستند که در مسير اصلاحات مورد نظر بانک مرکزي حرکت مي کنند و انتظار مي رود در صورت ادامه اين روند موفق به دريافت مجوز شوند.

با اين حال اما مشخص نشد چرا بانک مرکزي با مؤسساتي که نام آن ها در فهرست مؤسسات داراي مجوز قرار نداشت، برخورد جدي نکرد و اين مؤسسات همچنان به فعاليت هاي آزادانه خود ادامه دادند و نرخ هاي غيرقابل توجيهي را براي سپرده ها اعلام مي کردند.

اين موضوع در آينده مورد اعتراض بانک هاي دولتي و خصوصي داراي مجوز قرار گرفت. شوراي هماهنگي بانک هاي دولتي و خصوصي شده در قالب نامه اي به صورت رسمي، مراتب اعتراض خود را اعلام کردند. در بخشي از اين نامه امده بود: «بانک هاي دولتي و خصوصي که سهم عمده بازار پول را برعهده دارند، اصرار دارند که بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران در اين قضيه ورود کرده و انضباط لازم را در بازار پول حاکم نمايد و اجازه ندهد با نرخ شکني بانک ها و موسساتي که به هر دليل دچار مشکل شده اند، تحت عنوان رقابت عملا بازار پول را دچار مشکل جدي نمايند».

عبارات استفاده شده در نامه بانک هاي دولتي و خصوصي به بانک مرکزي براي اشاره به برخي مؤسسات و بانک ها در واقع بيانگر همان مؤسسات و بانک هايي را نشانه گرفته بود که در سايه عدم برخورد جدي، نرخ هاي بسيار بالاتري را براي سپرده ها به مشتريان اعلام مي کردند و به اين ترتيب ديگران را نيز به نرخ شکني وامي داشتند.

پس از انتشار اين نامه بود که بانک مرکزي مجددا تمام مديران شبکه بانکي را فراخواند تا اين بار ورود رسمي خود را به مقوله نرخ ها اعلام کند. در اين نامه مديران متخلف به احضار به کميته حقوقي و در نهايت خلع و... تهديد شده بودند.

اگرچه نامه بانک مرکزي کلي بود و تمام مديران بانکي را مورد خطاب قرار داده بود اما يک اتفاق نگاه ها را دوباره متوجه برخي مؤسسات اعتباري کرد.

پخش مصاحبه رئيس شعبه يک از مؤسسات اعتباري در برنامه تلويزيوني پايش که در آن از پرداخت سود 29 درصدي به سپرده ها سخن گفته بود، دوباره بلوايي بپا کرد؛ مديران اين مؤسسه احضار شدند و مورد عتاب شديد بانک مرکزي قرار گرفتند. ماجرا اما به اينجا ختم نشد؛ بانک مرکزي اين بار در يک نامه تند به مديران برخي از مؤسسات اعتباري در شرف تأسيس و بانک مهر اقتصاد هشدار داد تا به توافقات بعمل امده با بانک مرکزي پايبند باشند.

نکته قابل تأمل در اين نامه اما نام مؤسسات و بانکي بود که به آن ها تصريح شده بود؛ بانک مرکزي هشدار اخير خود از مؤسسات اعتباري آرمان، نور، ثامن و تعاوني هاي اعتبار ميزان و افضل توس و همچنين بانک مهر اقتصاد نام برده است. نگاهي به اين فهرست و مقايسه آن با فهرستي که در خرداد ماه سال جاري از بانک ها و مرسسات اعتباري داراي مجوز منتشر شده بود، ابهامات فراواني را بوجود اورده است چرا که نام برخي از مؤسساتي که در فهرست خرداد ماه از نظر بانک مرکزي در شرف تأسيس بودند، در نامه آبان ماه اصلا ديده نمي شود. به عنوان مثال مؤسسات اعتباري فرشتگان و فردوسي و بانک آينده در فهرست خرداد ماه به عنوان مؤسسات در شرف تأسيس معرفي شده بودند اما در نامه آبان ماه اسمي از ان ها به ميان نيامده است.

از سوي ديگر بانک مهر اقتصاد که در فهرست خرداد ماه نامي از آن نبود و طي ماه هاي خرداد تا آبان موفق به اخذ مجوز افزايش سرمايه و پذيره نويسي شده است، در نامه آبان ماه بانک مرکزي به عنوان بانکي معرفي شده که تا کنون موفق به دريافت مجوز از بانک مرکزي نشده است. در همين حال اما خبري از بانک آينده در نامه اخير نيست در حالي که در فهرست خرداد ماه جايي نداشت.

نظرات بینندگان

ارسال نظر