صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

حذف 124هزارنفر را از دريافت سبد کالا

دولت 124 هزار نفر را از دريافت سبد کالا حذف کرد/ دستور دولت به وزراي راه و تعاون براي تأمين مسکن کم‌درآمدها

کد خبر: 2292

فارس/ معاون وزير تعاون، کار و رفاه از دستور دولت به وزراي راه و تعاون براي تأمين مسکن کم‌درآمدها خبر داد و گفت: در سال 93 دولت سبد کالا را در مرحله اول به 2.5 ميليون خانوار ارائه داد و با يک بررسي در قالب بانک اطلاعاتي، 124 هزار خانوار را حذف کرد.

احمد ميدري اظهار داشت: در سال 93 دولت سبد کالا را در مرحله اول به 2.5 ميليون خانوار ارائه داد.

وي ادامه داد: با يک بررسي در قالب بانک اطلاعاتي تلاش کرديم 124 هزار خانواده که نبايد سبد کالا دريافت مي‌کردند، مشخص و از دريافت سبد حذف شوند.

وي اظهار داشت: عده‌اي از اين حذف شدگان به ما مراجعه کردند و اعلام کردند که مشمول قانون حذف نيستند و يا اينکه مثلاً فردي معلول در خانواده خود دارند اما ما به آنها اعلام کرديم که سبد کالا براي فقيرترين افراد جامعه است، بنابراين آنها قانع شدند.

معاون وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي تأکيد کرد: براي اجراي چنين مواردي نظير حذف پردرآمدها از دريافت يارانه نبايد حساسيت اجتماعي ايجاد شود. رسانه‌ها مسأله را بزرگ نکنند تا پروژه بدون تنش اجتماعي اجرا شود.

وي گفت: به عنوان مثال حذف 124 هزار خانواده از بين 2.5 ميليون خانواده موردي مطلوب بود و اين به معناي حدود 8 درصد خطاي دولت بود که مناسب است.

وي ادامه داد: در تجربه ديگر دولت به وزير راه و شهرسازي و وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي اعلام کرد که براي مسکن کم‌درآمدها برنامه‌ريزي کنند، تا اگر دولت در سال آينده بودجه‌اي داشت، به اين مورد اختصاص دهد.

ميدري افزود: در اين راستا وزارت راه و شهرسازي و صندوق بازنشستگي تأمين اجتماعي جلساتي را برگزار کردند؛ طبق اعلام صندوق بازنشستگي، قبلاً مشکلاتي براي شناخت اقشار کم‌درآمد وجود داشت و شاخصي وجود نداشت، ضمن آ‌نکه امکان شناسايي هم نبود، اما تلاش مي‌کنيم براي اجراي اين مورد بانک اطلاعاتي به نحوي استفاده شود که تسهيلات به گروه هدف اصابت کرده و با ورود دولت به بازار مسکن مشکلي ايجاد نشود.

معاون وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي افزود: در تجربه‌اي ديگر در سازمان بيمه سلامت دولت يارانه بهبود يافتگان براي ترک اعتياد اختصاص داد، اما اين يارانه به اقشار هدف اصابت نکرد و کساني از اين يارانه استفاده کردند که يا معتاد نبوده و يا اين داروها را در بازار واسطه‌گري به فروش رساندند.

وي گفت: بنابراين سازمان بيمه سلامت تلاش کرد، بانک اطلاعاتي ايجاد کرده و هر بيمار با ارائه کد ملي و کد پزشک اين داروها را دريافت کند.

ميدري با تأکيد بر اينکه بايد شناسايي پردرآمدها براي حذف يارانه به دقت انجام شود، اظهار داشت: قطعاً اگر اين مورد دقيق عملياتي نشود، فرد مي‌تواند در ديوان عدالت اداري به اين امر اعتراض کرده و در صورت تشخيص قاضي مبني بر اشتباه دولت، دولت مقصر خواهد بود.

معاون وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي با تأکيد بر اينکه براي حذف پردرآمدها بايد پذيرش اجتماعي ايجاد شده و جنجال از بين برود گفت: متأسفانه حساسيت زياد اجتماعي مردم موجب شد حتي کمپيني براي ثبت‌نام يارانه ايجاد شود و همه نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر