صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

درآمد يک ميليارد دلاري از صادرات پرايد

معاون صادرات و امور بين الملل سايپا از صادرات ۲۰۰ هزار دستگاه خودروي پرايد در هشت سال گذشته خبر داد و گفت: از سال ۱۳۸۵ تا کنون از محل صادرات پرايد يک ميليارد دلار ارز وارد کشور شده‌است.

کد خبر: 2230

آنا/ معاون صادرات و امور بين الملل سايپا از صادرات ۲۰۰ هزار دستگاه خودروي پرايد در هشت سال گذشته خبر داد و گفت: از سال ۱۳۸۵ تا کنون از محل صادرات پرايد يک ميليارد دلار ارز وارد کشور شده‌است.

محسن دستخوش جوان در گفت وگو با خبرنگار آنا با بيان اينکه 90 درصد صادرات خودرو پرايد از سال 85 به بعد انجام شده‌ است، افزود: 200 هزار دستگاه خودروي پرايد از ايران به کشورهاي سوريه، عراق، آذربايجان، ترکمنستان، افغانستان، ازبکستان و ارمنستان صادر شده‌ است.

او با اعلام اين که در ونزوئلا، سوريه، عراق و سودان نيز سايت توليد پرايد راه‌اندازي شده‌ است، اظهارکرد: صادرات خودروي پرايد در قالب فروش خودروي کامل (CBU) يا به صورت صدور قطعات (SKD) انجام مي‌شود. همچنين براي توليد پرايد در روسيه نيز در حال مذاکره‌ايم و فعلا توانسته‌ايم گواهي استاندارد اين کشور را براي خودروي تيبا دريافت کنيم.

وي پيش بيني کرد که در نيمه دوم سال آينده، سايت توليد خودروي تيبا در کشور روسيه راه‌اندازي شود.

معاون صادرات و امور بين الملل سايپا از افزايش صادرات خودروهاي با برند سايپا و يا ساير برندهاي مشترک اين گروه خودروسازي در سال آينده خبر داد و تصريح کرد: پيش‌بيني مي‌شود سال آينده 45 هزار دستگاه خودروهاي گروه خودروسازي سايپا با برند سايپا (توليد ايراني) و 10 هزار خودروي اين گروه صنعتي با برند مشترک و يا خارجي به کشورهاي ديگر صادر شود.

جوان ميزان ارز حاصل از صادرات پرايد در سال آينده را بالغ بر 300 ميليون دلار اعلام کرد و افزود: البته اين رقم با احتساب صادرات قطعات يدکي و خدمات پس از فروش به 400 ميليون دلار قابل افزايش است.

وي همچنين درباره ميزان استقبال از پرايد در خارج کشور نيز گفت: ميزان استقبال از اين خودرو در عراق زياد است و با اينکه طيف گسترده‌اي از خودروهاي خارجي در اين کشور وجود دارد، ولي عموما مصرف‌کننده عراقي براي خريد پرايد در صف و نوبت انتظار قرار مي‌گيرد.

اين مقام مسئول در شرکت سايپا، علت محبوبيت پرايد را ارزان بودن آن نسبت به خودروهاي ديگرموجود در بازار عراق، دوام آن و نيز مصرف کم سوختش برشمرد و اظهارکرد: از آنجا که قيمت سوخت در عراق سه برابر ايران است، استفاده از خودروي پرايد به شدت باصرفه است.

وي در دسترس بودن قطعات و لوازم يدکي پرايد را از ديگر دلايل محبوبيت اين خودرو در ميان مردم همسايه غربي ايران دانست و گفت: تامين قطعات خودروي پرايد با قيمت مناسب موجب شده ميزان فروش اين خودرو در عراق بالا باشد.

جوان به استقبال عراقي‌ها از يک مدل پرايد که در آن آپشن "کافه تريا" تعبيه شده نيز اشاره کرد و ادامه داد: در نمايشگاه خودروي بغداد، طرف عراقي پس از مشاهده و بررسي اين مدل پرايد 1000 دستگاه آن را به مسئولان ساپيا سفارش داد.

وي همچنين به دريافت يک سفارش 100 ميليون دلاري براي خريد خودروي پرايد از سوي عراقي‌ها ظرف هفته‌هاي گذشته نيز اشاره کرد و گفت: متاسفانه همزماني عقد قرارداد اين سفارش از طرف عراقي با پخش يک برنامه طنز خبري که در آن اين پرسش مطرح شد که "داعش خطرناک‌تر است يا پرايد"، به ترديد نماينده عراق براي قطعي کردن اين سفارش منجر شد.

جوان افزود: با تاسف بايد بگوييم يک‌سال و نيم پيش نيز يکي از مديران کشور در اظهاراتي، خودروي پرايد را يک خودروي حلبي دانست که اين اظهارات و بازتاب آن در کشورهاي همسايه به ويژه عراق، موجب شد تا به مدت يک‌سال در صادرات پرايد به اين کشور وقفه ايجاد شود.
 

نظرات بینندگان

ارسال نظر