صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

سود 12/5میلیاردتومانی بوفالو‌های هندی!

واردات گوشت بوفالوهای هندی از سال ١٣٩٠ و در تب و تاب افزایش قیمت گوشت از سازمان دامپزشکی مجوز گرفت. یک سال از ورود این گوشت به کشور گذشت تا صدای برخی درآمد. می‌گفتند لاشه‌های خراب گوشت از هند به کشور وارد شده تا برای تولید سوسیس و کالباس مورد استفاده قرار گیرد.

کد خبر: 21675

«اعتماد» پرونده واردات گوشت به ایران را بررسی می‌کند
سود ٥/١٢ میلیارد تومانی بوفالو‌های هندی
 

گروه اقتصادی| واردات گوشت بوفالوهای هندی از سال ١٣٩٠ و در تب و تاب افزایش قیمت گوشت از سازمان دامپزشکی مجوز گرفت. یک سال از ورود این گوشت به کشور گذشت تا صدای برخی درآمد. می‌گفتند لاشه‌های خراب گوشت از هند به کشور وارد شده تا برای تولید سوسیس و کالباس مورد استفاده قرار گیرد.

ماجرا تنها به سوسیس و کالباس ختم نمی‌شد. قیمت پایین این گوشت چنان وسوسه‌کننده بود که خیلی زود این گوشت‌های بی‌کیفیت سر از بازار مصرف تازه خوری درآوردند.

واردات گوشت به ایران هیچگاه بی‌حاشیه نبود. وقتی پای واردات از اوکراین به میان آمد برخی به آلودگی این گوشت‌ها به رادیواکتیو مشکوک بودند و برخی تحقیقات نشان می‌داد آنچه تحت عنوان گوشت از قطب جنوب وارد شده است در حقیقت گوشت تاریخ مصرف گذشته و مرجوعی

دیگر کشورها بود.

امروز آمار گمرک نشان می‌دهد قیمت هر کیلو گوشت وارداتی در سال ١٣٩٣، به طور متوسط ١٢ هزار و ٤١٢ تومان بوده است و گوشت هندی ارزان‌تر. سال گذشته هر کیلو گوشت بوفالوی هندی را ٩ هزار و ٧١٥ تومان به کشور وارد کرده‌اند. اما قیمت گوشت‌های یخی در بازار آن هم در نمایشگاه عرضه مستقیم کالا که نرخ‌ها با تخفیف بیشتر برای مصرف‌کنندگان تعیین می‌شود، هر کیلو ٢٢ هزار و ٥٠٠ تومان بود. با یک حساب سرانگشتی می‌توان فهمید واردکنندگان گوشت بوفالو سودی بیش از دو برابر یعنی ١٣١ درصد را به جیب زده‌اند.

سازمان دامپزشکی همچنان مدافع واردات

بر اساس آمار گمرک سال گذشته یک هزار و ٢٦٧ تن گوشت بوفالوی هندی به ارزش ١٢ میلیارد و ٣١٤ میلیون تومان وارد کشور شده است. حال اگر سود دو برابری واردات این گوشت را برای واردکنندگان آن در نظر بگیریم، خواهیم دید که واردکنندگان گوشت بوفالو ٥/١٢ میلیارد تومان سود در این سال عایدشان شده است. با این حساب و کتاب به وضوح مشخص می‌شود که علت ادامه واردات در این چهار سال با وجود تمام مخالفت‌های سازمان غذا و دارو، سازمان استاندارد و حتی معاون اول رییس‌جمهور چه بوده است. اما اینکه چرا سازمان دامپزشکی با علم به کیفیت پایین این گوشت‌ها و احتمال قریب ورود آن به بازار مصرف همچنان بر ادامه واردات پافشاری دارد؛ پرسشی است که هنوز پاسخ روشنی برای آن یافت نشده است. هنوز هم این پرسش در اذهان وجود دارد که آیا از سود یاد شده، سازمان دامپزشکی نیز منتفع می‌شود که صدور مجوز را از دستور کار خارج‌نکرده است؟

صنایع فرآوری، واردکنندگان اصلی هستند؟

از آنجا که تازه‌خوری این گوشت بی‌کیفیت از سوی کارشناسان تغذیه منع می‌شود؛ برای مصرف این گوشت وارداتی صنعتی‌ها پا به میدان گذاشتند. رقابت برای به دست آوردن سود بیشتر و تصاحب سهم بالاتری از بازار مصرف بین تعاونی تولید فرآورده‌های گوشتی و اتحادیه تازه تاسیس واردکنندگان گوشت که ازکارتل‌های اصلی واردات گوشت کشور به‌شمار می‌روند موجب گرایش به تامین این کالای پروتیینی از مبدا کشور هندوستان شد. خیلی‌ها هنوز به خاطر دارند که واردات گوشت‌ هندی، ١١ سال پیش هم جنجال آفرینی کرد. به همین دلیل تعاونی فرآورده‌های گوشتی که تامین‌کننده اصلی گوشت مصرفی کارخانجات سوسیس و کالباس است، صبر کرد تا خاطره گوشت‌های آلوده فراموش شود و پس از چند سال دوباره واردات گوشت ارزان گاومیش هندی را کلید زد.

تلاش برای واردات ارزان‌ترین گوشت جهان

قیمت، به عنوان مهم‌ترین فاکتور، باعث انتخاب گوشت هندی شد و سلامت مصرف‌کننده تحت لوای بی‌توجهی سازمان مسوول از لیست ویژگی‌های کالای وارداتی حذف شد. لاشه گاومیش‌های هندی که به دلیل اعتقادات مردم این کشور تنها در حالت پیری و ضعف مفرط کشتار می‌شوند و از کیفیت پایینی برخوردارند در گروه ارزان‌ترین گوشت‌های جهان طبقه‌بندی می‌شود. کالایی که با وجود ارزانی بیش از حد به دلیل احتمال مشکلات بهداشتی تا پیش از این چندان خریداری در خارج از کشور تولید‌کننده نداشته، اما حالا بخت به آن روی کرده و ایرانی‌ها برای خرید آن سر و دست می‌شکنند. از همان زمانی که سازمان دامپزشکی مجوز ورود این گوشت را صادر کرد، کارشناسان نسبت به عواقبی که برای سلامت مردم به بار می‌آورد هشدار دادند.

مسوولانی که زود مجاب می‌شوند

البته در آن دوران تعدادی از نمایندگان مجلس درباره مخاطرات ورود این کالا هشدار داده بودند اما خیلی زود این هشدارها با سکوت دولت وقت به فراموشی سپرده شد. سخنگوی وقت کمیسیون کشاورزی با اشاره به اینکه دست‌های پنهانی در کار است که از سودهای کلان نمی‌گذرند، اعلام کرده بود برخی‌ها، مسوولان را مجاب به واردات گوشت می‌کنند. عیسی جعفری همچنین تاکید کرده بود که حجم واردات بیش از نیاز داخل است. نایب‌رییس هیات تحقیق و تفحص واردات دام زنده هم از واردات نابجای گوشت و دام زنده به کشور انتقاد کرده بود. اقبال محمدی نیز گفته بود که سیاست‌ها مزیت رقابتی تولید گوشت را تهدید می‌کند.

همه اینها اما منجر به توقف واردات گوشت هندی نشد. از آنجا که قیمت گوشت‌های برزیلی با افزایش ٢٠٠ درصدی در این مدت مواجه بوده است لذا بازارهای ارزان قیمت اولویت صنایع مواد پروتیینی قرار گرفت.

شرطی که به فراموشی سپرده شد

دبیر اتحادیه فرآورده‌های گوشتی پیش از این به صراحت موضوع تفاوت قیمت را دلیل اصلی واردات گاومیش هندی می‌داند و می‌گوید: نیازمند ایجاد یک رقیب برای برزیل بودیم، و اگر هند می‌تواند با حداقل‌های استاندارد مورد قبول و با نصف قیمت برزیل، گوشت تولید کند عقل حکم می‌کند که به واردات گوشت از هند ادامه دهیم. وی درحالی صحبت از استانداردهای مورد قبول می‌کند که سازمان دامپزشکی ورود این گوشت‌ها را مشروط اعلام کرده است. موضوعی که در بحث واردات این کالا به حاشیه رفته و بدون لحاظ آن واردات

 ادامه یافته است.

مشروط بودن واردات موضوعی است که واردکنندگان علاقه‌ای به علنی شدن آن ندارند. شرط برقرارشده برای واردات گوشت از هند تنها استفاده در فرآورده‌هایی است که حرارت کامل ببینند. هرچند تلاش شده در صدور مجوزهای مشروط بیشترین دقت صورت گیرد، اما تضمینی برای اجرایی شدن آن وجود ندارد. تفاوت بیش از ٥٠٠‌درصدی قیمت گوشت گاومیش‌های پیر هندی با گوشت در بازار مصرف کشور آنقدر وسوسه ‌برانگیز است که می‌شود پیدا شدن سرو کله گوشت گاومیش‌های هندی را در برخی رستوران‌ها پیش‌بینی کرد.

در حال حاضر واردات گوشت هندی در اتحادیه اروپا ممنوع است. علت آن هم این است که گوشت تولیدشده در هند با استانداردهای جدید دنیا مطابقت ندارد. ٥٠ سال قبل دامپزشکی می‎گفت بازرسی گوشت منحصر به معاینه قبل از کشتار و بازرسی لاشه پس از کشتار است اما در طول سالیان اخیر فرآیندهای دیگری هم به این روند اضافه شده که طی آن مساله باقیمانده‎های دارو، آنتی‎بیوتیک و فلزات سنگین هم مطرح است. چون هندوستان با این استانداردهای جدید همخوانی ندارد اتحادیه اروپا با اینکه گوشت این کشور در بازارهای جهانی قیمت بسیار ارزانی دارد گوشت هندی وارد نمی‌کند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر