صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

بازار ارز به کدام سمت حرکت مي کند؟

بررسي‌هاي ميداني نشان مي‌دهد که نوسان‌هاي لحظه‌اي و غيربنيادين نرخ ارز بستر مناسبي براي شکل‌گيري حملات سفته‌بازانه و خريد و فروش‌هاي گروهي در بازار مي‌شود و علاوه بر ايجاد تعلل و سکون در سرمايه‌گذاري و توليد، آثار بازتوزيعي درآمدي وسيعي نيز برجاي مي‌گذارد.

کد خبر: 212

متن پيش رو در نامه نيوز منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست.


بانک مرکزي تاکيد کرده است يکي از بزرگترين دغدغه‌هاي بانک مرکزي در حوزه ارز، کاستن از دامنه نوسانات نرخ ارز و محدود کردن کرانه‌هاي تغيير آن است.
در حالي که بازار ارز در يکسال گذشته روزهاي آرام و کم نوساني را سپري کرده بود همزمان با پايان مذاکرات هسته اي ميان ايران و گروه 1+5 در وين و همچنين پيش بيني دلار 2850 توماني در لايحه بودجه سال 94 کل کشور بازار نوسان قيمتي در بازار ارز افزايش يافته و اين موضوع موجب افزايش قيمت دلار شده است.

بر همين اساس قيمت دلار در هفته اي که گذشت براي مدتي از مرز 3500 تومان عبور کرد و به رقم 3520 تومان رسيد اما در نهايت هفته جاري را با قيمت 3490 تومان به پايان رساند.
در همين رابطه اما تحليلگران بازار اعتقاد دارند، کمبود دلار در بازار دليل اصلي رشد قيمت ها بوده است. در صورتي که طي روزهاي آينده بانک مرکزي اقدام به توزيع دلار بيشتر در بازار نکند، روند صعودي قيمت ها ادامه پيدا مي کند.

همچنين پيش بيني ها نشان مي دهد طي سال 2015 ارزش دلار در بازارهاي جهاني تقويت شود و برهمين اساس وضعيت در بازارهاي مانند طلا بهم خواهد ريخت. در همين رابطه کارشناسان کيتکو پيش بيني کرده اند، بهاي طلا به دنبال افزايش ارزش دلار، روند صعودي به خود مي گيرد که اين موضوع مي تواند به ادامه دار بودن روند افزايش قيمت دلار در بازار کمک کند.

اما در هفته اي که گذشت نوسان بازار ارز تا اندازه اي پيش رفت که الياس نادرانٰ غلامرضا مصباحي مقدم و احمد توکلي 3 اقتصاددان مجلس شوراي اسلامي در نامه اي به رئيس جمهور نسبت به اين موضوع هشدار داده و تاکيد کردند بازار ارز بايد بدون هيچ ترديدي تحت مديريت دولت قرار گيرد. نصيحت­ رئيس کل بانک مرکزي به بانک‌ها، که تلويحا تقصير افزايش قيمت ارز را به گردن آنها مي اندازد، ابزاري کاملا ناکارا است. اين نحوه موضع‌گيري از کسي که وظيفه حفظ ثبات ارزش پول ملي را بر عهده دارد، چاره­‌ساز نيست و تنها فرصت مهار بازار را از دست دولت مي­‌ستاند. تخصيص ارز بايد با مديريت کامل صورت گيرد و هر معامله‌اي خارج از بازار تحت مديريت، منع شود و صادرکنندگان با اعلان ارز حاصل شده خود، تنها مجاز به عرضه ارز به همين بازار باشند و فروش تنها به کساني مجاز باشد که جواز خريد ارز از دولت داشته باشند. ارز بايد به نرخ واحد که شوراي پول و اعتبار تعيين مي‌­کند، خريد و فروش شود.

در اين نامه تاکيد شده است سياست تثبيت نرخ ارز بايد با سياست بودجه­ اي انقباضي همراه گردد تا کسري بودجه پيدا نشده و فشار نقدينگي بر تورم را در پي نداشته باشد.

اين 3 اقتصاددان همچنين تاکيد کرده اند دوران رکود و تورم فعلي گروه کثيري از مردم وفادارتر به اسلام و ايران را از داشتن حداقل­‌هاي معيشتي محروم مي­‌سازد. سياست حمايتي حتما بايد براي اين دسته تأمين شود. بدون هيچ ترديدي بايد از طريق کارت هوشمند خريد و مصرف بسته­‌اي از مواد غذايي ضروري را براي اين خانوارها به ويژه کودکان­شان تضمين کنيم. دولت آمريکا که سرآمد دولت‌هايي است که حداقل دخالت در اقتصاد را دارد، به همين مقصود، پس از رکود شديد سال 2008 بر دامنه حمايت خويش از فقرا به شدت افزوده است، به طوري که در پايان سال 2013 به 47،609،084 نفر از اتباع خويش (20 درصد جمعيت) کوپن غذا (Food Stamp) داده است و جمعاً نزديک به 80 ميليارد دلار (79،641،880 دلار) براي اين برنامه در سال مذکور اعتبار اختصاص داد.

اما پس از افزايش نوسان هاي قيمتي بانک مرکزي توضيحاتي را درباره بازار ارز ارائه و تاکيد کرد در حال حاضر در خصوص بازار ارز ايران که متاثر از انتظارات است، اين حساسيت بيشتر است. بازار ارز ايران و تحولات آن طي سال‌هاي اخير (و در حقيقت پس از تلاطم‌هاي بي‌قاعده سال‌هاي 1390 و 1391)‌ از اهميت ويژه‌اي براي افکار عمومي و فعالين اقتصادي و تجاري برخوردار بوده است.

بانک مرکزي تاکيد کرده است يکي از بزرگترين دغدغه‌هاي بانک مرکزي در حوزه ارز، کاستن از دامنه نوسانات نرخ ارز و محدود کردن کرانه‌هاي تغيير آن است. اين نکته در مصاحبه‌هاي مقامات بانک مرکزي نيز بارها مورد تاکيد قرار گرفته و کاهش قابل توجه ضريب تغييرات نرخ ارز از جمله دستاوردهاي مهم و ملموس دولت يازدهم شناخته مي‌شود.


بانک مرکزي هدف تثبيت دامنه نوسانات ريال را با اتخاذ رويه‌هاي بدون تورش و متقارن دنبال مي‌کند؛ به اين مفهوم که به همان ميزان که نوسانات افزايشي نرخ ارز نکوهيده است،‌ نوسانات کاهشي آن نيز چنانچه ناپايدار بوده و صرفاً منبعث از انتظارات و رفتارهاي سوداگرانه باشد،‌ مخل توليد و سرمايه‌گذاري ارزيابي مي‌کند.

همچنين در اين گزارش آمده است بررسي‌هاي ميداني نشان مي‌دهد که نوسان‌هاي لحظه‌اي و غيربنيادين نرخ ارز بستر مناسبي براي شکل‌گيري حملات سفته‌بازانه و خريد و فروش‌هاي گروهي در بازار مي‌شود و علاوه بر ايجاد تعلل و سکون در سرمايه‌گذاري و توليد، آثار بازتوزيعي درآمدي وسيعي نيز برجاي مي‌گذارد. اتفاقاً در اين زمينه، جهت نوسان نرخ ارز، تاثير خاصي بر انتقال درآمد يا ثروت ندارد. يکي از اهداف مصاحبه‌هاي رياست‌کل بانک مرکزي در حوزه ارز، حذف زمينه‌هاي تلاطم تصنعي در بازار ارز و کاهش قدرت مانور غيرواقعي سوداگران و جريان‌سازان در آن است.

نظرات بینندگان

ارسال نظر