صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

پارس‌جنوبي 18 سال بيشتر گاز ندارد

نفس‌هاي پارس جنوبي به عنوان بزرگترين ميدان گازي ايران و قطر به شمارش افتاده است و پيش بيني مي‌شود اين ميدان عظيم حداکثر تا 18 سال آينده گاز براي استخراج داشته باشد. در حال حاضر طرح توسعه 17 فاز پارس جنوبي به طور همزمان توسط ايران در حال انجام است و اين در حالي است که قطر به عنوان مهمترين شريک اين ميدان مشترک گازي پرونده توسعه پارس جنوبي را کامل کرده است.

کد خبر: 1949

مهر/ نفس‌هاي پارس جنوبي به عنوان بزرگترين ميدان گازي ايران و قطر به شمارش افتاده است و پيش بيني مي‌شود اين ميدان عظيم حداکثر تا 18 سال آينده گاز براي استخراج داشته باشد.

در حال حاضر طرح توسعه 17 فاز پارس جنوبي به طور همزمان توسط ايران در حال انجام است و اين در حالي است که قطر به عنوان مهمترين شريک اين ميدان مشترک گازي پرونده توسعه پارس جنوبي را کامل کرده است.

از سوي ديگر در شرايط فعلي پارس جنوبي با افت فشار گاز در برخي از چاه‌هاي خود دست و پنجه نرم مي کند و از اين رو در طرح توسعه فازهاي جديد همچون فاز 12، 17 و 18 اين ميدان مشترک تعداد سکوها و چاه هاي توسعه اي نسبت به فازهاي قديمي تر افزايش يافته است.

با اين وجود، نتايج يک مطالعه در مجموعه صنعت نفت حاکي از آن است که تا سال 2023 ميلادي فشار خروجي چاه‌هاي دريايي پارس جنوبي با خطوط لوله دريايي برابر خواهد شد که در اين صورت براي جبران افت فشار گاز نياز به استفاده از تجهيزات و تکنولوژي‌هاي جديد است.

برآورد کارشناسان نفتي نشان مي دهد که شرکت ملي نفت ايران براي استمرار استخراج گاز از پارس جنوبي تا سال 2023 ميلادي بايد از کمپرسورهاي تقويت فشار گاز استفاده کند.

علاوه بر اين، با توجه به شيب مخزن پارس جنوبي که به سمت قطر است و نحوه برداشت دو کشور از اين ميدان مشترک، پيش بيني مي‌شود ميدان پارس جنوبي دستکم تا سال 2033 ميلادي قابليت برداشت و استخراج گاز طبيعي را داشته باشد و از اين زمان به بعد اين مخزن مشترک قابل برداشت گاز نخواهد بود.

به گزارش مهر، پارس جنوبي به عنوان بزرگترين ميدان گازي ايران از ظرفيت 14 تريليون مترمکعب گاز طبيعي و 19 ميليارد بشکه ميعانات گازي برخوردار است.

اين ميدان عظيم گازي حدود 8 درصد گاز جهان و نيمي از ذخاير گاز طبيعي ايران را در خود جاي داده است و از وسعتي حدود 3700 کتري در آب‌هاي خليج فارس برخوردار است.

با گذشت حدود 12 سال از آغاز بهره برداري از اولين فاز پارس جنوبي (طرح توسعه فاز 2 و 3 پارس جنوبي در سال 1381) تاکنون جمهوري اسلامي ايران از محل استخراج و پالايش گاز طبيعي و پنج محصول استراتژيک ديگر اين ميدان مشترک گازي بيش از 340 ميليارد دلار درآمد کسب کرده است.

در طول 13 سال گذشته تاکنون، بيش از 577 ميليارد متر مکعب گاز شيرين و پالايش شده در پالايشگاه هاي پارس جنوبي توليد و به بازارهاي داخلي و خارجي عرضه شد.

در طول اين مدت بيش از يک ميليارد بشکه ميعانات گازي در پالايشگاه هاي پارس جنوبي توليد و به بازارهاي جهاني و يا واحدهاي پالايشي داخلي صادر شده است، همچنين در اين مدت بالغ بر دو ميليون و 932 هزار تن گوگرد در پالايشگاه هاي پارس جنوبي توليد و صادر شده است.

نظرات بینندگان

ارسال نظر