صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

پاسخ‌ نیلی به افزایش قیمت سوخت در سال۹۴ و حذف یارانه‌ / حس کردن رشد زمان می‌برد

مشاور رئیس جمهور در امور اقتصادی با اعلام اینکه حذف یارانه‌ها پیچیده است، درباره افزایش قیمت سوخت در سال ۹۴ توضیح داد و گفت: زمان می برد تا بازار افزایش نرخ رشد اقتصادی را حس کند. نیلی از احتمال بازنگری در قیمت نفت بودجه ۹۴ هم خبر داد.

کد خبر: 1826

مسعود نیلی در نشست خبری اظهار داشت: اقتصاد ما ضرورت هایی خیلی جدی پیش رو دارد و از سوی دیگر با مشکلات جدی رو به رو است. بین این دو مورد فاصله بزرگی وجود دارد که پر کردن آن نیازمند نگاه عمیق و کارشناسی در مسائل و مشکلات است.
مشاور رئیس جمهور در امور اقتصادی وفاق و اجماع درباره راه حل های پر کردن فاصله بین ضرورت های پیش رو و مشکلات اقتصاد را مهمترین موضوع برشمرد و گفت: در سال های نه چندان دور آینده با اشتغال مواجه خواهیم بود. اشتغال حاصل نمی شود مگر با رشد اقتصاد و رشد هم در صورتی اشتغال زا می شود که پایدار باشد.

* رشد اقتصادی وابسته به نفت پایدار نیست
وی ایجاد تغییرات در شیوه های اقتصاد ایران طی سال های قبل را پیش نیاز تحقق اهداف اقتصادی عنوان کرد و افزود: رشد اقتصادی در این مدت ناپایدار و وابسته به درآمدهای نفتی بوده و باید در آینده به رشد پایدار و مستقل تمرکز کرد.
نیلی تحقق رشد اقتصادی مثبت به همراه کاهش تورم را بعنوان یکی از اقدامات مهم دولت در یک سال و نیم قبل اعلام کرد و گفت: باید دید که چطور می توان این رشد را ادامه داد به گونه ای که تداوم داشته باشد.
دبیر اولین کنفرانس اقتصاد ایران با بیان اینکه دولت در ابتدای سال جاری بسته خروج غیرتورمی از رکود را تدوین کرد، افزود: این بسته هم اکنون در مجلس است و بناست به بحث گذاشته شود و بخشی که در اختیار دولت بوده هم اکنون درحال اجراست.

* جزئیات کنفرانس غیرتشریفاتی اقتصاد ایران

وی ضمن اشاره به برنامه ریزی برای برگزاری کنفرانسی در کنار سیاست گذاری برای خروج از رکود با همفکری اقتصاددان های ایرانی داخلی و خارجی، تصریح کرد: چندین مقاله از سوی اقتصاددان های ایرانی برای این کنفرانس آماده شده و علاوه بر آن تعدادی از اقتصاددان های دیگر در نشست های تخصصی این کنفرانس حضور خواهند داشت.

نیلی با بیان اینکه هدف اصلی این کنفرانس تشریفاتی نیست،‌ افزود: از همان ساعت 10.30 صبح و بعد از سخنرانی رئیس جمهور بناست نشست های تخصصی رشد اقتصادی و چرخه های تجاری، توسعه نظام مالی، نفت و انرژی و ... آغاز به کار کنند.

مشاور رئیس جمهور در امور اقتصادی ضمن اشاره به اینکه در دو روز برگزاری این کنفرانس 9 نشست تخصصی برگزار خواهد شد، تصریح کرد: همچنین در خاتمه میزگردی با حضور رئیس سازمان مدیریت، وزیر اقتصاد، رئیس کل بانک مرکزی و ... برای جمع بندی مطالب مطرح شده برگزار می شود و این کنفرانس در نهایت با سخنرانی معاول اول رئیس جمهور به کار خود پایان می دهد.

پاسخ نیلی به سوالی درباره افزایش قیمت سوخت در سال 94

دبیر اولین کنفرانس اقتصاد ایران در ادامه به سوالات خبرنگاران پاسخ داد .

وی در پاسخ به خبرنگار تسنیم که پرسید با توجه به کسری یارانه ها در سال جاری که حدود 8 هزار میلیارد تومان اعلام شده، آیا دولت برای جبران این کسری در سال 94 و اجرای فاز سوم هدفمندی یارانه ها بنا دارد افزایش مجددی در قیمت حامل های انرژی داشته باشد؟ تصریح کرد: اقتصاد ما الان در شرایطی قرار دارد که براحتی نمی توان تغییرات بزرگ در آن اعمال کرد. افزایش قیمت حامل های انرژی در سال 93 در شرایط بد اقتصادی رخ داد اما نه در رکود اثر گذاشت و نه موجب افزایش تورم شد. این بخاطر این بود که جنبه های مختلف قیمت های انرژی دیده شد.

نیلی ادامه داد: در سال آینده با موضوع کاهش قیمت نفت هم مواجهیم، این مورد از دید هدفمندی یارانه ها یک بعدش این است که فاصله ما را با قیمت های جهانی کمتر می کند و از سوی دیگر براساس هدفمندی یارانه ها باید اصلاح قیمت حامل های انرژی داشته باشیم. آنچه در بودجه 94 مشاهده می کنیم این است که چون دولت از همه ظرفیت تبصره 21 استفاده نکرده بود و به نظرش رسید که نمی خواهد بالاتر از آن عمل کند، سقف سال جاری را برای سال آینده هم حفظ کرد. ما در  اصلاح قیمت انرژی با خطوط راهنمایی مواجهیم.

* حذف یارانه‌ها پیچیده است

مشاور رئیس جمهور در امور اقتصادی در پاسخ به دیگر پرسش تسنیم مبنی براینکه علت حذف تبصره مربوط به حذف یارانه گروه های پردرآمد در لایحه بودجه 94 چیست؟ گفت: حذف دهک ها موضوع پیچیده ای است که ما به همین خاطر پرداختن به بعد خانوار را در نشست جداگانه ای قرار دادیم و ابعاد و پیچیدگی‌های آن را نشان می دهیم.

* رشد اقتصادی اگر قابل مشاهده بود که محاسبه نمی کردیم

وی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم مبنی براینکه از زمان اعلام رشد اقتصادی 4 درصد در شش ماهه نخست سال جاری واکنش های مثبت و منفی زیادی را در محافل کارشناسی و خبری داشته ایم، لطفا توضیح دهید که چرا مردم و فعالان اقتصادی این رشد را در زندگی و کسب و کارشان حس نمی کنند؟ گفت: رشد اقتصادی اگر قابل مشاهده بود دیگر محاسبه نمی کردیم. چرا نرخ ارز را محاسبه نمی کنند؟ چون مشاهده می شود. 100 ها قلم اطلاعات تلفیق می شود تا رشد اقتصادی محاسبه شود. بعد اینکه رشد اقتصاد بعد از دوره منفی مثبت می شود به معنی این نیست که همه آنچه منفی بوده مثبت شده بلکه تنها بخشی از این موارد است.

نیلی گفت: چون فصل اول و دوم را فعلا تجربه می کنیم و برای اینکه تبدیل به حس بازار شود طبیعتاً کار دارد ولی باید فعلا گفت اثرات منفی کم شده و روند رو به رشد شده است.

مشاور رئیس جمهور در امور اقتصادی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه هیچ وقت مشکلات کشور به این میزان پیچیده نبوده است،ادامه داد: ما نمی توانیم همان نسخه ای که 5، 10 یا 15 سال پیش برای مشکلات می پیچیدیم را مجدد به کار گیریم چرا که هم اکنون مشکلات ما واضح است و نیازمند وفاق برای انتخاب راه حل های برون رفت از مشکلات هستیم.

وی با بیان اینکه برنامه ششم با نگاه میان مدت به اقتصاد کشور نگاه می کند، افزود: اما چون سال پایانی برنامه ششم مصادف با انتهای این دهه است،‌ برنامه پایانی با پایان چشم انداز همزمان می شود و در این مورد می توان اهداف محقق شده و قابل دسترسی را ارزیابی کرد.

مشاور رئیس جمهور در امور اقتصادی همچنین در پاسخ به سوالی درباره روند آتی مدار تورم و پیش بینی افزایش آن در سال آینده، گفت: تورم از نرخ بالا به نرخ پایینی رسیده و پیش بینی می شد تورم در سال جاری به 25 درصد برسد اما چون از 25 درصد کمتر محقق شد، در ماه های آتی تورم سال 93 حتما کمتر از 20 درصد خواهد شد.

* تمرکز قائم مقام بانک مرکزی بر کنترل رشد نقدینگی و اضافه برداشت بانک‌ها

نیلی با تاکید بر ضرورت کاهش تورم بلند مدت اقتصاد گفت: اجرای این هدف دشوارتر از کاهش تورم در کوتاه مدت است اما بانک مرکزی تلاش می کند رشد پایه پولی را تا جایی که ممکن است کم کند، الان وقت اعظم قائم مقام بانک مرکزی روی این موضوع صرف می شود تا رشد نقدینگی را مدیریت کرده و مانع از اضافه برداشت بانک ها شوند.

وی اضافه کرد: تلاش براین است تورم در سال آینده به نسبت امسال افزایش نیابد اما محدودیت های بیرونی هم قابل توجه است و بخصوص با کاهش قیمت نفتی که رخ داده است. اما هدف و تلاش بانک مرکزی این است که روند ایجاد شده برای کاهش تورم را ادامه دهد.

مشاور رئیس جمهور درباره تاثیر مذاکرات در تصمیم گیری های اقتصادی کشور، گفت: دولت و تیم اقتصادی دولت در تلاش هستند که هر مشکلی که ارتباطی با تحریم ندارد را در اولویت تصمیم گیری ها قرار دهند.

* ممکن است لغو تحریم‌ها کشور را بازار خارجی‌ها کند

نیلی افزود: به هر میزان که گشایشی در روابط خارجی ایجاد شود سخت نیست تا آثار آن را مشاهده کنیم، البته درست است که تحریم مشکلی برای اقتصاد است اما اگر ایرادات اقتصاد را رفع نکنیم ممکن است برداشته شدن تحریم باعث این شود که ما بازار خارجی شویم یا نه ما وارد بازار خارجی شویم. اگر بنا باشد که واردات با تحریم افزایش یابد که همین موردی بوده که در این مدت داشتیم ولی اگر منجر به رشد صادرات و اقتصاد شود نیازمند اصلاحات ساختاری در اقتصاد کشور هستیم.

* احتمال بازنگری در قیمت نفت در بودجه 94

وی در خصوص احتمال بازنگری قیمت نفت پیشنهادی در بودجه 94 هم اینطور توضیح داد که یکی از نشست های کنفرانس اقتصاد ایران مربوط به نفت و انرژی است و بناست چشم انداز بازار نفت نیز مورد بررسی قرار گیرد. باید مسیر قیمت نفت واقع بینانه شود و اگر جمع بندی حاصل شود که قیمت نفت کمتر می شود باید پیش بینی های لازم هم صورت گیرد. دولت سیاستی را اعلام کرده و به آن پای بند خواهد بود که دولت به سراغ بانک مرکزی و جاهای دیگر برای تامین منابع مالی نمی رود.

مشاور رئیس جمهور در امور اقتصادی با اشاره به اینکه دولت رشد 25 درصد را برای نقدینگی در سال جاری هدف گذاری کرده بود، افزود: هم اکنون این رشد حدود 25.3-25.4 درصد است و بنا داریم هدف گذاری را محقق کنیم. 

وی در پاسخ به اینکه نقدینگی الان کجاست؟ گفت: در جیب من و شما.

انتهای پیام/تسنیم

نظرات بینندگان

ارسال نظر