صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

شروع دوباره براي سازماني که احيا شد

سازمان مديريت و برنامه‌ريزي که از پيش از انقلاب اسلامي با هدف برنامه‌‌ريزي‌هاي کوتاه‌مدت، ميان‌مدت و بلندمدت اقتصادي و به‌عنوان بازوي برنامه‌ريزي کشور تاسيس شد، در دولت گذشته منحل و در نهاد رياست‌جمهوري ادغام شد که اقدام نادرستي بود.

کد خبر: 1793

«شروع دوباره براي سازماني که احيا شد» عنوان يادداشت روز روزنامه فرهيختگان به قلم مهدي تقوي (اقتصاددان) است که مي‌توانيد آن را در ادامه بخوانيد:

سازمان مديريت و برنامه‌ريزي که از پيش از انقلاب اسلامي با هدف برنامه‌‌ريزي‌هاي کوتاه‌مدت، ميان‌مدت و بلندمدت اقتصادي و به‌عنوان بازوي برنامه‌ريزي کشور تاسيس شد، در دولت گذشته منحل و در نهاد رياست‌جمهوري ادغام شد که اقدام نادرستي بود. البته خوشبختانه دولت يازدهم دوباره اين سازمان را احيا کرد؛ اما بايد به اين نکته توجه داشت که به دليل وقفه‌اي که از زمان انحلال سازمان مديريت و برنامه‌ريزي تا احياي دوباره آن به وجود آمد نبايد انتظار داشت که اين سازمان با همان کيفيت سابق دوباره به فعاليت بپردازد چراکه برخي بر اين باورند که احياي دوباره سازمان مديريت و برنامه‌ريزي تاثيري مانند اثرات سابقش را در اقتصاد ندارد. در صورتي که وجود چنين سازماني به‌عنوان بازوي برنامه‌ريزي حتي اگر در شروع داراي ضعف باشد، براي اقتصاد کشور لازم و ضروري است. با اينکه سازمان مديريت با دستور‌العمل جديد احيا شده است اما باز هم مي‌تواند وظايف و نقش گذشته خود را در اقتصاد ايفا کند اما نه به آن کيفيت سابق، بلکه شايد کمي ضعيف‌تر. اين ضعف نيز نتيجه همان وقفه چند ساله است؛ چراکه روزي اين سازمان مرکز اقتصاددان‌هاي خبره بود و حالا دوباره بايد از نو همه‌چيز را شروع کرد. درواقع آقاي محمدباقر نوبخت به‌عنوان رئيس جديد سازمان مديريت هم بايد به دنبال جذب افراد جديد باشد و هم اينکه در حد توان از کارکنان سابق اين سازمان استفاده کند. کيفيت کارکنان و معاونان اين سازمان تا اندازه‌اي است که انتخاب هر کدام از آقايان نوبخت يا نجفي تفاوت چنداني در اين سازمان نداشت؛ چراکه کار اصلي را بدنه پايين‌تر از مديريت انجام مي‌دهد. البته آقاي نجفي هم سابقه رياست سازمان را داشت و هم داراي دکتري رياضيات بود که مي‌توانست تاثير زيادي بر احياي دوباره سازمان مديريت و برنامه‌ريزي بگذارد. اما مهم‌ترين هشدار به مديريت اين سازمان اين است که انتصاب‌هاي خوب در بدنه بازوي برنامه‌ريزي اقتصادي کشور انجام دهد. بنابراين توجه به بدنه کارشناسي اين سازمان در احياي مجدد آن از اهميت ويژه‌اي برخوردار است.

نظرات بینندگان

ارسال نظر