صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

عکس/ موزه خودروهای تاریخی ایران

شاید مظفرالدین شاه نمی‌دانست که با خرید دو دستگاه اتومبیل «رنو»ی فرانسوی در سال 1279 و انتقال آن به ایران برای نخستین بار، چه جریانی را پایه‌گذاری می‌کند.

کد خبر: 17733

شاید مظفرالدین شاه نمی‌دانست که با خرید دو دستگاه اتومبیل «رنو»ی فرانسوی در سال 1279 و انتقال آن به ایران برای نخستین بار، چه جریانی را پایه‌گذاری می‌کند.

 

ورود دستگاهی برای حمل‌ونقل افراد که از زمان وارد شدن به کشور هیاهوی بسیاری را با خود به دنبال داشت، هرچند در سال‌های نخست فقط مورد استفاده‌ی پادشاه، درباریان و اشخاص تراز اول کشور بود، اما پس از 26 سال یعنی از سال 1305 مورد توجه مردم هم قرار گرفت و آنها نیز نسبت به این پدیده استقبال نشان دادند و پولدارها در خرین آن سرعت به خرج دادند.

از دادگاه تا چک‌سفید امضا برای یک خودرو

 

هر چند از آن زمان مدت زیادی می‌گذرد، اما هستند افرادی که «عشق ماشین» دارند، این خصوصیت کوچک و بزرگ هم نمی‌شناسد، عشق است دیگر! آنها همه خودرو‌ها را می‌شناسند و حتا برخی حاضرند هر چند ماه یکبار بابت آن سر کیسه را شل کنند و اتومبیل خود را با مدلی دیگر تاخت بزنند(همان طاق زدن غلط مصطلح ) حتا اگر ضرر کنند.

 

اگر شما هم جزو آن‌دسته از «عشق ماشین‌»ها هستید و می‌خواهید در نوروز امسال در تهرانگردی‌های خود این وسوسه‌ی سرکش را باردیگر تلنگری بزنید،‌ می‌توانید یک مسیر هم به موزه‌ی «خودروهای تاریخی ایران» بروید.

 

کیلومتر 11 جاده‌ی مخصوص کرج بعد از کارخانه مینو- خیابان بیست و پنجم- خیابان سمت چپ، کنار فروشگاه سپه مجموعه‌ای از زیباترین و نفیس‌ترین خودروها و کالسکه‌های تاریخی ایران زیرنظر موسسه‌ی فرهنگی بنیاد مستضعفان قراردارد،‌ جایی‌ که از کالسکه‌ دوره ناصرالدین‌شاهی تا موتور رضا پهلوی و در یک کلام گنجینه‌ی نفیسی از برترین شاهکارهای صنعت خودرو در جهان را می‌توانید ببینید.

 

اگر خواستید بدانید پس از ترور ناصرالدین شاه در حرم شاه عبدالعظیم حسنی او را در کدام کالسکه گذاشتند و به کاخ منتقل کردند، به محض ورود به موزه، سمت راست خود را نگاه کنید، نخستین چیزی که می‌بینید ارابه‌ی کالسکه‌ای با نام کالسکه «ناصری» به عنوان قدیمی‌ترین کلاسکه ایران است که 120 سال پیش در وین پایتخت اتریش ساخته شد. پس از ناصرالدین شاه از این کالسکه برای انجام مراسم‌های تشریفاتی سایر شاهان استفاده شد. گفته می‌شود اتاق این کالسکه حالتی شناور دارد که سبب می‌شود سرنشین آن احساس ناهمواری نکند.

 

 

 

کنار آن کالسکه دیگری منسوب به کالسکه‌ی «تاج گذاری» قرار دارد که در دهه‌ی 40 شمسی برای تاج گذاری پهلوی دوم سفارش داده شد و در مراسم رسمی تاجگذاری‌، جشن 2500 ساله و استقبال از سران برخی کشورها مورد استفاده قرار گرفته است.

 

 

اتومبیلی که به دادگاه رفت

 

مقابل کالسکه‌ها در سمت چپ نمایشگاه، یکی دیگر از شاهکارهای به نمایش درآمده در این موزه یعنی اتومبیل «رولز رویس» دست‌سازی را که بدون سر و صدا کار می‌کند و در مدل‌های متنوعی ساخته شده است را ببینید. احمدشاه قاجار به این اتومبیل علاقه‌مند بود.

 

از دادگاه تا چک‌سفید امضا برای یک خودرو

 

مجسمه فرشته‌ی بالدار در این مدل اتومبیل، سمبل اتومبیل رولز رویس سیلورگلد است که در مقایسه با مدل‌های دیگر بزرگتر است. آن پس از انقلاب برای بازسازی به کارخانه سازنده‌اش فرستاده شد و کاملا مورد بازسازی قرار گرفت اما تقارن این مساله با انقلاب باعث شد خانواده پهلوی نسبت به این اتومبیل احساس مالکیت کنند و در نهایت با تشکیل دادگاه و بررسی شکایت، دادگاه آن را متعلق به ایران دانست و به ایران بازگردانده شد.

 

اتومبیل رولزرویس فانتوم چهار که زمان ساخت از 1950 تا 1956 میلادی بود فقط 18 دستگاه در کل دنیا داشت و یک دستگاه آن ضدگلوله بود که برای خانواده سلطنتی ساخته شده بود.

 

از دادگاه تا چک‌سفید امضا برای یک خودرو

 

 

ماشینی با آب طلا

 

«پیرس آرو لیموزین» این خودرو توسط دربار پهلوی اول (رضاخان) سفارش داده شده است . تمام قطعات طلایی رنگی که در این ماشین دیده می‌شود به علاوه سرسیلندر آن از روکش طلاست. روکش صندلی سرنشین از چرم بوفالو و روکش صندلی راننده از پوست سگ تازی درست شده است.

 

پیرز آرو در دهه 30 میلادی با اتاق لیموزین ساخته شد.از ویژگی‌های مهم اتومبیل لیموزین به دلیل روشنایی بهتر چراغ جلو آن روی گلگیر قرار گرفت. تا سال 1921 فرمان ماشین‌های این کمپانی در سمت راست بود که همه بخش‌های طلایی رنگ بیرون و داخل اتاق این نوع از اتومبیل آب طلاکاری بود.

 

از دادگاه تا چک‌سفید امضا برای یک خودرو

 

 

خودرو، هدیه‌ی عمه‌ی ولیعهد

 

«پنترG72»: این خودرو برای سالگرد تولد ولیعهد و از طرف عمه‌اش (خواهر محمدرضا پهلوی) به او هدیه شد. کمپانی پنتر توسط رابرت جانگل در انگلیس بنیان نهاده شد و همواره ایده‌های جدیدی را در خودروسازی ارائه می‌کرد.

 

نخستین خودرو این کمپانی پنتر جی 72 نام داشت و در سال 1972 تولید شد. پنتر جی، خودرویی اسپرت و مدرن با طرح کلاسیک بود و همواره از بهترین موتورهای ساخت شرکت جاگوار نیرو می‌گرفت.

 

این خودرو از سال 1972 تا 1982 فقط به تعداد 300 دستگاه ساخته شد.پیشرانه این اتومبیل شش سیلندر خطی و ساخت جاگوار است که می‌تواند پنتر جی را به سرعت 220 کیلومتر در ساعت برساند.

 

از دادگاه تا چک‌سفید امضا برای یک خودرو

 

 

ماجرای «بنز اتوبان» با چک سفید امضا

 

 

 

از پله‌ها که بالا رفتید، در سمت راست موزه، اتومبیل مرسدس بنز(K500) با رنگ کرم و سبز توجه‌ها خود جلب می‌کند،‌ البته تاریخچه‌ی آن جذاب‌تر از خود ماشین است.

 

گفته می‌شود همین یک نمونه اتومبیل از آن باقی‌مانده است.بنزی که در زمان حکومت نازی‌ها در آلمان و به منظور ارسال نامه‌های خیلی محرمانه و فوری، به دست فرماندهان هیتلر، در جبهه‌های مختلف استفاده می‌شده و از نادرترین و پرقدرتمندترین انواع اتومبیل‌هایی بوده که در سال 1934 میلادی تولید آن آغاز و تا سال 1936 مجموعا 354 دستگاه از آن تولید شده است.

 

از دادگاه تا چک‌سفید امضا برای یک خودرو

 

از آنجا که سرعت آن 200 کیلومتر بر ساعت بوده و برای اولین بار برای حرکت در اتوبان‌ها طراحی شده، به همین دلیل به آن «بنز اتوبان» هم گفته می‌شود.

 

بیشتر نمونه‌های این خودرو در طول جنگ جهانی یا به طور کامل از بین رفته یا بازسازی شده‌اند، اما اتومبیل موجود در موزه خودروهای تاریخی ایران، تنها نمونه موجود سالم آن است. این اتومبیل آن‌قدر هواخواه دارد که علاوه بر تلاش‌هایی که شرکت سازنده‌ی آن پیش از سال 88 برای خرید آن از ایران انجام داد و موفق نشد،‌ حتی سال 88 نیز شرکت سازنده این خودرو یک چک سفید امضا به ایران داد تا این اتومبیل را با خود روانه آلمان، خانه‌ی اصلی‌اش کند، اما موسسه فرهنگی موزه‌های بنیاد مستضعفان که اکنون مالک این اتومبیل است آن را قبول نکرد.

 

 

از «دماغ گاو» تا «پورشه»‌ی دو سوئیچی

 

 

از دادگاه تا چک‌سفید امضا برای یک خودرو

 

اتومبیل «دماغ گاوی» موریس آکسفورد از قدیمی‌ترین ماشین‌های موجود در این نمایشگاه است که از نظر ظاهری شبیه کالسکه است و تولید آن از سال 1912 میلادی شروع شد و به خاطر گردی رادیاتور آن نام اتومبیل دماغ گاوی دادند.

 

اتومبیل «پورشه بنز» که با ساخت سه شرکت معروف آلمانی دایمل بنز،پورشه و فولکس واگن ساخته شد به سفارش صدراعظم آلمان بود که قصد داشت آن را به ولیعهد ایران به مناسبت تولدش هدیه دهد، که این کار توسط سفیر آلمان غربی انجام شد.

 

موتور آن بنزینی و چهار سیلندر بود. این ماشین دو سویچ نقره‌ای و طلایی دارد که در حالت نقره‌ای حداکثر سرعت آن 30 کیلومتر در ساعت و مانع از تصادف می‌شود و سوئیچ طلایی آن سرعتی معادل 170 کیلومتر بر ساعت دارد،‌ البته ولیعهد در فاصله دو کاخ نیاوران و سعدآباد با این اتومبیل در حرکت بود. این ماشین تک‌صندلی است.

از دادگاه تا چک‌سفید امضا برای یک خودرو

 

 

شگفت‌انگیزترین و قدرتمندترین خودرو

 

«کرایسلرC300»،این خودرو بنا به سفارش دربار سابق برای ثریا اسفندیاری همسر پهلوی طراحی و ساخته شد. محبوب‌ترین و مطلوب‌ترین ماشین کرایس است که آن هنوز یکی از تولیدات شگفت‌انگیز این مدل از ماشین است.

 

طراحی آن توسط ایتالیا با کولر‌، بخاری‌، یخچال‌، گرامافون‌، رطوبت سنج و دماسنج جلوی آن داشبورد و فرمان آن آب طلا کاری شده است.این اتومبیل به عنوان قدرتمندترین اتومبیل سال آمریکا در سال‌های گذشته شناخته شده است.

 

از دادگاه تا چک‌سفید امضا برای یک خودرو

 

شما در این نمایشگاه هر روز از 8 صبح تا 8 شب می‌توانید انواعی از فراری،لامبورگینی،جگوار، کادیلاک، مرسدس بنز 600 لیموزین، مرسدس بنز SL190، جگوار MK9 IX ،رولزرویس کامارگ متعلق به غلامرضا پهلوی،رولزرویس کرنیش، کرنیش (بنتلی)، دایملر D.S.420 لیموزین،فورد مدل A کالسکه، لینکلن لیموزین متعلق به اشرف پهلوی و موتورهای پرسرعت را ببنید.

 

مسیرهای دسترسی به این موزه را هم انتخاب کنید:

 

توسط مترو:

 

• از تهران به سمت موزه:

ایستگاه مترو صادقیه- ایستگاه چیتگر- اتوبوس‌هاس شهرک دانشگاه- موزه خودروهای تاریخی ایران.

 

•از کرج به سمت موزه:

ایستگاه مترو گلشهر- ایستگاه چیتگر- اتوبوس هاس شهرک دانشگاه- موزه خودروهای تاریخی ایران.

 

توسط خودرو:

• از تهران به سمت موزه :

میدان آزادی تهران -لاین کندرو جاده مخصوص کرج- بین کیلومتر ۱۰ و ۱۱ جاده مخصوص- بعد از کارخانه مینو- خیابان بیست و پنجم- داخل خیابان سمت چپ.

 

• از کرج به سمت موزه:

کرج- پل فردیس- جاده مخصوص کرج- بین کیلومتر ۱۰ و ۱۱ جاده مخصوص- جنب فروشگاه سپه- خیابان بیست و پنجم- داخل خیابان سمت چپ.

 

توسط اتوبوس:

•از تهران به سمت موزه:

پایانه میدان آزادی- اتوبوس های شهرک دانشگاه- موزه خودروهای تاریخی ایران.

 

پارکینگ:

فضای کافی در بیرون از محوطه موزه برای پارک خودروی شما وجود دارد.

در صورتی که قصد پارک خودروی خود در داخل محوطه موزه را داشته باشید این امر مستلزم پرداخت هزینه ۲۰/۰۰۰ ریالی است.

 
منبع: ایسنا

نظرات بینندگان

ارسال نظر