صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

سيف: بانک مرکزي ابتدا موافق خريد 4.1 ميليارد دلار نبود

رئيس کل بانک مرکزي با تاکيد بر اينکه ردپاي برداشت از صندوق توسعه ملي در گزارش بانک مرکزي نيست، در عين حال خواستار همراهي با بانک مرکزي براي ادامه اجراي سياست‌هاي کنترل تورم شد.

کد خبر: 1731

فارس/ رئيس کل بانک مرکزي با تاکيد بر اينکه ردپاي برداشت از صندوق توسعه ملي در گزارش بانک مرکزي نيست، در عين حال خواستار همراهي با بانک مرکزي براي ادامه اجراي سياست‌هاي کنترل تورم شد.

ولي الله سيف در چهارمين همايش سياست هاي پولي و چالش هاي بانکداري و توليد با اشاره به برخي تحليل ها نسبت به آمارهاي اقتصادي بانک مرکزي، اظهار داشت: در بدترين شرايط هم بانک مرکزي آمار غلط نداده است.

وي افزود: بنده در بدو ورود به بانک مرکزي اولين چيزي که خواستم متوجه شوم اين بود که آيا تاکنون بانک مرکزي براي ميل مسئولان آمار غيرواقعي منتشر کرده است يا خير که بررسي نشان داد تاکنون چنين اقدامي توسط اين نهاد انجام نشده است.

رئيس کل بانک مرکزي در بخشي از صحبت‌هاي خود به برداشتي از گزارش بانک مرکزي مبني بر رد پاي برداشت 4.1 ميليارد دلار از صندوق توسعه ملي اشاره کرد و اظهار داشت: در اسفند ماه به دليل تصميم‌گيري براي خريد 4.1 ميليارد دلار ارز از دولت توسط بانک مرکزي، رشدي در نقدينگي داشتيم؛ بانک مرکزي از دولت مانند همه موارد ديگر ارز خريده است، 26 درصد را به صندوق توسعه واريز کرده، 2 درصد را براي عيدانه و 14 درصد براي وزارت نفت و مابقي را به خزانه واريز کرده است. به دليل شرايط تحريم اين پول به حساب بانک مرکزي انتقال پيدا نمي‌کرد، شرکتي متعهد شد که اين را انتقال دهد.

وي تصريح کرد: گزارشي نوشته شده مبني بر اينکه ردپاي برداشت 4.1 ميليارد دلار از صندوق توسعه ملي در گزارش بانک مرکزي وجود دارد در حالي که چنين ردپايي در گزارش بانک مرکزي نيست.

وي ادامه داد: اين اقدام دولت در فروش 4.1 ميليارد دلار ارز به بانک مرکزي در جهت اجراي پروژه‌هاي عمراني و خروج از رکود بوده است که اثرات آن مشهود است، البته نقدينگي هم افزايش يافته و ما هم در ابتدا موافق اين اقدام نبوديم اما با بحث هاي متعدد، بانک مرکزي به اين نتيجه رسيد که بايد اين کار انجام شود.

به گفته وي رشد نقدينگي در 8 ماهه منتهي به آبان ماه 12.7 درصد بوده است.

رئيس کل بانک مرکزي با اشاره به پرداخت تسهيلات بانکي به بنگاه‌هاي اقتصادي، گفت: در شش ماهه اول امسال 206 هزار ميليارد تومان تسهيلات پرداخت شده که 50 درصد آن تمديد تسهيلات بوده و 50 درصد تسهيلات جديد؛ بانک مرکزي اين اطلاعات را از طريق نرم افزار از سيستم بانکي دريافت مي کند که کاملا دقيق است.

وي با اشاره به برخي انتقادها نسبت به روند پرداخت تسهيلات در شبکه بانکي، گفت: شرکت هايي هستند که عمر اقتصادي آنها به اتمام رسيده اما برخي اصرار دارند که آنها به حيات دهند؛ گفته مي‌شود اگر بنگاهي خلق ارزش مي‌کند بايد به آن تسهيلات داد اما وقتي ديگر خلق ارزش نمي کند بايد ساختار هاي آن را اصلاح کرد.

سيف با اشاره به بخشنامه بانک مرکزي به بانک‌ها در زمينه پرداخت تسهيلات به بنگاه هاي اقتصادي، اظهار داشت: در بخشنامه بانک مرکزي تاکيد شد بنگاهي مجاز است تسهيلات بگيرد که 25 درصد سرمايه از محل حقوق صاحبان سهام، منابع داشته باشد، همچنين بنگاه بايد صورت هاي مالي حسابرسي شده داشته باشد تا بانک بتواند به صورت هاي مالي ارائه شده اتکاء کند.

وي گفت: نياز به يک عزم جمعي دولت و بخش خصوصي داريم تا به استاندارد حاکميت شرکتي برسيم تا ثبات ويژه‌اي را در اقتصاد و نظام بانکي ايجاد کنيم، اگر اين کار نشود استفاده بهينه از منابع مخدوش مي شود.

رئيس کل بانک مرکزي گفت: بانک مرکزي سعي کرده آرامش در بازار ايجاد شود زيرا سرمايه گذار بتواند نسبت به سرمايه گذاري اطمينان حاصل کند؛ اهداف تورمي دولت مشخص است و دولت حلقه اي براي هماهنگي تشکيل داده و اگر دستاوردي حاصل شده نتيجه هماهنگي و جديت دولت است.

وي تصريح کرد: جهت گيري 16 ماهه بانک مرکزي، اولويت بندي سياست هاي اعتباري، انضباط پولي و کنترل نقدينگي بوده است، يکي از اقدامات بانک مرکزي براي کنترل نقدينگي بحث مسکن مهر بود. پيشرفت پروژه هاي مسکن مهر در اين مدت مناسب بوده است.

سيف با اشاره به افزايش تورم نقطه به نقطه در آذر ماه، گفت: يکي از نگراني هايي که وجود دارد افزايش تورم نقطه به نقطه است. تا شهريور اين روند کاهنده است، آبان ماه 15.1 درصد، آذر 16.7 درصد شده است لذا اين علامتي است و بايد دقت کنيم تا اهداف تورمي محقق شود.

وي گفت: تورم از 40.4 به 17.2 درصد رسيده و تورم نقطه به نقطه از 45 درصد به 16.7 درصد رسيده که البته تا 14.1 درصد کاهش يافته بود.

رئيس کل بانک مرکزي گفت: 88 درصد تامين مالي اقتصاد از طريق بانک‌ها است و 12 درصد بازار سرمايه. بايد تشکر کنم از آقاي صالح آبادي که زحمات زيادي کشيده اند، آقاي فطانت‌فرد هم بايد زحمات اقدامات اساسي در جهت توسعه تامين مالي از طريق بازار سرمايه را متقبل شود.

سيف تاکيد کرد: در سال جاري نقدينگي از تورم بالاتر بود و نمي توانيم بگوييم سياست بانک مرکزي انقباضي بوده و شايد بتوان گفت انبساطي بوده است.

وي در پايان خواستار همراهي با بانک مرکزي براي ادامه اجراي سياست هاي کنترل تورم شد و گفت: اگر مديريت تورم از دست برود، جبران آن بسيار سخت خواهد بود.

نظرات بینندگان

ارسال نظر