صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

تصویب افزایش ۱۷درصدی حقوق برای همه سطوح/ منطق این عدد چیست؟

تصویب افزایش ۱۷ درصدی حقوق کارگران برای همه سطوح/ حداقل دستمزد کارگری سال آینده ۷۱۲ هزار و ۴۲۵ تومان+جزئیات مزایا نشست دیشب شورای عالی کار در نهایت با تصویب افزایش ۱۷ درصدی دستمزد برای همه سطوح کارگری به پایان رسید و حداقل دستمزد کارگری سال آینده ۷۱۲۴۲۵ تومان تعیین شد

کد خبر: 17062

در جریان نشست دیشب شورای عالی کار نمایندگان کارفرمایی اختیار خود را به دولت واگذار کردند.

خبرگزاری فارس: تصویب افزایش ۱۷ درصدی حقوق کارگران برای همه سطوح/ حداقل دستمزد کارگری سال آینده ۷۱۲ هزار و ۴۲۵ تومان+جزئیات مزایا

نشست دیشب شورای عالی کار در نهایت با تصویب افزایش 17 درصدی دستمزد همه سطوح کارگری به پایان رسید که حداقل دستمزد کارگری سال آینده 712 هزار و 425 تومان است.

بر همین اساس، مزد روزانه 237475 ریال و حق اولاد 712425 ریال تعیین شد.

در این نشست همچنین حق مسکن 40 هزار تومان و پایه سنوات در ماه 30 هزار تومان تصویب شد.

به گزارش فارس،‌ بن خواروبار هم با  30 هزار تومان افزایش به 110 هزار تومان رسید.

در همین حال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در گفت‌و‌گو با شبکه خبر با تایید ارقام ذکر شده گفت:برای اولین سال حداقل دستمزد نسبت به تورم بیشتر در نظر گرفته شد.

----------------------------------------------------------------------------------

 

منطق افزایش 17درصدی حقوق سال 94 همه سطوح کارگران/ تأکید وزیر بر کاهش بیش‌تر نرخ تورم
 
 

نماینده فعال کارگری درباره منطق افزایش 17درصدی دستمزد همه سطوح کارگری به لزوم جبران عقب‌ماندگی‌های مزدی کارگران با تجربه و تحصیلات بالاتر اشاره کرد و گفت: با وجود تورم 15.8 درصد برای اولین سال حداقل مزد با رقم بیش‌تری تعیین شد

 

 

 

فرامرز توفیقی ساعتی پس از اتمام نشست نیمه شب شورای عالی کار در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با اشاره به اینکه روند تعیین حداقل مزد سال 94 کارگران به خوبی طی شد، اظهار داشت: با توجه به اینکه تورم 15.2 درصد اعلام شده بود اما حداقل مزد برای سال 94 و برای سایر سطوح کارگری 17 درصد افزایش یافت.

وی در پاسخ به این پرسش که افزایش 17 درصدی دستمزد برای تمام سطوح کارگری با چه منطقی تصویب شد؟، تصریح کرد: هر ساله نسبت به حقوق سایر سطوح کارگری غفلت می‌شد یعنی فاصله مزد سایر سطوح با حداقل بگیرها کاهش چشمگیری پیدا کرده بود.

عضو شورای عالی کار تأکید کرد: به دلیل کاهش انگیزه و رغبت در قشر تحصیلکرده و با تجربه باید دستمزد سایر سطوح عادلانه تعیین می‌شد بنابراین برای افزایش منطقی آن و پوشش عقب‌ماندگی‌ها، این تصمیم با اجماع اعضا به تصویب رسید.

توفیقی با اشاره به تصویب بن خواروبار و پایه سنوات تصریح کرد: امسال موضوع جبران عقب‌ماندگی دستمزد کارگران مورد توجه قرار گرفت و با تصمیم سه جانبه پایه سنوات در گروه یک به 1000 تومان و در گروه 20 به 1560 تومان در روز رسید که در مزد مبنا اثرگذار است.

وی تأکید کرد: بن خواروبار هم گرچه همه انتظارات نمایندگان کارگری را پوشش نداد اما تا حدی از عقب‌ماندگی‌های گذشته جبران شد.

این نماینده فعال کارگری از قول مساعد وزیر کار برای جبران سایر عقب‌ماندگی‌های دستمزد کارگری در سال‌های آتی خبر داد و گفت: طبق اعلام وزیر کار تورم در سال 94 به 12 درصد خواهد رسید.

به گزارش فارس،‌ در جریان نشست یکشنبه شورای عالی کار، نمایندگان کارفرمایی اختیار خود را به دولت واگذار کردند.

نشست شورای عالی کار در نهایت با تصویب افزایش 17 درصدی دستمزد همه سطوح کارگری به پایان رسید که حداقل دستمزد کارگری سال آینده 712 هزار و 425 تومان است.

بر همین اساس، مزد روزانه 237475 ریال، حق اولاد 712425 ریال تعیین شد.

تعیین بن خواروبار کارگران در حال چانه زنی میان گروه های کارگری و کارفرمایی است.

در این نشست حق مسکن 40 هزار تومان، پایه سنوات در ماه 30 هزار تومان و بن خواروبار با افزایش 30 هزار تومانی 130 هزار تومان تصویب شد.

انتهای پیام/

انتهای پیام

نظرات بینندگان

ارسال نظر