صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

تاثير کاهش نرخ سود بر بازار سرمايه

براي کاهش و خروج منابع نقدينگي از بازار سرمايه همواره دلايل مختلفي مطرح است. از جمله اين دلايل به تاخير افتادن توافق هسته‌اي، کاهش قيمت نفت و کسري بودجه ناشي از کاهش درآمد ارزي دولت حاصل از صادرات نفت و فرآورده‌هاي نفتي است.

کد خبر: 1655

متن پيش رو در آرمان منتشر شده و انتشار آن به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست.

براي کاهش و خروج منابع نقدينگي از بازار سرمايه همواره دلايل مختلفي مطرح است. از جمله اين دلايل به تاخير افتادن توافق هسته‌اي، کاهش قيمت نفت و کسري بودجه ناشي از کاهش درآمد ارزي دولت حاصل از صادرات نفت و فرآورده‌هاي نفتي است. و يکي از عواملي که به‌عنوان دليل رکود بازار و کاهش شاخص‌ها عنوان مي‌شود، افزايش بي‌رويه نرخ سود سپرده‌هاست. به نوعي مي‌توان گفت که جنگ نرخ‌ها بين شبکه بانکي بروز کرده و حتي نرخ سود سپرده تا 30 درصد هم افزايش پيدا کرده بود. اين نرخ‌هاي بي‌منطق انگيزه سرمايه‌گذار، براي سرمايه‌گذاري در بازار را کاهش مي‌داد. در گذشته تلاش بر اين بود تا بخشي از منابع از بازار سرمايه خارج شده و به سمت سيستم بانکي و سپرده‌گذاري سوق داده شود. تخلف برخي از بانک‌ها در اعلام نرخ سود، ضربه‌اي به بازار سرمايه بود. به‌گونه‌اي که حتي گزارش‌هايي در اين مورد وجود داشت که نشان مي‌داد نرخ سود سپرده‌ها تا 30 درصد هم رسيد. همين امر آتش رقابت ديرينه دو بازار سرمايه و پول را بيشتر مي‌کرد. سپرده‌هاي کوتاه‌مدت و پس‌اندازهاي روزشمار هم در مواردي با نرخ‌هاي بالاي 25 درصد معامله مي‌شدند. همه اينها جاذبه­اي براي سرمايه‌گذار ايجاد کرد که منابع نقدينگي خود را از بازار سرمايه به سمت بازار پولي انتقال دهد و دليل اين امر اين است که بازار بورس مدتي است با رکود دست و پنجه نرم مي‌کند. حال سقفي براي اين نرخ‌ها تعيين شده که قطعا مي‌تواند تاثير مثبتي روي بازار داشته باشد. بالاترين نرخ 22 درصدي نرخ سود سپرده قطعا عده‌اي را براي خروج از بازار سرمايه منصرف خواهد کرد. يعني بحث افزايش دو درصدي نرخ سود سپرده براي بورس مطرح نيست بلکه بحث اين است که سود سپرده از30 درصد به 22 درصد رسيده است.

دوم اينکه قيمت سهام به اندازه کافي در بازار کاهش پبدا کرده است خود اين امر سبب جاذبه خواهد شد و سوم اينکه تعيين سقفي معين براي سود سپرده بانکي، تاثيري کاهنده بر حرکت نقدينگي از بازار سرمايه به بازار پول خواهد گذاشت. البته نرخ 22 درصدي سود در گذشته هم وجود داشته است، اما يقينا با اين اقدام جلوي افزايش رقابت غيرمنطقي و جنگ نرخ‌ها گرفته شده و الان حرکت پول و نقدينگي به طرف بازار سرمايه است تا بازار پول. همچنين بانک‌ها وقتي با نرخ‌هاي بالا سپرده‌گيري کنند، قيمت تمام شده پولشان افزايش پيدا مي‌کند و بر روي درآمدشان اثر عکس مي‌گذارد. حال با از بين رفتن رقابت، بانک‌ها با خيال راحت مي‌توانند سپرده‌گيري کنند. بنابراين سود اين بانک‌ها افزايش پيدا خواهد کرد. زماني که سوده سپرده‌ها به 30 درصد  رسيد مشخص نبود که بانک‌ها بايد با چه نرخي به متقاضيان تسهيلات دهد. پس اين اتفاق قطعا روي سودآوري بانک‌ها تاثير منفي خواهد گذاشت.

نظرات بینندگان

ارسال نظر