صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

مسعود نيلي

کاهش نرخ سود بانکي ضروري است

به منظور کاهش نرخ سود بانکي و حل مشکلات نظام بانکي راه حل‌هايي چون بازپرداخت بدهي دولت به بانک ها،‌ ايجاد بازار بدهي و ايجاد بازار متشکل براي سود بين بانکي، برخورد قاطع بانک مرکزي با بانک ها و موسسات فاقد مجوز، تثبيت بدهي بانک‌ها به بانک مرکزي و رعايت انضباط در عملکرد توسط بانک‌ها قابل توصيه است.

کد خبر: 1643

ايسنا/ مسعود نيلي با طرح سوالي درباره پارادوکس ميان نرخ سود بانکي و تورم به تشريح دلايل آن پرداخته و به منظور کاهش نرخ سود بانکي و حل مشکلات نظام بانکي نيز راحل‌هايي ارائه داد.

صبح امروز چهارمين همايش سياست‌هاي پولي، بانکداري و توليد در موسسه عالي بانکداري برگزار شد.

در اين مراسم مسعود نيلي – مشاور رييس جمهور در امور اقتصادي- با اشاره به اين‌که شرايط کنوني اقتصاد کشور شرايط پيچيده‌اي است و نياز به تحليل و نگاهي دور از کليشه دارد، به طرح سوالي درباره پارادوکس ميان نرخ سود بانکي و تورم پرداخت و گفت: نرخ تورم که از ابتداي دهه 90 افزايش يافت در فصل اول سال 1392 به اوج خود رسيد و از فصل دوم سال 1392 روند کاهشي به خود گرفت که اين روند تاکنون ادامه داشته در اين شرايط انتظار مي رفت که به دنبال کاهش نرخ تورم نرخ سود بانکي هم کاهش پيدا کند، اما نه تنها اين اتفاق نيفتاد بلکه فاصله بين نرخ تورم و نرخ سود بانکي در مسير افزايشي قرار گرفت.به گونه‌اي که نرخ سود حقيقي به ميزان قابل توجهي افزايش يافت.

وي همچنين با طرح اين سوال که چه عواملي منجر به افزايش نرخ سود بانکي عليرغم کاهش تورم شده است، گفت: براي پاسخ به اين سوال بايد توجه داشت که با وجودي که اقتصاد به سمت کاهش تورم و ثبات رفته رويدادهايي در دهه 80 و ابتداي دهه 90 زمينه را براي افزايش نرخ‌هاي بانکي فراهم کرده است.

مشاور رييس جمهور ادامه داد:‌دهه 80 به لحاظ حجم بالاي درآمدهاي نفتي قابل توجه است و بيشترين درآمد نفتي تاريخ کشور در سال 1390 بوده است. افزايش نسبت واردات به توليد ناخالص داخلي هم نشان مي‌دهد که وابستگي توليد به واردات دو برابر شده از طرفي رشد 500 درصد نسبت نقدينگي به توليد ناخالص داخلي در همين فاصله نشان مي دهد که افزايش نقدينگي در مقياس کامل‌تر نامتناسب با حجم واقعي فعاليت هاي اقتصادي افزايش پيدا کرده است. بنابراين اين حجم بالاي نقدينگي منشا بي ثباتي در اقتصاد است. افزايش قيمت مسکن و ميزان سرمايه‌گذاري در بخش مسکن و ساختمان ناشي از همين شرايط است.

نيلي همچنين با اشاره به ايجاد شرايط تحريم در سال 1391 گفت: در سال 1391 با اعمال تحريم هاي نفتي عليه ايران و وقوع رکود تورمي درآمد ارزي کشور کاهش يافت و در پي آن با توجه به وابستگي بالاي توليد به واردات، واردات و ارزش افزوده صنايع با کاهش قابل توجه مواجه شد به اين ترتيب صنايع در بازپرداخت بدهي خود به بانک ها ناتوان شدند. بخش مسکن نيز از سال 1392 وارد رکود شد و در شرايطي که بسياري از منابع را به خود جذب کرده بود از بازپرداخت تسهيلات دريافت شده ناتوان شد. به اين ترتيب مساله مطالبات معوق براي بانک‌ها تشديد شد.

وي در ادامه در تشريح شرايط تاکيد کرد: با توجه به اين که منابع بانک براي پرداخت تسهيلات، از محل بازگشت تسهيلات پرداختي، منابع بين بانکي و سپرده جديد بخش خصوصي تامين مي‌شود با ايجاد مشکل در مطالبات معوق، تامين منابع از محل بازگشت تسهيلات پرداختي دچار مشکل شد. بنابراين فشار تامين منابع به روي منابع بين بانکي و سپرده بخش خصوصي منتقل شد که در نتيجه اين روند به افزايش نرخ سود منجر شد. اما افزايش نرخ سود در مقياس نامتناسب با نرخ تورم، احتمال بازگشت تسهيلات دريافتي را کاهش مي دهد و اين مکانيزم مخرب، ايفاي نقش ضد رکودي بانک ها را با مشکل مواجه مي کند. فرآيند ذکر شده به ويژه با توجه به وجود بازار غير مجاز پولي که بانک مرکزي نظارتي در آن ندارد شرايط را دشوارتر مي‌کند.

مشاور اقتصادي رييس جمهور با اشاره به اين که نرخ سود بانک‌ها نياز به کاهش دارد به تشريح شرايطي که سود بانک ها به صورت دستوري کاهش پيدا کند پرداخت و خاطرنشان کرد: هر چند با توجه به معايبي که نرخ سود بالا دارد، کاهش نرخ سود بانکي ضروري است. اما کاهش دستوري نرخ سود بانکي و بدون توجه به سازوکار نامناسبي که توضيح داده شد نه تنها مشکل را حل نمي کند، بلکه به افزايش فساد مالي در پرداخت تسهيلات و احتمال خروج سرمايه از بانک‌ها و هجوم به بازارهاي موازي مانند بازارهاي غير متشکل پولي و بازار ارز منجر مي‌شود. به منظور کاهش نرخ سود بانکي و حل مشکلات نظام بانکي راه حل‌هايي چون بازپرداخت بدهي دولت به بانک ها،‌ ايجاد بازار بدهي و ايجاد بازار متشکل براي سود بين بانکي، برخورد قاطع بانک مرکزي با بانک ها و موسسات فاقد مجوز، تثبيت بدهي بانک‌ها به بانک مرکزي و رعايت انضباط در عملکرد توسط بانک‌ها قابل توصيه است.

نظرات بینندگان

ارسال نظر