صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

نگاه نوبخت به دهان عربستانِ متخاصم

در حالي غالب مسئولان، جنگ قيمت نفت عربستان عليه ايران را تائيد مي کنند که باز هم به اظهارات مقامات اين کشور متخاصم استناد مي کنند، غافل از اينکه شايد طرح نفت ۸۰ دلاري در بودجه عربستان تله‌اي براي گمراه کردن دولت ايران باشد.

کد خبر: 1625

مطلبي که مي خوانيد در تسنيم منتشر شده و انتشار آن الزاما به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست.

در حالي غالب مسئولان، جنگ قيمت نفت عربستان عليه ايران را تائيد مي کنند که باز هم به اظهارات مقامات اين کشور متخاصم استناد مي کنند، غافل از اينکه شايد طرح نفت ۸۰ دلاري در بودجه عربستان تله‌اي براي گمراه کردن دولت ايران باشد.

به گزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاري تسنيم، قيمت نفت طي ماه هاي اخير به شدت کاهش يافته و نسبت به اوج خود در اواسط سال 2014 نصف شده است. در معاملات روز دوشنبه هر بشکه نفت در برابر حدود 60 دلار معامله شد.

شکي نيست عربستان عامل اصلي کاهش قيمت نفت طي اين ماه ها بوده و به پشتوانه ذخاير ارزي 400 ميليارد دلاري خود سياست کاهش قيمت را پيش برده است. برخي تحليلگران هدف اصلي عربستان از اين سياست را سياسي و به عبارت دقيق تر ايجاد اختلال در دخل و خرج ايران و روسيه مي دانند.

با اين فرض مي توان گفت عربستان جنگ قيمتي عليه ايران در بازار نفت راه انداخته است که هوشياري همه ارکان دولت و به ويژه نهادهاي اقتصادي و تصميم گذار را مي طلبد.

امروز سخنگوي دولت و معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رئيس‌جمهور با استناد به اظهارات يک مشاور سابق اقتصادي دولت عربستان که از سوي رسانه غربي بلومبرگ منتشر شد افزايش قيمت نفت به 80 دلار در سال 2015 را محتمل دانست.

نوبخت که در راس نهادي قرار دارد که دخل و خرج دولت را براي يک سال پيش بيني مي کند گفت: تعدادي از صاحب‌نظران پيش‌بيني مي‌کنند که قيمت نفت به طور متوسط در سال آينده 80 دلار خواهد بود و حتي در تحليلي که در مبالغ بودجه عربستان آمده، گفته مي‌شود که اين کشور بودجه‌اش را با نفت 80 دلار بسته است.

خبر تعيين نفت 80 دلاري در بودجه سال 2015 عربستان جمعه گذشته از سوي بلومبرگ منتشر شد. در آن خبر به نقل از فردي به نام سفاکياناکيس، که قبلاً مشاور ارشد اقتصادي وزارت دارايي عربستان بود، نوشته شد: «همه انتظار داشتند شاهد بسته شدن بودجه با نفت حدوداً 60 دلاري باشند، اما آن رقم پيامي منفي را به بازار نفت ارسال مي‌کرد.» وي در ادامه گفت: «با تعيين قيمت 80 دلاري براي نفت در بودجه سال 2015، دولت عربستان اين پيام را به بازار ارسال مي‌کند که ما انتظار داريم شاهد بازگشت قيمت نفت باشيم.»

اين که اظهارات فردي در چنين سطحي که از سوي يک رسانه غربي منتشر شده است مبناي تحليل مسئول دستگاه بودجه نويسي کشور قرار مي گيرد قابل تامل است اگر جنگ نفتي عربستان را عليه کشورمان مفروض بگيريم.

اگر سياست تضعيف قيمت نفت که از سوي عربستان دنبال مي شود با هدف به هم ريختن نظام دخل و خرج دولت ايران باشد ارائه تحليل هاي نادرست از قيمت نفت در سال آينده و تلاش براي گمراه کردن ايران در پيش بيني قيمت نفت براي سال آينده نيز تکمله اي بر اين سياست است که از سوي مقامات سعودي مورد غفلت قرار نمي گيرد.

اما آقاي نوبخت! اگر هم مطالب رسانه ها و مواضع مقامات سعودي را مبناي تحليل خود از وضعيت بازار نفت قرار مي دهيد بهتر است به روز باشيد. خبر نفت 80 دلاري در بودجه سال آينده عربستان 3 روز پيش منتشر شد و ديروز خبري را رويترز منتشر کرد و از ارائه بودجه سال آينده عربستان با نفت حدود 60 دلار خبر داد. رويترز نوشت: عربستان در بودجه 2015 قيمت نفت را رقمي بين 55 تا 63 دلار قرار داده است.

دولت ايران در لايحه بودجه سال 94 قيمت حدود 70 دلاري را براي نفت پيش بيني کرده است که در حال حاضر اين رقم 10 دلار کمتر از قيمت کنوني نفت است. به عقيده تحليلگران سقوط قيمت نفت فرصت مناسبي براي کاهش وابستگي به درآمدهاي نفتي فراهم کرده و بهتر است با تعيين قيمتي حداقلي براي نفت تهديدها را به فرصت تبديل کرده و بودجه اي انقباضي در جهت اقتصاد مقاومتي بسته شود البته اگر ملاحظات تيم سياسي دولت براي انتخابات آتي مجلس برمنافع کلان کشور غلبه نيابد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر