صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

سيف: عمر بعضي از بنگاه هاي اقتصادي تمام است

رئيس کل بانک مرکزي در انتقاد از تسهيلات پرداختي به بنگاه هاي غير مولد گفت: من عمري در نظام بانکي بوده ام؛ شرکت ها و بنگاه هاي اقتصادي هستند که اصرار داريم اين ها را سر پا نگه داريم در حالي که عمر اقتصادي اينها تمام شده است.

کد خبر: 1618

تسنيم/ رئيس کل بانک مرکزي در انتقاد از تسهيلات پرداختي به بنگاه هاي غير مولد گفت: من عمري در نظام بانکي بوده ام؛ شرکت ها و بنگاه هاي اقتصادي هستند که اصرار داريم اين ها را سر پا نگه داريم در حالي که عمر اقتصادي اينها تمام شده است.

ولي الله سيف در چهارمين همايش سياست هاي پولي و چالش هاي بانکداري و توليد، اظهار داشت: بايد ديد اقتصاد کشور چه چيزي نياز دارد؛ براي پويايي اقتصاد کشور بايد استفاده بهينه از منابع محدود تسهيلات بانکي را بپذيريم.

رئيس کل بانک مرکزي با بيان اينکه اگر اين مفهوم براي همه به درستي درک شود ديگر مشکلي نخواهيم داشت، افزود: از گذشته اين مشکل بوده که تفاوتي بين بنگاه کارآمد و غيرکارآمد نبوده و هر کسي درخواست تسهيلات مي داده انتظار دريافت وام را داشته است.

انتقادات وارده مبني بر انقباضي عملکردن را قبول نداريم

وي حجم تسهيلات اعطائي در نظام بانکي را مورد اشاره قرار داد و گفت: ما از اهمان ابتدا تصميم مان اين بوده که انظباطي عمل کنيم بنابراين انتقادات وارده مبني بر انقباضي عملکردن را قبول نداريم.

اين عضو کابينه دولت يازدهم با اشاره به برآوردهاي بانک مرکزي براي بررسي توان اعطاي تسهيلات بانکي در سه ماه نخست سال جاري، تصريح کرد: در اين برآوردها به اين رسيديم که بانک ها مي توانند تا 285 هزار ميليارد تومان تسهيلات بدهند و اولويت اول براي پرداخت تسهيلات با هدف خروج از رکود را به تسهيلات سرمايه در گردش اختصاص داديم.

سيف ادامه داد: 146 هزار ميليارد تومان تا آخر شهريور پرداخت شد که 80 درصد آن براي سرمايه در گردش بوده است و در اخر آبان اين رقم به 206 هزار ميليارد تومان رسيده بود. اين يعني نظام بانکي از هدف جلوتر است.

بانک مرکزي هيچگاه آمار غلط نداده است

رئيس شوراي پول و اعتبار با تاکيد براينکه در بدترين شرايط بانک مرکزي آمار غلط نداده است، تصريح کرد: در همان ابتداي ورود به بانک مرکزي اين انتقادات را مورد بررسي قرار دادم و به اين رسيده ام که بانک مرکزي در هيچ شرايطي آمار غلط نداده است.

وي در دفاع از آمار بانک مرکزي ادامه داد: بانک مرکزي زماني آمار تسهيلات پرداختي را اعلام مي کند که اطلاعات تک تک تسهيلات پرداختي را از نظام بانکي دريافت مي کند و نمي تواند به راحتي اين آمارها را تغيير دهد.

رئيس کل بانک مرکزي همچنين در انتقادات به تسهيلات پرداختي به بنگاه هاي غير مولد اقتصادي گفت: من عمري را در نظام بانکي بوده ام؛ شرکت ها و بنگاه هاي اقتصادي هستند که اصرار داريم اين ها را سر پا نگه داريم در حالي که عمر اقتصادي اينها تمام شده است. تا کي بايد با تزريق منابع اينها را سرپا نگه داريم؟

سيف با اشاره به بخشنامه بانک مرکزي براي تعيين ضوابط پرداخت تسهيلات در بانک ها تصريح کرد: براي اينکه بازار مالي ما شکل بگيرد و دوام يابد بايد استانداردهاي حاکميت شرکتي را رعايت کنيم. من از هر فرصتي براي اعلام اين موضوع استفاده مي کنم چراکه اين نيازمند عزم جدي و عمومي است.

اين عضو کابينه دولت يازدهم به موسسات غيرمجاز اشاره کرد و گفت: ممکن است زماني که اين نظم مستقر شود خيلي ها نيازهاي خود را از سيستم منظبط تامين نکنند و به سراغ واحدهايي بروند که با ريسک بالا فعاليت مي کنند. اگر بازار سفته بازي شکل بگيرد طبيعي است منابعي به اين سمت بروند ولي ثبات در بازارها زمينه هاي اين فعاليت ها را کم مي کند.

وي يکي از مهمترين مقوله هاي مورد توجه بانک مرکزي را ايجاد آرامش در بازارها اعلام کرد و افزود: حتما سرمايه گذار براي انجام فعاليت هاي خود نيازمند پيش بيني آينده اقتصاد است.

رئيس شوراي پول و اعتبار ضمن اشاره به اينکه الان برنامه اهداف تورم سال 94 و 95 را مشخص و آماده کرده ايم، گفت: اميدواريم در عرصه بين المللي هم تحولاتي رخ دهد که اينها تماماً در رسيدن به اهداف ما موثر است.

مشکلي در تامين مالي مسکن مهر نداريم

سيف در بخش ديگري از سخنان خود مسکن مهر را مورد اشاره قرار داد و افزود: خيلي خوب با همکاري وزارت راه و شهرسازي اين پروژه پيشرفت مي کند و مشکلي در تامين مالي آن وجود ندارد.

خريد 4.1 ميليارد دلار ارز به دليل تحريم بود

رئيس کل بانک مرکزي با بيان اينکه 29.1 درصد رشد نقدينگي و 9.6 درصد ضريب فزاينده پولي را داشتيم، تصريح کرد: در اسفندماه به دليل تصميم گيري براي خريد 4.1 ميليارد دلار ارز از دولت توسط بانک مرکزي رشدي در نقدينگي داشتيم؛ بانک مرکزي از دولت مانند همه موارد ديگر ارز خريده و 26 درصد را به صندوق توسعه واريز کرده و 2 درصد را براي عيدانه و 14 درصد براي وزارت نفت و مابقي را به خزانه واريز کرده است. اين به هيچ وجه رد پاي برداشت از صندوق توسعه ملي نيست. به دليل شرايط تحريم اين پول به حساب بانک مرکزي انتقال پيدا نمي کرد، شرکتي متعهد شد که اين را انتقال دهد.

وي با اشاره به وضعيت تورمي در اقتصاد ايران گفت: بايد تمرکز بيشتر براي رسيدن به اهداف تورمي داشته باشيم هرچند اين بزرگترين دستاورد دولت بوده که محقق شده است. 88 درصد تامين مالي کشور براي نظام بانکي است و تنها 12 درصد را بازار سرمايه انجام ميدهد.

نقدينگي امسال رو به افزايش است

رئيس کل بانک مرکزي با بيان اينکه در سال جاري نقدينگي واقعي در کشور رو به افزايش است، تصريح کرد: امسال نقدينگي از تورم بالاتر است و همين نشان ميدهد که ما سياست انقباضي نداريم بلکه شايد سياست انبساطي هم داشته باشيم.

سيف همچنين گفت: الان هم توليد و هم سرمايه گذار و هم مسئولان بايد بانک مرکزي را در رسيدن به هدف کمک کنند و همين تمرکز را در تورم ادامه دهيم.
 

نظرات بینندگان

ارسال نظر