صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

اکونوميک تايمز فاش کرد: نفت بشکه اي 55 دلار براي بودجه عربستان در سال 2015

تحليلگران مي‌گويند: اگرچه عربستان قيمت نفت خود را براي بودجه سال 2015 اعلام نکرده است اما محدوده قيمتي که در نظر گرفته 55 تا 63 دلار است. به نقل از اکونوميک تايمز، تحليل‌گران مي‌گويند عربستان سعودي بودجه دولتي سال آينده خود را بر اساس هر بشکه نفت به قيمت 60 دلار بسته است.

کد خبر: 1570

فارس/ تحليلگران مي‌گويند: اگرچه عربستان قيمت نفت خود را براي بودجه سال 2015 اعلام نکرده است اما محدوده قيمتي که در نظر گرفته 55 تا 63 دلار است.

به نقل از اکونوميک تايمز، تحليل‌گران مي‌گويند عربستان سعودي بودجه دولتي سال آينده خود را بر اساس هر بشکه نفت به قيمت 60 دلار بسته است.

به گفته آنها عربستان اگرچه هنوز قيمت نفت مورد محاسبه خود در بودجه امسال را افشا نکرده است، اما تحليلگران با فرض برنامه‌هاي صادراتي و توليد نفت اين کشور براي سال آينده چنين قيمتي را تخمين مي‌زنند.

4 تحليلگر قيمت نفتي تخمين مي‌زنند که محدوده قيمتي نفت عربستان در بودجه سال آينده 55 تا 63 دلار خواهد بود.

ابراهيم العاصف وزير دارايي عربستان مي‌گويد، مفهوم اين نيست که عربستان سال آينده ضرورتا به چنين قيمتي نياز دارد. زماني که قيمت نفت برگردد نظرات متفاوتي در اين زمينه خواهد بود.

برخي کارشناسان معتقدند قيمت نفت اواسط سال آينده و احتمالا سال 2016 برمي‌گردد.

بر اساس اين گزارش در صورتي که متوسط قيمت خام در سال آينده بيش از 60 دلار در هر بشکه باشد ميزان درآمد عربستان بيشتر از رقم پيش‌بيني خواهد بود و اگر کمتر باشد، ميزان درآمد پيش‌بيني شده افت پيدا خواهد کرد. قيمت نفت از اواسط ماه ژوئن تاکنون تحت فشار کشورهاي توليدکننده نفت مانند عربستان که بزرگترين صادرکننده نفت دنيا است 50 درصد کاهش يافته است.

گزارش اکونوميک تايمزاضافه کرده است که طرح بودجه 2015 عربستان که با 6 دهم درصد افزايش نسبت به سال گذشته رقم 22.3 ميليارد دلار بسته شده بود اما با کاهش قيمت‌ و پيش بيني کاهش درآمد نفتي به ميزان 190.7 دلار اين کشور حدود 38.6 ميليارد دلار کسري به جاي خواهد گذاشت.

نظرات بینندگان

ارسال نظر