صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

طرح ترکان برای بازسازي بافت فرسوده

کد خبر: 1557

موج/حاشيه‌نشيني و يا زاغه‌نشيني يکي از مشکلات کلان‌شهرها در سال‌هاي اخير به شمار مي‌رود که بر اساس تجربيات ديگر کشورها حضور پيمانکاران محله محور يکي از راهکارهاي گره‌گشا در اين زمينه خواهد بود.

رئيس سازمان نظام‌ مهندسي ساختمان کشور، ضمن بيان مطلب فوق گفت: پيمانکاران محله محور در ساخت‌وساز محلات جديد مي‌توانند، فعاليت نمايند به اين معنا که حاشيه‌نشين‌ها را در محلي ديگر اسکان موقت داده و نسبت به ساخت محلات جديد و پايدار اقدام نمايند، در اين شرايط علاوه بر تأمين مسکن براي زاغه‌نشين‌ها، منافع پيمانکاران هم حفظ مي‌شود.
اکبر ترکان در ادامه اضافه کرد: بر اساس مستندات موجود يکي از مشکلات کلان‌شهر مشهد و البته ديگر کلان‌شهرها حاشيه‌نشيني مطرح‌شده است، در مشهد بيش از يک‌ميليون حاشيه‌نشين وجود دارند که اين امر خود مشکلاتي را به اين شهر تحميل کرده است.
مشاور رئيس‌جمهور با اشاره به اينکه حاشيه‌نشيني مشهد حاصل خشک‌سالي‌هايي است که در خراسان اتفاق افتاده و کشاورزي و باغداري در حال حاضر کم رونق است، اظهار داشت: اين مهاجرت‌هاي غيراصولي باعث ايجاد حاشيه‌نشيني در کلان‌شهرها از جمله مشهد شده است و لازم است که متذکر شوم اجراي طرح پيمانکاران محله ساز کار چندان آساني نيست و در ابتداي امر سختي‌هايي را در پي خواهد داشت که براي رسيدن به مقصود نياز به پيگيري و پافشاري بسيار است.
رئيس سازمان نظام‌ مهندسي ساختمان کشور بابيان اينکه فرايند توليد حاشيه‌نشيني، خود يک مشکل بزرگ به‌حساب مي‌آيد، تصريح کرد: علاوه بر معضل حاشيه‌نشيني، متأسفانه اصلاح بافت فرسوده هم تاکنون درست تفهيم نشده است، کما اينکه در تهران به اسم اصلاح بافت فرسوده، مسکن فرسوده را توليد کرده‌اند.
اين مسوول کشوري در ادامه خاطرنشان ساخت: در سال‌هاي اخير در بافت‌هاي ناهنجار که فاقد کليه خدمات شهري هستند و نظم و نسق زيادي ندارند بدون در نظر گرفتن نظم و ترتيب خاصي اقدام به ساخت‌وساز کرده‌اند، لذا با تک سازي خانه‌ها بافت فرسوده اصلاح نمي‌شود، به همين جهت ما نيازمند پيمانکاران محله ساز هستيم که بتواند همه محله‌ها، گذرگاه‌ها، پياده راه‌ها و... آب و برق را همه را نوسازي کنند.
رئيس سازمان نظام‌ مهندسي ساختمان کشور رسيدگي به وضعيت حاشيه‌نشين‌ها را راحت‌تر و داراي برتري دانست و گفت: در بازسازي مسکن‌هايي که مالکيت شخصي دارد نياز به جلب رضايت مالک است و در صورت عدم رضايت امکان جابجايي مالک ساختمان وجود ندارد، لکن؛ در منطقه حاشيه‌نشين به دليل اينکه اسکان آن‌ها به‌صورت تصرفي بود و مالک منطقه نيستند امکان جابجايي موقت زاغه‌نشين‌ها و بازسازي منطقه حاشيه‌اي وجود دارد.
ترکان در پايان تأکيد کرد: طرح پيمانکاران محله ساز يکي از راهکارهاي مثبت براي بازسازي و بهسازي بافت‌هاي فرسوده و محله‌هاي حاشيه‌نشين در سطح کلان‌شهرها به شمار مي‌رود که اميد است اين طرح به‌زودي اجرايي شود.

نظرات بینندگان

ارسال نظر