صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

وزير اقتصاد ترکيه در راه ايران؛

نگاه آنکارا به سمت تهران مي‌چرخد؟

وزير اقتصاد ترکيه هفته آينده به تهران سفر مي‌کند. اين دومين سفر يک مقام ترک طي يک ماه به تهران است. سفري که شايد دستاورد‌هايش بيش از سفر مولود چاووش اوغلو، وزير خارجه اين کشور به تهران است.

کد خبر: 1533

وزير اقتصاد ترکيه هفته آينده به تهران سفر مي‌کند. اين دومين سفر يک مقام ترک طي يک ماه به تهران است. سفري که شايد دستاورد‌هايش بيش از سفر مولود چاووش اوغلو، وزير خارجه اين کشور به تهران است.

ترافيک سفرهاي ترک‌ها در تهران
ايران در هفته جاري ميزبان يک مقام ديگر ترک در تهران است. نهاد زيبکچي وزير اقتصاد ترکيه که گفته مي‌شود در پاسخ به سفر محمدرضا نعمت‌زاده وزير صنعت، معدن و تجارت کشورمان به ايران مي‌آيد و براساس آنچه عليرضا بيگدلي مي‌گويد براي توسعه تجارت دو کشور در سال ۲۰۱۵ و به عبارتي دستيابي به هدف گذاري ۳۰ ميليارد دلاري ايران و ترکيه به تهران سفر مي‌کند.
هرچند که به نظر مي‌رسد بخشي از اهداف اين سفر برون رفت از معضلي باشد که در ماه‌هاي اخير بخش ترانزيتي دو کشور را به خود مبتلا کرده است؛ معضلي که اگرچه با اعمال برخي راهکار‌ها فعلا مسکوت مانده است اما قطعا در ماه‌هاي آينده مجددا دردسرساز خواهد شد.
نهاد زيبکچي که تلاش بسياري براي سامان بخشيدن به عبور و مرور کاميون‌هاي ايراني و ترک انجام داده است، مي‌گويد: براي ايران، ترکيه دروازه غرب و براي ترکيه نيز ايران، دروازه آسياي مرکزي و شرق است لذا منافع ملي مشترک دوکشور ايجاب مي‌کند که هر دو طرف رويکرد واقع بينانه‌اي به اقدامات خود داشته و از دست زدن به تدابير بازدارنده تجارت و تدوين مکانيزم‌هايي که مي‌تواند تصوير کلان در مناسبات ايران و ترکيه را خدشه دار سازد، پرهيز کنند.
تهران و آنکارا علاوه بر بحث‌هاي مرتبط با موضوع تردد کاميون‌هاي دو کشور، با مشکلات ديگري چون مناقشه جنجال برانگيز بر سر فروش گاز ايران به ترکيه و البته اختلافات پيرامون نحوه مواجهه با درگيري‌هاي داخلي سوريه نيز روبرو هستند. موضوعي که با وجود گذشت نزديک به سه سال از وقوع آن همچنان لاينحل باقي مانده است.
شدت گيري اختلافات تهران و آنکارا پيرامون اين موضوع تا بدان جا پيشرفت که رجب طيب ازدوغان در سخناني غيرديپلماتيک با انتقاد از سياست ايران گفت که تهران به دليل نداشتن صداقت، وجهه بين المللي‌اش را دست مي‌دهد. انتقاد اين مقام بلندپايه ترک از سياست‌هاي ايران در حالي صورت مي‌گرفت که قرار بود او به زودي در راس هياتي بلندپايه به ايران سفر کند. سفري که با طرح اتهامات واهي و بي‌پايه و اساس‌اش تقريبا منتفي شد.

رويارويي فرزندان عثماني و صفوي
به باور کار‌شناسان احتمال آنکه بحران ميان ايران و ترکيه بر سر سوريه تشديد شود، بسيار قوي است؛ هر چند که فرزندان امپراطوري‌هاي صفوي و عثماني همواره اختلافات خود را از مرز‌ها و منافع مشترکشان دور نگه داشته‌اند. بنابراين بيم اين نيست که روابط اقتصادي ايران و ترکيه در گير و دار اختلاف نظرهاي سياسي دو کشور قرباني شود.
بعد از فرانسه، اين ترک‌ها بودند که بزرگ‌ترين هيات تجاري خود را در قالب ۵۰ شرکت راهي ايران کردند تا در حوزه‌هايي چون حمل و نقل هوايي، زميني و ريلي، آموزش، مبلمان، اکتشفات معدن، حفاري نفت، پتروشيمي، شيميايي، دام و طيور، خودروسازي، تجارت خارجي، تجهيزات پزشکي، ساختمان سازي، تأسيسات آب و فاضلاب، پوشاک و گردشگري به بررسي راهکارهاي افزايش مناسبات دوجانبه بپردازند.
پدرام سلطاني، عضو هيئت رئيسه اتاق ايران که در گردهمايي تجار ايراني و ترک حضور داشت با بيان اين مطلب که طبق هدف گذاري‌هاي صورت گرفته بايد تا سال ۲۰۱۵ ميلادي حجم مناسبات تجاري ايران و ترکيه به ۳۰ ميليارد دلار برسد، خاطرنشان مي‌کند: بر اين باور هستيم که براي رسيدن به اين مهم بايد علاوه بر امضاي موافقت نامه تجارت ترجيحي، ساير موانع موجود را نيز حذف کنيم چرا که اقتصاد ايران و ترکيه تشکيل دهنده محور اقتصادي کشورهاي منطقه است.
موافقت نامه تجارت ترجيحي که سلطاني از آن ياد مي‌کند سيستمي است که براي سهولت در امر مبادلات بازرگاني و تجاري دو کشور انديشيده شده است و بازرگانان ايران و ترک اميدوار هستند تا با اجراي اين طرح بتوانند تا پايان سال ۲۰۱۵ به هدف گذاري ۳۰ميلياردي دو کشور دست يابند.
حجم مبادلات بازرگاني ايران و ترکيه از فروردين ماه تا پايان آبان ماه ۹۳ در بخش صادرات يک و نيم ميليارد و در بخش واردات بيش از دو ميليارد دلار بوده است. ايران و ترکيه علاوه بر بخش‌هاي اقتصادي در حوزه گردشگري نيز روابط در خور توجهي دارند هرچند که وزنه اين رابطه همواره به نفع طرف ترک سنگيني کرده است. به طوريکه با وجود سفر يک ميليون و هفتصدهزار ايراني‌ به ترکيه تنها ۳۰ تا ۴۰ هزار نفر از اتباع ترک هر ساله به کشورمان سفر مي‌کنند.
ايران و ترکيه علاوه بر مناسبات دوجانبه اقتصادي در قالب سازمان‌هايي چون اکو و کومسک (کميته دائمي همکاريهاي اقتصادي و بازرگاني سازمان همکاري اسلامي) نيز با يکديگر همکاري مي‌کنند. کميته دائمي کومسک پاييز هر سال اجلاسي در سطح کار‌شناسان ارشد و وزرا به ميزباني رئيس جمهور ترکيه در استانبول برگزار مي‌کند که دو روز اول نشست با حضور کار‌شناسان ارشد به بررسي دستورک ار تفصيلي و آماده‌سازي اسناد نشست وزرا اختصاص دارد. در اجلاس امسال علي طبيب نيا به نمايندگي از طرف ايران در اين اجلاس شرکت کرد و براي رفع سوء تفاهم ميان ايران و ترکيه که به جهت اظهارات مناقشه برانگيز اردوغان مطرح شده بود دعوت روحاني از رئيس جمهور ترکيه را مجددا تقديم او کرد که به نظر مي‌رسد اين مهم در تا پيش از پايان سال جاري صورت گيرد.
ترک‌ها که در اجراي سياست‌هاي جديد خود سيستم مقابله با غرب را در پيش گرفته‌اند با ايراني‌ها نيز سياست چندان دوستانه‌اي نداشته‌اند و با وجود راهبرد نزديکي با همسايگان دولت روحاني از هر اهرمي براي مقابله با سياست‌هاي منطقه‌اي تهران استفاده کرده‌اند.

اقتصاد نيوز/

نظرات بینندگان

ارسال نظر