صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

داوود دانش‌جعفري - وزير اقتصاد دولت پيشين

دولت از نفرين ١٠٠ ساله نفتي دور شود

وزير سابق امور اقتصادي و دارايي بابيان اينكه درآمدهاي ارزي نفت بايد در امور سرمايه‌اي هزينه شود، گفت: در دولت گذشته شرايط رواني حفظ درآمدهاي ارزي فراهم نبود اما در شرايط فعلي، با افت شديد قيمت نفت همگان پذيرفتند كه نبايد درآمدهاي ارزي نفت صرف حقوق كارمندان شود.

کد خبر: 15222

واكاوي اقتصاد بدون نفت در گفت‌وگو با وزير اقتصاد دولت پيشين
دولت از نفرين ١٠٠ ساله نفتي دور شود
 

وزير سابق امور اقتصادي و دارايي بابيان اينكه درآمدهاي ارزي نفت بايد در امور سرمايه‌اي هزينه شود، گفت: در دولت گذشته شرايط رواني حفظ درآمدهاي ارزي فراهم نبود اما در شرايط فعلي، با افت شديد قيمت نفت همگان پذيرفتند كه نبايد درآمدهاي ارزي نفت صرف حقوق كارمندان شود.
داوود دانش‌جعفري در گفت‌وگو با خبرنگار«اعتماد» نسبت به تحقق اقتصاد مقاومتي و بسترهاي بودجه‌اي آن در بودجه سال ٩٤ اظهار كرد: سال پيش رو از منظر بودجه به استناد كاهش ناگهاني قيمت نفت، داراي شرايطي كاملا ويژه است چراكه در زمان ارايه پيش‌نويس بودجه قيمت هر بشكه نفت ٧٢ دلار بود و درزماني كوتاه اين رقم تا ٤٠ دلار نيز تنزل كرد.
وي خاطرنشان كرد: افزايش نامحسوس اين رقم در مقطع زماني كوتاه همچنان اين خلأ را جبران نخواهد كرد و به اين معناست كه قيمت نفت عددي كه در بودجه محاسبه ‌شده بود، نيست.
وزير سابق اقتصاد نوسانات بازار جهاني نفت را چندان قابل پيش‌بيني ندانست و گفت: بطور واضح مشخص نيست كه نفت در سال آينده با چه قيمتي به فروش مي‌رسد اما در حوزه اقتصاد مقاومتي ملاك كاهش خطرپذيري‌هاي اقتصاد ايران است.

نوسانات درآمدهاي نفت ريسك اقتصاد ايران است
دانش‌جعفري ادامه داد: درآمدهاي نفتي يكي از موارد خطرپذيري اقتصاد ايران است و اين در ميزان صادرات نيز نمود يافته كه سال‌هاي اخير شاهد آن بوديم و كاهش ظرفيت صادرات نفت خام به ميزان يك‌ميليون بشكه در روز مبين اين ادعاست.
وي تصريح كرد: گروه ١+٥ درمجموع تدابيري اتخاذ كردند كه مانع صادرات بيشتر نفت ايران باشد، همين نااطميناني در حوزه درآمدهاي نفتي هم نفت اقتصاد ايران را آسيب‌پذير كرده است.
وزير سابق اقتصاد با طرح اين پرسش كه برنامه برون‌رفت از اين پديده تكراري در اقتصاد ايران، چيست؟ به جريان‌هاي نفتي و قيمت‌هاي در نوسان آن در سال ٧٧ و در دوره‌هاي هفتم و هشتم اشاره كرد و گفت: در آن سال‌ها قيمت نفت به هشت دلار و در دوره دولت نهم و دهم به بيش از ١٠٠ دلار رسيد.
دانش‌جعفري در ادامه افزود: هم‌اكنون در دوره دكتر روحاني اين پديده تكرار شده و در آينده نيز تكرار خواهد شد و ما براي خروج از خطرپذيري ناشي از نوسانات درآمدهاي نفتي بايد راه باثباتي را پيدا كنيم و اين خود مهم‌ترين ويژگي اقتصاد مقاومتي است كه هر حوزه‌اي اين راه‌ها را در بخش خود شناسايي كند.
وي افزود: در بخش منابع آب و كشاورزي هر ميزان كه كشت‌هاي ديم را به كشت آبي تبديل كنيم خطرپذيري در اين الگوي كشت و كشاورزي كاهش مي‌يابد و نكته مهم اين است كه دولت در اين مهم حركت كند.

احداث پالايشگاه‌هاي كوچك در كشورهاي خريدار نفت ايران
وزير سابق اقتصاد به برنامه‌ريزي‌هاي بلندمدت در اقتصاد مقاومتي همزمان با پيش‌بري اهداف كوتاه‌مدت تاكيد كرد و گفت: در بند ١٣ اقتصاد مقاومتي تكليف دولت در موضع خطرپذيري اتخاذ تدبير با ايجاد مشتري‌هاي راهبردي است و نياز نيست تمام صادرات نفت ما به اروپا صورت گيرد.
دانش‌جعفري ادامه داد: حتي كشورهاي نفت‌خيزي چون عربستان كه مشكلي ازنظر صادرات نفت ندارند با خريد تعدادي پمپ‌بنزين در ديگر كشورها محلي براي فروش فرآورده‌هاي نفتي خود به وجود آورده‌اند و در موارد ديگري با احداث پالايشگاه زمينه عرضه سوخت مورد نياز را فراهم كرده كه كشور ما اين بستر را در كشور آفريقاي جنوبي فراهم كرد.
وي افزود: در امور داخلي مصرف هم مي‌توان جذب نفت در صنايع مرتبط را ارتقا داد و اگر همه مشكلات ما در بخش نفت و انرژي با هماهنگي بررسي شود تبديل نفت خام به فرآورده ما را از واردات بي‌نياز مي‌كند.

توسعه پالايشگاه‌هاي كوچك در داخل كشور
وزير سابق اقتصاد همچنين در مورد هزينه‌بر بودن احداث پالايشگاه در كشور گفت: در حال حاضر پالايشگاه‌هاي كوچك و قابل‌حمل در دنيا باب شده كه تامين مالي آن توسط بخش خصوصي ممكن است و داشتن ٤٠ پالايشگاه در اين حجم مي‌تواند جايگزين يك مجموعه بزرگ با توليد قابل‌توجه در روز شود.
دانش جعفري نسبت به ضربه‌پذيري درآمدهاي دولت با تكيه‌گاهي چون درآمدهاي نفتي بر دوبعدي بودن درآمدهاي ارزي نفت براي تامين منابع بودجه و تامين نياز واردات تاكيد كرد و ادامه داد: تزريق درآمدهاي نفت به بودجه سنواتي مشكلاتي چون بزرگ شدن بي‌رويه دولت را در پي دارد و نبايد بودجه دولت به اين منبع كر متصل بماند.
وي اتصال درآمدهاي نفت به طرح‌هاي عمراني را موثرترين بهره‌برداري از درآمدهاي نفتي عنوان كرد: تبديل ثروت‌هاي نفتي به حقوق و مزايا بدترين استفاده از اين منابع مالي است و در مقابل با اختصاص اين درآمدها با صندوق توسعه ملي مي‌توان زمينه زايش ثروت را فراهم كرد و از سويي ضربه‌پذيري اقتصاد كاهش و به صفر رساند.
وزير سابق اقتصاد متذكر شد: حقوق كاركنان بايد از محل وصول ماليات پرداخت شود و اين سياست تحقق كوچك‌سازي دولت را تسهيل مي‌كند.

اقتصاد نفتي شمشير دولبه تورم‌زاست
دانش جعفري در بخش از اين گفت‌وگو اظهار كرد: افزايش صادرات غيرنفتي از سه ميليارد دلار به وضعيت كنوني قابل‌ملاحظه است و به جايگاهي نزديك خواهيم شد كه ارز حاصل از درآمدهاي نفتي را براي سرمايه‌گذاري‌هاي هزينه كنيم تا بازگشت سرمايه ارزش درآمدهاي نفتي را رقم بزند.
وي كاهش درآمدهاي نفتي و استقراض از بانك مركزي را عاملي در بالا رفتن تورم دانست و افزود: اقتصاد نفتي كشور ما حتي در مواقعي كه درآمد نفتي بالا بوده مصون از رشد تورم نبوده چراكه در اين شرايط رقابت براي هزينه و خرج كردن منابع ايجاد مي‌شود همان طور كه در دولت آقاي احمدي‌نژاد اين اتفاق افتاد و ازآنجايي‌كه قادر به جذب دلار در سرمايه‌گذاري‌ها نبود، سياست‌هاي وارداتي را سهل كرد و با اين شيوه توليد داخل ضربه خورد.

 


وزير سابق اقتصاد به افزايش پايه پولي با افزايش دارايي‌هاي ارزي بانك مركزي اشاره و تاكيد كرد: در اقتصاد نفتي درهرصورت با تورم مواجهيم و لازم است بسترهاي جدايي بودجه از درآمدهاي نفتي را به‌درستي و با تداوم پيش برد.
دانش جعفري همچنين به عوامل رواني در عدم تحقق اقتصاد مستقل از درآمدهاي نفتي، به عنوان عاملي موثر ياد كرد و افزود: در زماني كه درآمدهاي نفت بالا بود همه از دولت انتظار تامين درخواست‌ها و تخصيص‌هاي مالي را از محل اين درآمدها داشتند اما در حال حاضر كه همگان پذيرفتند درآمدهاي نفتي كاهش قابل‌توجهي داشته، مي‌توان اقتصاد ايران را در مسيري حركت داد كه از بلا و نفرين منابع نفتي خارج شود.

نظرات بینندگان

ارسال نظر