صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

مذاکرات هسته اي روند حرکتي بازارهاي مالي ایران را تغيير داد

مذاکرات هسته اي روند حرکتي بازارهاي مالي تغيير داد/ کدام بازار مالي همچنان سود مي دهد؟

کد خبر: 15146

بررسي روند بازارها نشان مي دهد که بازارهاي مالي کشور در آستانه پايان سال به ثبات رسيده اند.

به گزارش خبرآنلاين، طي يک هفته گذشته بازارهاي مالي کشور بيشترين ميزان واکنش را تنها به خبرهاي پيرامون برنامه هسته اي کشور نشان داده اند. اين اتفاق در شرايطي رخ مي دهد که اخبار اقتصادي در مورد تورم صفر درصدي و رشد اقتصادي چندان براي بازارهاي مالي معناي مشخصي به همراه نداشته است.

فعالان بازار براين باورند که اظهارنظرهاي وزيرامور خارجه طي ده روز گذشته بيش از تمامي مسولان اقتصادي در فضاي بازارهاي کشور تاثير گذار بوده است. گفته هاي ظريف نيز نشان مي دهد که تا پايان فرودين ماه تحولات مثبتي در پرونده هسته اي کشور رخ مي دهد. گفت و گوي خبرآنلاين با نظام مافي نايب رئيس اتاق بازرگاني ايران و سوئيس نيز نشان مي داد که توافق هسته اي ايران به مراحله نهايي رسيده است.

برهمين اساس بازارسرمايه کشور سال آينده مي تواند به روزهاي خوش اميدوار باشند. به گفته برخي تحليلگران اقتصادي قيمت دلار نيز پس از توافق هسته اي روي مرز 3 هزار و 200 تا 3 هزار و 300 تومان آرام مي گيرد. با اين وجود برخي تحليل هاي بدبينانه نيز نشان مي دهد که در صورت عدم دستيابي به توافق، امکان رشد قيمت دلار تا 5 هزار تومان نيز وجود دارد.

برهمين اساس دلار آمريکا در آخرين روز هفته گذشته با قيمت 3 هزار و 433 تومان معامله مي شد اما در روز پاياني اين هفته به 3 هزار و 408 تومان رسيد تا 25 تومان کاهش قيمت را تجربه کرده باشد.

طبق اين برآورد ارزش دلار در طول اين هفته حدود 0.7 درصد کاهش يافته است تا دارندگان دلار به اين ميزان سود کرده باشند.

با اين حساب اگر 10 ميليون سرمايه گذاري در اين بازار صورت گرفته باشد در طول اين هفته 70 هزار تومان زيان به سرمايه‌گذار تحميل شده است.

برخي تحليل ها نشان مي دهد همزمان با پايان سال و افزايش سفرهاي خارجي، امکان رشد قيمت دلار به دليل افزايش ميزان تقاضا وجود دارد.

همچنين بازار جهاني طلا در طول هفته گذشته نوسانات زيادي را پشت سر گذاشت و در نهايت با پيگيري روندي نزولي به زير يک هزار و 200 دلار رسيد. در اين شرايط قيمت سکه در ايران کاهش يافت. روز گذشته بهاي سکه به 979 هزار تومان رسيد اما در روز پاياني هفته گذشته سکه 993 هزار تومان قيمت گذاري شده بود تا 14 هزار تومان از ارزش خود را ازدست داده باشد.

بر اين اساس سکه اين هفته با بازدهي منفي 1.4 درصدي مواجه شد تا دارندگان سکه به ازاي هر 10 ميليون تومان سرمايه گذاري 140 هزار تومان ضررکرده باشند. با اين حساب در اين هفته که سپري شد بازار سرمايه با 0.06 درصد زيان مواجه شد. بازار ارز زيان 0.7 درصدي را به همراه داشت و بازار سکه با بازدهي منفي 1.4 درصدي مواجه شد تا زيان ده ترين با ار هفته باشد.

همچنين بررسي ها نشان مي دهد در پايان معاملات هفته منتهي به 13 اسفند ماه 1393، شاخص کل با 37 واحد کاهش نسبت به هفته قبل، به رقم 64 هزارو 15 واحد رسيد. شاخص بازار اول با 81 واحد افزايش به رقم 47 هزارو 520 واحد بالغ گرديد و شاخص بازار دوم با 785 واحد کاهش عدد 123 هزارو 510 واحد را تجربه کرد و به ترتيب با 17 / 0 درصد افزايش و 63 / 0 درصد کاهش نسبت به هفته قبل مواجه شدند.

در 5 روز کاري اين هفته ارزش کل معاملات سهام و حق تقدم به 5523 ميليارد ريال بالغ شد که نسبت به هفته قبل 7 / 2 درصد افزايش يافته است.

در ضمن تعداد 2962 ميليون سهم در 199 هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت، و به ترتيب 6 / 10 و 6 / 2 درصد افزايش را نسبت به هفته گذشته تجربه کرد.

بر اين اساس 485485 هزار برگه اوراق مشارکت به ارزش 488 ميليارد ريال معامله شد که به ترتيب 16 درصد و5 / 15 درصد کاهش را نسبت به هفته گذشته نشان مي دهد.

در حال حاضر بانک ها با نرخ سود مشخص همچنان سودده ترين بازارهاي پولي کشور به شمار مي آيند. با توجه به رکود فراگير بازار مسکن، نيز امکان سرمايه گذاري هاي جديد در اين بازار وجود ندارد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر