صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

«خونه، ويلا»؛ عيد امسال چند؟

ترجيح بسياري از مردم هنگام سفر، اقامت در خانه‌هاي استيجاري است؛ خانه‌هايي که در ورودي شهرها يا پايانه‌هاي حمل و نقل، تابلو به‌دست‌ها تبليغشان را مي‌کنند و معمولا قيمتشان کمتر از هتل است و محدوديت هتل‌ها را هم در پذيرش ندارند.

کد خبر: 15075

ايسنا/ ترجيح بسياري از مردم هنگام سفر، اقامت در خانه‌هاي استيجاري است؛ خانه‌هايي که در ورودي شهرها يا پايانه‌هاي حمل و نقل، تابلو به‌دست‌ها تبليغشان را مي‌کنند و معمولا قيمتشان کمتر از هتل است و محدوديت هتل‌ها را هم در پذيرش ندارند.
شايد اصلي‌ترين علل گرايش مردم به استفاده از خانه‌هاي استيجاري، همين دو عامل قيمت و نبود محدوديت در پذيرش مسافر باشد اما همين مسائل مدتي است صداي اعتراض هتل‌داران و مالکان اقامتگاه‌هاي قانوني و مجوزدار را درآورده است چرا که به گفته آنها طرح اوليه اين خانه‌ها آن بود که در غير فصل سفر، خدمات‌ ارائه دهند ولي ظاهرا چند سالي است که فعاليتشان دائمي شده و با ارائه خدمات زير قيمت، بازار هتل‌ها را آشفته کرده‌اند.

سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري تاکنون 20 هزار اقامتگاه مسافري غيرمجاز را در کشور شناسايي کرده که بيشترين واحدها به مشهد و گيلان تعلق دارد اما پيش‌بيني‌ها مي‌گويد که تعداد اين خانه‌ها به دليل نوع فعاليت دور از چشم، بيشتر از رقمي است که سازمان گردشگري اعلام کرده است.
اين سازمان پس از چند بار آزمون و خطا کردن، سرانجام امسال براي ساماندهي و کنترل وضعيت اين خانه‌ها که قارچ‌گونه در حال رشد هستند و حتي به پايتخت نيز نفوذ کرده‌اند، سايت خانه‌ مسافر را با معرفي واحدهاي اقامتي به منظور نظام‌مند کردن و توزيع سفر در اين خانه‌ها راه‌اندازي کرد.
اين سايت امکان اين را مي‌دهد که مسافران پيش از سفر، خانه‌هايي را براساس اطلاعاتي که از قيمت، ‌تجهيزات و موقعيت جغرافيايي آنها درج شده،‌ انتخاب و رزرو کنند. امتياز ديگر اين سايت، تصاويري است که بر آن اساس به راحتي مي‌توان متوجه شد مسافر قرار است در چه خانه‌اي اقامت کند.
اما مسئله اصلي در سايت خانه مسافر، آن است که تصوير برخي از خانه‌ها چندان دلچسب نيست که اين به خاطر تعريف‌نشدن شاخص‌هاي کيفي و استاندارد براي مالکان خانه‌ها و همچنين نبود نظارت جدي و مداوم بر آنهاست.
در اين سايت در کنار تصاوير وسوسه‌انگيز برخي خانه‌ها، تصوير تعجب‌آور و سوال‌برانگيز برخي ديگر از خانه‌ها ديده مي‌شود که انگار در انتخاب اين تصاوير چندان به سليقه‌ مسافر و عامل جذب گردشگر توجهي نشان داده نشده است. ضمن آنکه اشتباهاتي در اطلاعات برخي خانه‌ها و قيمت‌هاي آنها ديده مي‌شود.

علاوه‌ بر اين، سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري با آنکه براي شش هزار واحد اقامتي از ميان 20 هزار واحد شناسايي‌شده در 19 استان کشور مجوز صادر کرده اما هنوز همه اطلاعات آنها را در سايت خانه مسافر ثبت نکرده و از زمان فعال شدن رسمي اين سايت تا کنون هيچ تغييري در محتوا و حجم اطلاعات حاصل نشده است. ضمن آنکه به نظر مي‌رسد در آستانه‌ نوروز هيچ تمايلي براي اصلاح معايب و بهبود اين سايت وجود ندارد.
در سايت خانه مسافر که بر اساس گفته‌هاي کارشناسان بخش سامان‌دهي منازل استيجاري در سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري، اصلي‌ترين مزيت اقامت در آنها صرف نظر از داشتن هزينه‌اي ارزان‌، بيمه و تامين امنيت مسافر است، اطلاعاتي از 17 واحد اقامتي در مازندران، 10 واحد در اردبيل، 25 واحد اقامتي در گلستان، 196 واحد استيجاري در گيلان، 6 واحد اقامتي در کردستان، 3 واحد خانه مسافر در همدان، 9 واحد استيجاري در قم، 34 واحد در ايلام، 45 واحد اقامتي در اصفهان، 272 واحد در خراسان رضوي و 14 واحد استيجاري در چهارمحال و بختياري ثبت شده است.
البته خانه‌هاي اصفهان به شهر کاشان، کردستان به روستاي پالنگان و شهرستان کامياران و ايلام به شهر مرزي مهران که محل گذر زائران عتبات عاليات عراق است، صرفا محدود شده است.
قيمت اين خانه‌ها در مازندران متغير از 150 هزار تا 700 هزار تومان، در اردبيل از 45 هزار تا حدود 100 هزار تومان، در گلستان از 23 هزار تا 100 هزار تومان، در گيلان تا 270 هزار تومان، در کردستان از 40 تا 100 هزار تومان، در همدان از 95 تا 180 هزار تومان، در قم از 24 تا 50 هزار تومان، در اصفهان از 40 تا 150 هزار تومان، در خراسان رضوي از 20 هزار تا 160 هزار تومان و در چهارمحال و بختياري از 60 تا 65 هزار تومان است.

مبلغ خانه‌هاي استان ايلام که البته منظور شهر مهران است، همگي به قيمت 50 هزار ريال اعلام شده که به نظر مي‌رسد واقعي نباشد! البته شماره تلفن مالک در فايل اطلاعات مربوط به هر خانه موجود است که براي اطمينان از رزرو و قيمت مي‌توان با آن تماس گرفت.
با آنکه مسئولان سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري همواره يکي از دغدغه‌هايشان را اقامت مسافران اعلام کرده‌اند و با تکميل و بهبود وضعيت خانه‌هاي استيجاري مي‌توانند گامي در جهت رفع اين دغدغه بردارند اما ظواهر نشان مي‌دهد که در آستانه‌ فرارسيدن نوروز و مهيا شدن مردم براي سفرهاي خانوادگي، اين دغدغه در مقابل برگزاري نمايشگاه‌هاي گردشگري چندان هم جدي جلوه نمي‌کند.

تقريبا دو هفته مانده به آغاز تعطيلات نوروز نه اطلاع‌رساني درباره‌ چگونگي اسکان در خانه‌هاي امن و مجاز که قيمت‌هاي مشخصي دارند، صورت مي‌گيرد و نه تبليغي در اين‌باره از سوي سازمان مي‌شود. هرچند اين خانه‌ها اوضاع کيفي در خور توجهي ندارند اما اگر مشکلي پيش آيد مسافر يقين مي‌داند که مساله‌اش به طور قانوني قابل پيگرد خواهد بود.
به هر حال افراد زيادي نيستند که از وجود سايت خانه مسافر يا خانه‌هاي مجوزدار اطلاع دارند و بيشتر مردم هنوز هنگام ورود به شهري که قوم و خويشي ندارند، با اعتماد به تابلو به‌دست‌ها، مشکل اسکانشان را حل مي‌کنند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر