صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

خوش چهره: علايم خروج از رکود در دل بازار ديده نمي‌شود

خروج از رکود علايمي دارد که وضعيت فعلي نشاني از آن ندارد به عنوان مثال وقتي بر اساس آمار و اخبار حال توليد در کشور مساعد نيست و ۵۰ درصد واحد‌هاي توليدي فعال، زير ظرفيت خود توليد مي‌کنند، نمي‌توان گفت خروج از رکود در اقتصاد اتفاق افتاده است و توليد هنوز بيمار است.

کد خبر: 14706

فردا/ خروج از رکود علايمي دارد که وضعيت فعلي نشاني از آن ندارد به عنوان مثال وقتي بر اساس آمار و اخبار حال توليد در کشور مساعد نيست و ۵۰ درصد واحد‌هاي توليدي فعال، زير ظرفيت خود توليد مي‌کنند، نمي‌توان گفت خروج از رکود در اقتصاد اتفاق افتاده است و توليد هنوز بيمار است.

در حالي که همه چيز در بازرهاي اقتصادي کشور از مسکن گرفته تا خودرو و کالاهاي اساسي نشان از رکود بازار دارد، رئيس بانک مرکزي به تازگي اعلام کرده که کشور به طور کامل از رکود اقتصادي خارج شده است.

ولي الله سيف در حاشيه مراسم بزرگداشت هشتادمين سالگرد تاسيس دانشگاه تهران در خصوص نرخ تورم و وضعيت رکود گفته: خوشبختانه برنامه ريزي‌هاي انجام شده دولت تدبير و اميد براي دومين سال در حال تحقق است و دستاوردي خيلي بزرگ‌تر از آنچه پيش بيني مي‌کرديم در آخر اسفند خواهيم داشت.

رئيس کل بانک مرکزي با بيان اينکه پيش بيني ما تورم ۲۵ درصدي براي ابتداي امسال بود افزوده: ولي با دستاوردهايي که حاصل شد در فصل دوم سال ۲۰ درصد را مبنا قرار داديم. الان مي‌توانم قاطعانه بگويم تورم حداکثر ۱۶ درصد خواهد بود که در آخر اسفند پس از محاسبه آن را اعلام مي‌کنيم.

سيف همچنين تاکيد کرده: علاوه بر اين رشد اقتصادي کشور نشان دهنده خروج کامل اقتصاد از رکود و شروع رشد اقتصادي است که اميدواريم در آينده استمرار پيدا کند و به درصدهاي بالاتري دست پيدا کنيم.

با اين حال اما نگاهي به وضعيت توليد، اشتغال و وضعيت بازارهاي مهم مانند بازارهاي سرمايه، مسکن و... نشان مي‌دهد خروج از رکود آن هم به طور کامل هنوز در کشور اتفاق نيافتاده است.

محمد خوش‌چهره کار‌شناس مسائل اقتصادي در خصوص اظهارات ولي الله سيف در خصوص خروج کامل از رکود اقتصادي به خبرنگار فردا گفت: با توجه به وضعيت اقتصادي فعلي کشور و با توجه به امار‌ها وشاخص‌هاي اقتصادي که رسما از سوي نهاد‌هاي دولتي منتشر شده است، خروج کامل از رکود هرگز محقق نشده است.

اين کار‌شناس اقتصادي ادامه داد: خروج از رکود علايمي دارد که وضعيت فعلي نشاني از آن ندارد به عنوان مثال وقتي بر اساس آمار و اخبار حال توليد در کشور مساعد نيست و ۵۰ درصد واحد‌هاي توليدي فعال، زير ظرفيت خود توليد مي‌کنند، نمي‌توان گفت خروج از رکود در اقتصاد اتفاق افتاده است و توليد هنوز بيمار است.

خوشچهره همچنين درباره نشانه‌هاي وقوع رشد اقتصادي به خبرنگار فردا گفت: بر اساس تعاريف، رشد اقتصادي، دلالت بر افزايش توليد يا درآمد سرانه ملي دارد. اگر توليد کالا‌ها يا خدمات به هر وسيله ممکن در يک کشور افزايش پيدا کند، مي‌توان گفت که در آن کشور، رشد اقتصادي اتفاق افتاده‌است و اگر خلاف اين باشد رشد اقتصادي محقق نشده است.

او ادامه داد: افزايش سرمايه گذاري و به تبع آن افزايش اشتغال و کاهش بيکاري از مولفه‌هاي رشد اقتصادي و به تبع آن خروج از رکود اقتصادي است اما نرخ رشد بيکاري ما ۱۲ درصد بوده و در حال حاضر ۱۰ درصد شده است که اين نشاني از رشد اقتصادي و خروج از رکود ندارد.

خوشچهره با اشاره به مولفه هاي اقتصاد کلان تاکيد کرد: از ديگر مولفه‌هاي اقتصاد کلان که بر رسد اقتصادي تاثير دارد افزايش سطح مصرف يا رشد مصرف عمومي است و اين در حالي است که ديده مي‌شود به دليل گراني‌هاي اخير بسياري از کالاهاي مصرفي از سبد خانوار‌ها حذف شده‌اند.

اين کار‌شناس اقتصادي با اشاره به آمار رشد اقتصادي ۴ درصدي اضافه کرد: از سوي ديگر سرعت گردش پول و ميزان افزايش واحدهاي توليدي نيز از مولفه‌هاي مهم ديگر رشد اقتصادي است که پيشرفتي در آن‌ها ديده نمي‌شود و به نظر مي‌رسد رشد اقتصادي ۴ درصدي که بانک مرکزي اعلام کرده، تنها در بخش‌هاي محدود اقتصادي اتفاق افتاده و مربوط به کل اقتصاد کشور نيست.

خوشچهره در پايان تاکيد کرد: در هر حال آثار رشد اقتصادي و خروج از رکود بايد ميان مردم و در دل بازار‌ها ديده شود اما گلايه‌هاي مردم نشان مي‌دهد چنين امري محقق نشده است و حتي کاهش نرخ تورم هم احساس نمي شود و به همين دليل است که نمي توان قاطعانه اظهار نظر کرد که از رکود اقتصادي خارج شده ايم.

نظرات بینندگان

ارسال نظر