صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

استقبال فوکوياما از کاهش قيمت نفت

پل کروگمان در پاسخ به اين که آيا کاهش قيمت نفت، توطئه‌اي مشترک از سوي عربستان و آمريکا براي وارد کردن فشار به روسيه است؟ گفت: باور کنيد. من اين آدم‌ها را مي‌شناسم، آنقدر باهوش نيستند.

کد خبر: 1343

مطلبي که مي خوانيد در عصر ايران منتشر شده و انتشار آن الزاما به معني تاييد تمام يا بخشي از آن نيست.

پل کروگمان در پاسخ به اين که آيا کاهش قيمت نفت، توطئه‌اي مشترک از سوي عربستان و آمريکا براي وارد کردن فشار به روسيه است؟ گفت: باور کنيد. من اين آدم‌ها را مي‌شناسم، آنقدر باهوش نيستند.

ايام پاياني سال ، روزهاي بررسي و عملکرد سال و پيش بيني سال جديد است. اين سنت در غرب سالهاست که اجرايي مي شود. اما چند سالي است که منطقه خاورميانه نيز با دعوت از برخي از چهره هاي معروف چنين نشست هايي را ميزباني مي کند. کمتر از يک هفته پيش امارات ميزباني کنفرانسي را بر عهده گرفت که اهميت زيادي از منظر انديشه هاي سياسي داشت.

دوبي ، ميزبان چهره‌هاي زيادي نخبگان سياسي دنيا از جمله فرانسيس فوکوياما نويسنده کتاب پايان تاريخ، پر کروگمان برنده نوبل در اقتصاد، وزير خارجه سابق مصر ، دبيرکل اوپک و تعدادي از چهره‌هاي سرشناس ديگر است که هدف آنها ترسيم نقشه‌اي از آينده دنيا و همين طور دنياي عرب در سال 2015 است. اين کنفرانس با عنوان «استراتژي عربي» در حالي در مرکز ريتس کارلتون در مرکز بين‌المللي مالي دوبيبرگزار شد که تحولات پرشتاب خاروميانه در سال 2014 ، اين سال را يکي از پرتنش ترين سالهاي اخير در اين منطقه کرده بود.

اين کنفرانس که در سال 2001 براي اولين بار برگزار شد، روي پيش‌بيني آينده و رسيدن به درکي عمق‌تر از مسائل سياسي و اقتصادي که بر کشورهاي عرب و جامعه جهاني اثر مي‌گذارد تمرکز مي‌کند. سخنرانان قبلي اين کنفرانس بيل کلينتون رئيس جمهور سابق آمريکا و رفيق حريري نخست‌وزير سابق لبنان بوده‌اند.

برنامه هاي کنفرانس 2014 شامل نشست‌هايي است که در آنها تغييرات در جهان سياست دنيا و کشورهاي عرب مورد بحث قرار مي‌گيرد. مشکلات سياسي و چالش‌هاي منطقه‌اي هم بخشي از کنفرانس امسال است.

از نقطه نظر اقتصادي، کارشناسان روش‌ها و چالش‌هاي اقتصادي را در رشد دنيا بررسي مي کنند. کارشناسان اين کنفرانس همچنين راه‌حل‌هاي مشخص براي عبور از چالش‌ها را با رويکرد تقويت رقابت در دنياي اقتصاد مورد بحث قرار مي‌دهند.

پيش بيني تغييرات سياسي و اجتماعي در دنياي عرب

از همه جالب توجه تر، پيام افتتاحيه اين کنفرانس بود که محمد بن راشد ْآل مکتوم حاکم دوبي در آن معتقد بود که دنياي عرب شاهد تغييرات اقتصادي، سياسي و اجتماعي‌اي خواهد شد و دولت‌هاي عرب بايد با اتحاد سياست‌هاي انعطاف‌پذير و تصميمات خردمندانه خود را براي آنها آماده کنند.

شيخ محمد گفته است که سياست‌مداران، اقتصاددانان و روشنفکران بايد به فکر پاسخ‌ به مسأله هايي باشند که در آينده مطرح مي‌شوند و با خود تغييرات را به همراه خواهند آورد.
بخشي از اين بيانيه چنين است: «بخشي از سرمايه‌گذاري در آينده، سرمايه‌گذاري براي پيش‌بيني آن و آماده کردن ابزارهاي و نقشه‌هاي مناسب براي آن است ."

اين سخنان شيخ محمد ناشي از چيست؟ آيا او نيز همانند بسياري از حکام سنتي عربي پس از فروکش کردن موج بهار عربي در منطقه و مهار شدن آن توسط نظاميان در مصر و گروه هاي ليبرال در تونس و شکست در سوريه، موج جديدي از اعتراضات را پيش بيني کرده اند که چنين سخن مي گويند.

به نظر مي رسد که شيخ محمد تغييرات سياسي و اجتماعي مورد نظرش در منطقه را افراط گرايي گروه هاي اسلام سياسي مانند داعش مي داند که البته حق نيز با اوست.

فوکويا عليه ايران

فرانسيس فوکوياما زندگي حرفه‌اي مورد توجه اي در دنياي آکادميک و دنياي سياست داشته است. او عضو هيات آمريکا در مذاکارت مربوط به فلسطين ميان اسرائيل و مصر بوده و عضور شواري رياست جمهوري آمريکا در کميته اخلاق‌زيستي بوده است.
او همچنين عضور دپارتمان علوم سياسي موسسه راند کورپوريشن بوده و درحال حاضر عضو هيات مديره تراستيز است. او يکي از سخنرانان اين نشست بود که در مورد قيمت رو به کاهش نفت و تاثيرات آن بر کشورهاي نفت خير سخن گفت.

نويسنده شهير کتاب پايان تاريخ بدون اشاره به اينکه کشورهايي نظير عربستان با مخالفت خود باکاهش سقف اوپک باعث کاهش سرسام آور قيمت نفت شده اند گفت که معتقد است عربستان سعودي نسبتا از تاثيرات اقتصادي کاهش قيمت نفت مصون است و دليل آن را ذخاير مالي عظيم اين کشور دانست. فوکوياما در ادامه کاهش قيمت نفت را به عنوان گزينه اي براي تغييرات در ايران و روسيه دانست:«کشورهايي مانند ايران، روسيه و ونزوئلا از کاهش قيمت نفت ضربه خواهند خورد و اين خوب است! اين مي‌تواند ثبات را به هم بريزد و يک کاتاليزور براي تغييرات باشد.»

بحران بزرگ در روسيه

پل کروگمان اقتصاددان برنده نوبل اقتصاد نيز يکي از سخنرانان اين نشست بود که سخنان مهمي در مورد کاهش قيمت نفت،اقتصاد چين ،اروپا و آمريکا در سال 2015 بيان کرد. او در اين نشست گفت که استراتژي تنوع اقتصادي در اين منطقه اين کشورها را در موقعيت بهتري قرار داده است تا در برابر کاهش قيمت نفت مقاومت کنند و امارات متحده و مشخصاً دوبي ، شايد حتي به عنوان پيامد کاهش قيمت نفت، از افزايش تجارت جهاني سود ببرد. اينجا صحبت از کاهش قيمت نفت نيست،البته اين منطقه وابسته به نفت است بنابراين تاثير خود را خواهد گذاشت، اما امارات حالا بيشتر از گذشته تنوع اقتصادي دارد. اگر پانزده سال پيش بود، کاهش قيمت نفت مي‌توانست ضربه منفي بيشتري بزند. دوبي قطعا از هر چيزي که روي تجارت جهاني تاثير منفي بگذارد حتما ضربه خواهد خورد اما مي‌تواند از فعاليت‌هاي تشديد شده‌اي که ناشي از قيمت پايين نفت است هم سود ببرد.»

کروگمان همچنين گفت که سه دليل عمده براي کاهش قيمت نفت وجود دارد: کاهش تقاضا به خاطر شرايط ضعيف اقتصادي در آسيا و اروپا؛ افزايش توليد در دنيا به خاطر افزايش توليد در آمريکا؛ و قيمت بالاي نفت آمريکا که باعث شده است تا عربستان توليد خود را در همين سطح نگه دارد که در نهايت به کاهش قيمت نفت آمريکا منجر خواهد شد.

او در پاسخ به اين که آيا کاهش قيمت نفت، توطئه‌اي مشترک از سوي عربستان و آمريکا براي وارد کردن فشار به روسيه است؟ گفت: «باور کند. من اين آدم‌ها را مي‌شناسم، آنقدر باهوش نيستند."

کروگمان همچنين تصويري کلي از اقتصاد جهان در سال 2015 ترسيم کرد. او گفت که بحران اقتصادي سال 2009 همچنان روي اقتصاد جهاني تاثير مي‌گذارد. او همچنين گفت که اروپا تا اندازه زيادي به تورم نزديک شده است و آينده بانک مرکزي اروپا بسيار ترسناک است. از نظر او، آمريکا ريکاوري بهتري نسبت به سال 2009 داشته است و آرام به پيش رفته است. ژاپن، چين و روسيه همگي از نظر او پتانسيل بالايي براي بروز مشکلات اقتصادي دارند.

او همچنين پيش‌بيني کرد که روسيه هم در بحران عميقي فرو برود و پيش‌بيني کرد که اين کشور در آينده،‌مي‌تواند ترسناک باشد: "روسيه واقعا ترسناک به نظر مي‌رسد. اين کشور يک ونزوئلا با سلاح‌هاي هسته‌اي است و اين واقعا ترسناک است."

نظرات بینندگان

ارسال نظر