صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

گلايه طيب‌نيا از نفرين‌ها !!

وزير امور اقتصادي و دارايي گفت: در روزهايي که شاخص مثبت است، همه خوشحال هستند و در روزهايي که شاخص منفي مي‌شود، نفرين‌ها براي مسببين به بازار سرمايه سرازير مي‌شود.

کد خبر: 1308

مهر/ وزير امور اقتصادي و دارايي گفت: در روزهايي که شاخص مثبت است، همه خوشحال هستند و در روزهايي که شاخص منفي مي‌شود، نفرين‌ها براي مسببين به بازار سرمايه سرازير مي‌شود.

علي طيب‌نيا امروز در مراسم توديع و معارفه رئيس سازمان بورس و مديرعامل بانک توسعه صادرات در محل وزارت امور اقتصادي و دارايي گفت: مساله تامين مالي در کشور ما از اهميت ويژه‌اي برخوردار است و مشکل تامين اعتباري و محدوديت‌هاي مالي همواره توسط بنگاه‌ها مطرح مي شود.

وزير امور اقتصادي و دارايي با بيان اينکه رشد بالاي نقدينگي ناشي از عوامل برون‌زا و افزايش حجم پايه پولي توسط بانک مرکزي بوده است، افزود: در کشورهاي پيشرفته، رشد نقدينگي ناشي از ضريب فزاينده و نظام مالي و بانکي کشورها است که به نيازهاي نقدينگي و تقاضاها پاسخ مي دهد. وقتي افزايش نقدينگي ناشي از افزايش حجم پايه پولي است، نتيجه اي جز تورم و سرکوب توليد ندارد.

وي با اعلام اينکه وظيفه بازار سرمايه تامين مالي بنگاه هاي توليدي در بلندمدت است، تصريح کرد: هدف‌گذاري شده بود که ۶۰ درصد تسهيلات اعطايي صرف سرمايه در گردش شود که براساس آمار بانک مرکزي در ۷ ماهه اول امسال ۵۹.۸ درصد آن محقق شده است.

به گفته طيب نيا، در سال‌هاي اخير شاهد گسترش بازار سرمايه بوديم و ارزش سهام شرکت‌هاي بورسي افزايش يافته و در عين حال، تعداد سهامداران بيشتر شده است، افراد حقيقي نيز در بورس فعال هستند و نهادهاي مالي جديدي نيز تشکيل شده است. در سال‌هاي اخير مردم در کنار توجه به نرخ ارز و نرخ سود بانکي نسبت به شاخص کل بورس حساسيت نشان مي دهند که البته اين موضوع تا حدودي موجب دردسر براي مسئولان بازار سرمايه و وزارت اقتصاد شده است.

طيب‌نيا گفت: در روزهايي شاخص مثبت است که همه خوشحال هستند و در روزهايي که شاخص منفي است، نفرين‌ها براي مسببين در بازار سرمايه سرازير مي شود اما به هر حال با گسترش بازار سرمايه، فرهنگ سهامداري هم بايد ارتقا يابد.

وزير امور اقتصادي و دارايي گفت: هنوز بازار سرمايه به جايگاه واقعي خود نرسيده و تامين مالي بنگاه هاي اقتصادي بانک محور است و نسبت تامين مالي بازار سرمايه براساس برنامه ريزي ها بايد از ۳۰ درصد فعلي به ۷۰ درصد افزايش يابد. با فعل و انفعالات در يک صنعت، کل بازار سرمايه تحت تاثير قرار مي گيرد که نمونه آن همان اتفاق رخ داده در سال گذشته براي خوراک پتروشيمي ها است. البته اين مشکل ناشي از بازار سرمايه نيست و ناشي از عدم تنوع بنگاه هاي اقتصادي است که باعث ايجاد رفتار هيجاني در اقتصاد کشور مي شود.

وي ادامه داد: بازار سرمايه براساس عدالت بنا شده و هر عاملي که به عدالت و اعتماد مردم خدشه وارد کند، پايه هاي بازار سرمايه را سست مي کند. حذف رانت اطلاعات معاملات، شفافيت معاملات و ارتقاء استانداردهاي ملي بايد در دستور کار قرار گيرد.

طيب نيا با اشاره به حمايت دولت از بخش خصوصي، گفت: تلاش کرده ام که به طور منظم در جلسات شوراي گفتگو حضور يابم و تمام تلاشم را براي رفع مشکلات اين بخش انجام دهم.

اين عضو کابينه دولت يازدهم بيان کرد: تحريم‌ها دير يا زود ساقط خواهد شد و در حال حاضر هم تحريم ها شکست خورده اند و به زودي برطرف خواهند شد و بايد براي جهش بين المللي و استفاده از ظرفيت ها آماده باشيم.

وزير امور اقتصادي و دارايي با تاکيد بر اينکه توسعه ابزارها و نهادها کافي نيست و در کنار آن فرهنگ سهامداري در بازار سرمايه بايد ارتقا يابد و اين از ماموريت هاي سازمان بورس است، افزود: هر نوساني که در قيمت نفت رخ مي دهد، بر روي نرخ ارز و ساير فعاليت‌هاي اقتصادي تاثير مي گذارد. اگر مي خواهيم وابستگي به درآمدهاي نفتي را قطع کنيم بايد سهم صادرات غيرنفتي را افزايش دهيم و جلوي خام فروشي را بگيريم.

نظرات بینندگان

ارسال نظر