صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

مصطفی قلی خسروی

سال آینده رونق به بازار مسکن برمی‌گردد

بازار مسکن مدت‌ها است در رکودی تورمی به سر می‌برد. این حرف جدیدی نیست، بحران تنها معطوف به بخش مسکن نیست. کلیت اقتصاد ایران در شرایط ویژه‌یی قرار دارد و مسوولان با تدوین برنامه‌های متعددی درصدد تغییر شرایط هستند.

کد خبر: 1283

بازار مسکن مدت‌ها است در رکودی تورمی به سر می‌برد. این حرف جدیدی نیست، بحران تنها معطوف به بخش مسکن نیست. کلیت اقتصاد ایران در شرایط ویژه‌یی قرار دارد و مسوولان با تدوین برنامه‌های متعددی درصدد تغییر شرایط هستند. بازار مسکن مدت‌هاست در رکودی کشدار به سر می‌برد اما روند تحولات اخیر به سمتی است که می‌توان امیدوار بود در آینده‌یی نزدیک رونق به این بازار بازگردد. از مهم‌ترین اتفاقاتی که در این مدت رخ داده است، قانونی شدن واگذاری مسکن مهر به غیر است. این تصمیم دولت از آن جهت حایز اهمیت است که به هر روی، مسکن مهر نسبت به واحدهای مسکونی دیگر در سطح کشور، مسکن ارزان به حساب می‌آید. اجازه خرید و فروش مسکن مهر باعث تحرک در بخش‌هایی از بازار مسکن شده است.
همچنین زمزمه‌هایی شنیده می‌شود که دولت تصمیم دارد به زودی وام مسکن ٨٠ میلیون تومانی را به مرحله عمل برساند. این اتفاق در صورتی که رخ دهد، قطعا کمک بسیار مهمی به رونق مجدد در بازار مسکن خواهد کرد. البته باید به دو مساله توجه داشت. اعطای وام ٨٠ میلیون تومانی برای مسکن هر چند گامی رو به جلو محسوب می‌شود اما هنوز تا استانداردهای جهانی فاصله‌یی قابل توجه دارد. در تمام کشورهای پیشرفته دنیا، وام مسکن، ٨٠ درصد قیمت مسکن را شامل می‌شود و بالطبع ٨٠ میلیون تومان در بازار مسکن امروز بسیار کمتر از این است.

در کشورهای پیشرفته دولت ٨٠ درصد قیمت خانه را به متقاضی وام می‌دهد و این کار باعث تحرک دایمی بازار مسکن می‌شود. بهره و کارمزد وام مسکن در آن کشورها تنها چهار درصد است اما در مقابل، هر کس که دو قسط خانه را نپردازد جریمه شده و با حراج خانه‌اش روبه‌رو می‌شود. این کار باعث می‌شود افراد بیشتری توان خرید خانه را داشته باشند، بهره کمی برای این کار بپردازند و در کنار آن حراج گذاشتن خانه مشتریان بدحساب، سبب می‌شود نوعی «حراج مسکن» در این کشورها وجود داشته باشد. از سوی دیگر برای تحرک بیشتر در بازار، بهتر است تا وام مسکن را به تولیدکننده بدهند. باید توجه داشت این وام باید قابل انتقال به غیر باشد.

این کار نتایج به مراتب بهتری از پرداخت وام مسکن به خریدار خواهد داشت زیرا سازنده احساس می‌کند که حامی و پشتیبان دارد در ضمن قابل انتقال بودن این تسهیلات به غیر سبب می‌شود خریدار نیز از این تسهیلات منتفع شود. بررسی مولفه‌های دیگر بازار نیز نشان می‌دهد بخش مسکن با تورم چندانی تا پایان سال روبه‌رو نخواهد شد. تداوم روند فعلی سبب رشد قیمت مسکن کمتر از میزان رشد نرخ تورم در سال آینده می‌شود. به نظر می‌رسد بازار مسکن از ابتدای سال آینده به سمت خروج از رکود حرکت کند و در نیمه دوم سال آینده رونق را تجربه کند. برنامه‌ریزی‌های دولت نوید بخش آینده‌یی خوب برای بخش مسکن است و به نظر می‌رسد روزهای بد بازار به زودی به سر خواهد رسید.

منبع:اعتماد

نظرات بینندگان

ارسال نظر