صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

هکرها به دنیای خودروها هم وارد می‌شوند

متخصصان خودرو در انگلیس با اشاره به استفاده از سیستم های پیشرفته ارتباطاتی در خودروهای پیشرفته امروزی، هشدار می دهند که میلیون خودرو در خطر هک شدن توسط گروه های تبهکار و تروریستی هستند.

کد خبر: 1268

متخصصان خودرو در انگلیس با اشاره به استفاده از سیستم های پیشرفته ارتباطاتی در خودروهای پیشرفته امروزی، هشدار می دهند که میلیون خودرو در خطر هک شدن توسط گروه های تبهکار و تروریستی هستند.
 
به گزارش ایرنا، روزنامه تایمز روز شنبه نوشت: این گروه های تبهکار با هک کردن سیستم داخلی این خودروها، می توانند اقدام به سرقت اطلاعات، اخاذی و نیز حتی ایجاد دستکاری هایی که می تواند منجر به تصادف شود، کنند.
 
به گفته کارشناسان، خودروهای پیشرفته امروزی، برخوردار از شبکه های بی سیم و خطوط اینترنت هستند که وجود این سیستم ها، سبب ایجاد یک حفره امنیتی درآنها شده است وهکرها و یا گروه های تبهکار و تروریستی از طریق این حفره ها می توانند به سیستم های کنترلی این خودروها از جمله ترمزها و شتاب دهنده های آنها، دسترسی پیدا کنند.
 
ادموند کینگ، رییس انجمن خودرو انگلیس که در زمینه خدمات خودرویی از جمله فعالیت های بیمه ای فعالیت دارد، با اشاره به مجهز شدن خودروهای جدید به سیستم های پیشرفته کنترلی و ارتباطاتی هشدار می دهد که این خطر بالقوه وجود داد که سیستم ایمنی این خودروها از جمله کنترل کروز و ترمزها آن توسط افرادی هک شود.
 
وی با بیان اینکه این مساله می تواند حتی منجر به تهدیدات تروریستی علیه سیستم های حمل و نقل جاده ای شود، می گوید: این مساله اگرچه تاکنون صورت نگرفته است اما می تواند موضوعی قابل توجه بشمار آید.
 
به گفته کارشناسان، در طی دو سال گذشته سارقان توانسته اند با استفاده از یک سیستم دستی، با دور زدن سیستم های امنیتی خودروهایی چون «بی ام و» و «رنجرور»، اقدام به سرقت این خودروها و یا وسایل درونی آنها بکنند.
 
تحقیقات امنیتی نشان می دهد که هکرها می توانند از طریق یک شبکه وایرلس و بلوتوث و یا حتی رادیو خودرو، می توانند به سیستم رایانه داخلی خودروها که به عنوان «شبکه کنترل» یا «کن» خوانده می شود، دسترسی پیدا کنند.
 
«جاکوب لوو» یک مشاور امنیتی اطلاعات در انگلیس، دراین مورد می گوید، هکرها درصورت دسترسی به شبکه کنترل خودرو، می توانند ضمن دسترسی به اطلاعاتی از قبیل محل خودرو، مسیر آن، حتی میکروفون داخل خودرو را روشن و به سخنان سرنشینان آن گوش دهند.
 
به گفته وی ، هکرها می توانند به این شبکه کنترل خودرو از راه های مختلفی از جمله از طریق بلوتوث و یا از طریق یک 'سی دی ' آلوده به ویروس و یا از طریق شبکه اینترنتی خودرو دست یابند، و این تقریبا شبیه به اتفاقی است که برای یک تلفن همراه ممکن است رخ دهد.
 
به نوشته تایمز، شرکت های خودروسازی آمریکا در ماه گذشته میلادی بر روی اجرای یک سیستمی توافق کردند که براساس آن مشتری ها خواهند دانست خودرویی را که خریدار می کننند، چه میزان از اطلاعات را در مورد آنان، جمع آوری می کند.
 
تایمز نوشت: انجمن سازندگان و فروشندگان خودرو انگلیس نیز عنوان کرده است که در حال گفت وگو درمورد اجرای این سیستم در قاره اروپا هستند. 
 

نظرات بینندگان

ارسال نظر