صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

تحليل وال‌استريت‌ژورنال از آينده طلا

در حالي که سال 2014 ميلادي به روزهاي پاياني خود نزديک مي شود سئوال اصلي که ذهن بسياري از سرمايه گذاران را به خود مشغول کرده است اين است که واقعا چه اتفاقاتي براي طلا در سال 2015 ميلادي رخ خواهد داد؟

کد خبر: 1224

در حالي که سال 2014 ميلادي به روزهاي پاياني خود نزديک مي شود سئوال اصلي که ذهن بسياري از سرمايه گذاران را به خود مشغول کرده است اين است که واقعا چه اتفاقاتي براي طلا در سال 2015 ميلادي رخ خواهد داد؟

به گزارش روزنامه وال استريت ژورنال، تحليلگران موسسه مالي يو بي اس سوييس بر اين باورند که سال 2014 ميلادي دوره اي براي تثبيت قيمت جهاني طلا پس از کاهش شديد 28 درصدي قيمت آن در سال 2013 ميلادي بوده است.

بر اساس اين گزارش مسائل و اتفاقات مهمي که در سال 2014 ميلادي بر بازار طلا موثر بود اتفاقات شرق اوکراين و تحولات خاور ميانه بوده است. ولي نگراني ها نسبت به رشد اقتصادي چين به خصوص در شش ماه دوم امسال تاثير منفي زيادي بر قيمت طلا داشته است.

اقدام دولت هند در محدود کردن واردات طلا نيز موجب تعجب و شگفتي بسياري از کارشناسان و سرمايه گذاران شد. اين مساله موجب شد تا چين با پشت سر گذاشتن هند به بزرگترين بازار طلاي جهان تبديل شود.

برگزاري همه پرسي مربوط به ذخاير طلاي سوييس نيز از مهمترين اتفاقات سال 2014 ميلادي بوده است. ولي بي شک مهمترين عامل موثر بر قيمت طلا در ماه هاي اخير نوسانات ارزش دلار بوده است. افزايش ارزش دلار طي ماه هاي گذشته فشار شديدي را بر قيمت جهاني طلا وارد کرده است.

به اعتقاد تحليلگران اقتصادي طي سال 2015 ميلادي نيز عوامل مهمي بر قيمت جهاني طلا موثر خواهد بود. از جمله اين عوامل مي توان به ارزش دلار اشاره کرد. تحليلگراني که معتقد به کاهش قيمت طلا هستند پيش بيني مي کنند که قيمت اين فلز زرد در سال آينده بين 1050 تا 1090 دلار در نوسان خواهد بود.

ديگر عامل مهم موثر بر قيمت طلا نوسانات قيمت نفت خواهد بود. اگر قيمت نفت به روند نزولي خود ادامه دهد قيمت طلا نيز با افت بيشتري روبرو خواهد شد.

وضعيت رشد اقتصادي چين، آمريکا و ژاپن و همچنين آمريکا تاثير زيادي بر نوسانات قيمت طلا خواهد داشت. نرخ تورم در اقتصاد جهاني به خصوص کشورهاي توسعه يافته نرخ بهره آمريکا و تنش هاي سياسي جهان نيز از مهمترين عوامل تاثير گذار بر قيمت طلا خواهد بود.

نظرات بینندگان

ارسال نظر