صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

معادل قيمتي اين گوشيهاي قديمي و خاطره انگيز به نرخ روز چقدر است؟ +عکس

نظر شما درباره خريدي تا مبلغ ده هزار دلار (10000 $) چيست؟ مطمئنا اولين سوالي که مطرح مي کنيد اين است که در قبال خريد چه چيزي بايد نظر دهيد. خوب اگر مثلا قصد خريد يک اتومبيل ، موتور سيکلت ، اجاره يک خانه و يا مواردي از اين دست را داشته باشيد مي توان گفت اين مبلغ مقدار معقولي براي خريد و يا حتي تامين بخش قابل توجهي از هزينه ها است.

کد خبر: 11306

مجله سخت افزار/ نظر شما درباره خريدي تا مبلغ ده هزار دلار (10000 $) چيست؟ مطمئنا اولين سوالي که مطرح مي کنيد اين است که در قبال خريد چه چيزي بايد نظر دهيد. خوب اگر مثلا قصد خريد يک اتومبيل ، موتور سيکلت ، اجاره يک خانه و يا مواردي از اين دست را داشته باشيد مي توان گفت اين مبلغ مقدار معقولي براي خريد و يا حتي تامين بخش قابل توجهي از هزينه ها است.

حتي به نظر بعضي ها گشت و گذار و مسافرت دور دنيا هم گزينه منطقي به نظر مي رسد. اما اگر قرار باشد اين مبلغ را براي خريدن يک تلفن همراه هزينه کنيد چطور؟ به طور حتم اين موضوع براي بسياري عجيب و در عين حال خنده دار است چون مي توانيد در حال حاضر با کمتر از 1000 دلار بهترين گوشي هاي پرچمدار موجود در بازار را تهيه کرد.

اما اگر به دهه 80 و يا اوايل دهه 90 ميلادي بر گرديم متوجه مي شويم که براي داشتن يک تلفن همراه بايد مبالغ زيادي هزينه مي شد. به طور مثال گوشي Dynatac 8000X که توسط شرکت موتورولا توليد شده بود با برچسب قيمتي 3995 دلار به فروش مي رسيد. اگر معادل قيمتي اين گوشي را با احتساب تورم به نرخ روز حساب کنيم، رقم بدست آمده چيزي در حدود 9000 دلار مي شود! در ادامه مي خواهيم به تعدادي از اين موارد اشاره کنيم. راستي شما در گذشته چقدر بابت گوشي همراه خود هزينه کرده ايد؟1- Motorola Dynatac 8000X

اين گوشي که در سال 1984 عرضه شد، اولين تلفن همراه دنيا بود که به صورت تجاري براي خريد در دسترس قرار گرفت. اگرچه باتري اين گوشي در انداره يک آجر بود، ولي دارندگان آن مي توانستند فقط 30 دقيقه مکالمه داشته و يا حداکثر از 8 ساعت زمان آماده به کار آن بهره مند شوند. همانطور که در بالا هم اشاره شد براي داشتن اين گوشي بايد 3995 دلار هزينه مي شد که معادل قيمت آن به نرخ روز 9100 دلار مي شود!

2- Mobira Cityman 900

در سال 1987 نوکيا با همکاري و مشارکت موبيرا اقدام به توليد اين تلفن همراه نمود که به خاطر استفاده رهبر سابق اتحاد جماهير شوروي يعني ميخائيل گورباچف از اين محصول، به اسم مستعار Gorba شهرت يافت. اين تلفن همراه که 790 گرم وزن داشت با قيمت 24000 مارکا ( واحد قديمي پول کشور فنلاند ) عرضه شد که معادل دلاري آن به نرخ روز برابر 9900 دلار مي باشد!

3- Motorola MicroTAC 9800X

اين گوشي با طراحي نوآورانه خود عرصه را براي ظهور گوشي هاي به اصطلاح فليپ آماده نمود. همچنين اين محصول لقب باريک ترين و سبک ترين تلفن همراه را تا سال 1989 به خود اختصاص داده بود. قيمت فروش اين دستگاه بين 2495 تا 3495 دلار تعيين شد که معادل آن به نرخ روز چيزي در حدود 4763 تا 6672 دلار مي شود.

4- Nokia 1011

اين گوشي که به اسم Mobira Cityman 2000 هم ناميده مي شد، در سال 1992 ساخته و عرضه شد و به عنوان اولين گوشي GSM دنيا که به توليد انبوه رسيد شهرت يافت. قيمت اين تلفن همراه 8250 مارکا تعيين شده بود که معادل آن به نرخ روز تقريبا 2500 دلار مي شود.

5- IBM Simon

اين تلفن همراه توسط شرکت IBM در سال 1994 عرضه شد و جالب است بدانيد لقب اولين تلفن همراه هوشمند دنيا را به خود اختصاص داد. اين محصول خارق العاده ويژگي هاي جالبي مثل صفحه نمايش لمسي با نور پس زمينه ، مودم 9600-bps ، يک مگابايت حافظه و همينطور پشتيباني از سيستم تبادل ايميل و فکس را با خود همراه کرده بود. قيمت تعيين شده از سوي IBM براي اين مدل 1100 دلار بود که معادل آن به نرخ روز چيزي در حدود 1756 دلار مي شود.

6- Motorola StarTAC

اين مدل گوشي همراه از موتورولا به عنوان اولين گوشي تاشو عرضه شده شناخته مي شود. اين محصول در زمان خود بعنوان يک گوشي سبک و کوچک مطرح بود که نکته جالب درباره آن امکان انتخاب و سفارش باتري ليتيوم يوني هنگام خريد بود که در سال 1996 دستاوردي بسيار با ارزش در اين حوزه محسوب مي شد. علاوه بر اين موارد اين گوشي يکي از اولين محصولاتي بود که به هشدار لرزشي مجهز شده بود. قيمت فروش اين گوشي 1000 دلار تعيين شد که معادل آن به نرخ روز 1508 دلار مي شود.

7- Nokia 9000 Communicator

شرکت نوکيا اين گوشي مدرن و متفاوت را در سال 1996 عرضه کرد که به افراديکه توانايي خريد آن را داشتند علاوه بر تلفن همراه، امکان در اختيار داشتن يک کامپيوتر جيبي را هم مي داد. کاربران با استفاده از اين دستگاه مي توانستند به تبادل ايميل ، گشت و گذار در وب ، ويرايش اسناد و صفحات گسترده ، مديريت رويداد ها از طريق تقويم و خيلي موارد ديگر اقدام کنند. نوکيا قيمت 800 دلار را براي اين گوشي تعيين کرده بود که قيمت معادل آن به نرخ امروز چيزي در حدود 1207 دلار مي شود.

نظرات بینندگان

ارسال نظر