صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

خانه گران تر مي شود؟

تا پايان سال‌جاري وضعيت در بازار مسکن به روال در حال حاضر پيش خواهد رفت، ولي با آغاز سال 1394 و با توجه به سياستهاي دولت که البته مي‌توان گفت ناشي از يک منطق اقتصادي است با افزايش قيمت در اين بخش روبه‌رو خواهيم بود‌ البته سال 94 يک تفاوت اساسي با سالهاي گذشته دارد...

کد خبر: 11267

درحالي مسئولان سعي دارند آينده بازار مسکن را آرام جلوه دهند که کارشناسان و بخش‌خصوصي معتقدند بازار مسکن سال آينده آرام نخواهد بود زيرا رکود هم نمي‌تواند جلوي افزايش قيمت را بگيرد؛ همان‌طور که مرکز آمار در جديدترين گزارشي که در پاييز 93 اعلام کرد قيمت مسکن طي يک سال گذشته هم رشد داشته است.


اين نشان مي‌دهد که حتي اگر بازار در رکود هم بماند نمي‌توان به آينده آن اميدوار بود مگر آنکه تحول اساسي در اقتصاد کشور رخ دهد که آن هم دور از ذهن است.آنچه مسلم است اينکه سال 94 نمي‌توان به خروج از رکود اميدوار بود؛ قيمت مسکن هم روال هميشگي خود را طي مي‌کند و در فصل رونق افزايش مي‌يابد.البته سال 94 يک تفاوت اساسي با سال‌هاي گذشته دارد، آن هم کاهش عرضه و توليد مسکن است.

 

همان‌طور که بارها هشدار داده شده توليد مسکن به شدت کاهش يافته و سرمايه‌ها از اين بازار کوچ کرده‌اند؛ با اين تفاسير آينده خوبي براي اين بازار پيش‌بيني نمي‌شود مگر آنکه عکس آن رخ دهد.پيش‌بيني‌ناپذيري اقتصاد ايران براي هيچ‌کس پوشيده نيست و هر اتفاقي ممکن است پيش‌بيني‌ها و معادلات را بر هم بزند‌. مسکن نيز از اين قاعده مستثنا نيست و هنوز کسي نمي‌داند چه اتفاقي در آينده در بازار مسکن خواهد افتاد و آيا اتفاقات سال 1386 دوباره در بازار تکرار مي‌شود يا خير‌.

 

با اين وجود عده‌اي که اغلب وابستگي دولتي دارند، پيش‌بيني بازار آرام مسکن را در آينده دارند و در مقابل اما برخي از کارشناسان و تحليلگران بازار خبر از احتمال افزايش قيمت‌ها مي‌دهند‌. گروه اول منطقي که در اين زمينه مي‌آورند، خروج از رکود بخش مسکن با شيب ملايم است و در عين حال معتقدند طرح‌هايي که دولت در پيش دارد، قيمت مسکن را کاهش مي‌دهد‌ اين درحالي است که گروه دوم همچنان تاکيد دارند بخش مسکن در رکود به‌سر مي‌برد بنابراين قيمت مسکن بدون جنجال در شرايط رکود افزايش مي‌يابد‌.
اما واقعا چه اتفاقي براي بازار مسکن مي‌افتد؟! آن هم در شرايطي که براساس آمارهاي جهاني، ايراني‌ها از نظر توان مالي خريد خانه بين ١٢٢ کشور جهان رتبه ١٠٧ را از آن خود کرده‌اند‌. در همين رابطه به 10 پيش‌بيني براي بازار مسکن و احتمالاتي که درباره آن وجود دارد، اشاره مي‌شود‌.


حامد مظاهريان، معاون وزير راه و شهرسازي‌: خروج از رکود شروع شده و ما در بهمن‌ماه خروج از رکود مسکن را نيز خواهيم داشت ولي شيب آن بسيار ملايم خواهد بود‌. اگر طبق پيش‌بيني قيمت مسکن متناسب با تورم سال آينده يعني حدود ۱۵ درصد تغيير کند، در حقيقت قيمت‌ مسکن به اندازه واقعي افزايش نيافته است‌. اگر نرخ تورم ۲۰ درصد باشد، قيمت مسکن پنج درصد افزايش مي‌يابد چون يک قيمت واقعي مسکن داريم که بايد تورم را از آن کم کنيم؛ براساس چنين مبنايي، پيش‌بيني ما در وزارت راه و شهرسازي اين است که افزايش شديد قيمت مسکن در سال ۹۴ نداريم‌.


حسام عقبايي، رييس اتحاديه املاک تهران‌: دولت و وزارت راه و شهرسازي با طرح‌هايي که در دست دارند و براساس بودجه 94 قيمت مسکن را کاهش مي‌دهند؛ طرح‌هايي همچون افزايش تسهيلات مسکن، طرح‌هاي مسکن اجتماعي و حمايتي‌.
سال آينده با افزايش حجم معاملات مسکن سعي خواهيم کرد قيمت‌ها را کنترل کرده و توازني را ميان عرضه و تقاضاي مسکن ايجاد کنيم بنابراين در سال آينده بازار مسکن آرام بوده و شاهد افزايش قيمت مسکن نخواهيم بود‌.
جمشيد پژويان‌، کارشناس اقتصادي: سال آينده بدون اينکه بازار مسکن از رکود خارج شده باشد، قيمت خانه‌هاي ارزان‌قيمت مورد تقاضاي دهک‌هاي مياني و متوسط کشور افزايش مي‌يابد‌. پيش‌بيني مي‌کنم مسکن‌هاي ارزان قيمت نسبت به خانه‌هاي گراني که مورد تقاضاي ثروتمندان هستند، افزايش قيمت بيشتري داشته باشند و بدون اينکه رونقي در بازار مسکن ايجاد شده باشد، افزايش قيمتي را با توجه به تناسبي از نرخ تورم خواهيم داشت‌.
محمود حقيقت‌طلب‌، تحليلگر بازار مسکن: در سال آينده بايد منتظر بحران ديگري در بخش مسکن باشيم؛ از آنجايي که وزارت راه و شهرسازي در حوزه تامين مسکن مورد نياز عملکرد موثري نداشته در سال 94 با بحراني در قيمت مسکن مواجه خواهيم شد که البته شدت آن کمتر از بحران سال 86 است‌.
نبي‌الله احمدي‌، عضو کميسيون عمران مجلس: پيش‌بيني مي‌کنم قيمت مسکن در آينده متعادل شود و قيمت زمين نيز بيش از پيش کاهش يابد زيرا گام‌هاي مثبتي در تدوين طرح‌هايي براي خانه‌دار کردن اقشار متوسط و کم‌درآمد جامعه برداشته شده که طرح مسکن اجتماعي از جمله همين تدابير است‌.
مجتبي بيگدلي، رييس انجمن انبوه‌سازان قم‌: قيمت زمين و مسکن از پايان امسال و اوايل سال آينده افزايش مي‌يابد و به‌طور قطع دولت نمي‌تواند از گراني مسکن جلوگيري کند‌. نشانه‌هاي گراني از ماه‌هاي پاياني سال خود را نشان مي‌دهد و نخستين نشانه افزايش قيمت مسکن در چند ماه آينده، افزايش اجاره‌بهاست‌. مسکن کالاي وارداتي نيست و دولت نمي‌تواند براي ثبات قيمت آن تا پايان سال محموله‌اي در اين زمينه وارد کند‌. در واقع پروسه ساخت مسکن بيش از دو سال است که در کشور
تعطيل است‌.
محمدعلي پورشيرازي، کارشناس مسکن‌: قيمت‌ها در بازار مسکن آرام‌آرام و بدون شلوغي افزايش مي‌يابد‌. در واقع وقتي توليد روي دست توليدگر بماند، بايد منتظر تغيير قيمت‌ها بود؛ در بين اقشار مختلف مردم قدرت خريد وجود ندارد و خانه‌هاي ساخته شده هر چند کم روي دست سازنده مانده است بنابراين افزايش قيمت پيش‌بيني مي‌شود‌. قيمت مسکن بدون جنجال در شرايط رکود افزايش مي‌يابد، اتفاقي که در تمام دنيا بي‌نظير است‌.
بيت‌اله ستاريان، کارشناس مسکن‌: نبايد به سادگي از کنار کاهش آمارهاي ساخت‌وساز در کشور عبور کرد‌. اگر وضعيت ساخت‌وساز به همين شکل با افت همراه باشد، جهش قيمت مسکن در سال ۹۴ قطعي است‌.
مصطفي‌ قلي‌خسروي، رييس سابق اتحاديه مشاوران املاک‌: برخلاف شايعات تا نيمه دوم سال ۹۴ رشد چنداني در بخش مسکن اتفاق نمي‌افتد‌. به عبارتي شاخص اعلاني بانک مرکزي درخصوص ميزان تورم اثري بر مسکن ندارد؛ چون بازار مسکن تحت تاثير عرضه و تقاضاست‌.
سعيد آگشته، کارشناس مسکن‌: تا پايان سال‌جاري وضعيت در بازار مسکن به روال در حال حاضر پيش خواهد رفت، ولي با آغاز سال 1394 و با توجه به سياست‌هاي دولت که البته مي‌توان گفت ناشي از يک منطق اقتصادي است با افزايش قيمت در اين بخش روبه‌رو خواهيم بود‌.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

کارشناس مسکن: قيمت مسکن بيش از اين کاهش نمي‌يابد

يک کارشناس مسکن معتقد است: در حال حاضر قيمت مسکن کاملا واقعي و با کمترين حاشيه سود براي سازنده است و بيش از اين کاهش نخواهد يافت.

فريد افشار اظهار کرد: از ابتداي امسال تا اول آبان، بازار مسکن در رکودي که از سال گذشته به آن منتقل شده بود، قرار داشت. از اول آبان تحرکاتي در تعداد قراردادهاي خريد، فروش، رهن و اجاره در کل کشور به دليل نزديک شدن به پايان سال رخ داد که اين يک روند هميشگي است.

وي اضافه کرد: برخي افزايش طبيعي تعداد قراردادهاي ثبت شده مسکن در اين فصل از سال را دليل بر خارج شدن از رکود مي‌دانند که اين امر درست نيست. افزايش حجم معاملات در نيمه دوم سال گذشته نسبت به امسال بيشتر بوده که اين امر به دليل ثبات نسبي سياست‌هاي دولت و وزارت مسکن و شهرسازي و اتخاذ برخي تصميمات در اين زمينه بوده است.

افشار در خصوص وضعيت بازار مسکن در سال آينده، پيش بيني کرد: وضعيت بازار در سال آينده به اتخاذ تصميمات وزارت راه و شهرسازي بستگي دارد و در غير اين صورت همين روند ادامه خواهد يافت. در حال حاضر بازار مسکن در رکود مطلق نيست، اما رونق سال‌هاي 88 تا 90 هنوز به بازار برنگشته است.

اين کارشناس مسکن با اشاره به اينکه در خصوص عملکرد وزارت راه و شهرسازي دو ديدگاه وجود دارد، افزود: اغلب معتقدند دولت در ابتدا با حجم وسيع بي‌تدبيري‌ها در حوزه مسکن از جمله اجراي نادرست طرح مسکن مهر مواجه بود و از اين رو به ناچار برخي از اين تعهدات را عملي کرد. اين ديدگاه از نظر من نيز درست است. برخي نيز معتقدند که وزارت خانه هيچ برنامه‌اي براي مسکن ندارد و با اجراي طرح‌هاي مختلف و ناشفاف از جمله مسکن اجتماعي و خروج انحصارگري بانک مسکن قصد دارد وضعيت بازار را بهبود بخشد. معتقدم در سال آينده با توجه به شفاف‌تر شدن برخي سياست‌ها در حوزه مسکن، احتمال رونق بازار وجود دارد.

وي، نگاه روشن‌تري به وضعيت آينده بازار دارد و معتقد است با ثبات سياست‌گذاري‌هاي وزارت خانه در بازار مسکن، شرايط بهبود مي‌يابد.

نظرات بینندگان

ارسال نظر