صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

چرا نمي توانم پس انداز کنم؟

بسياري از افراد تلاش مي کنند که با صرفه جويي بر ميزان پس انداز خود بيفزاينداما تنها بخش کوچکي از آنها در اين راه موفق مي شوند. هر چند عواملي که کنترل آنها دست شما نيست مانند نرخ تورم و افزايش غيرقابل پيش بيني قيمت ها کار را براي صرفه جويي مشکل مي کنند اما دلايل ديگري را نيز مي توان برشمرد که در ناکامي افراد در صره جويي موثرند. وب سايت اقتصادي بيزينس اينسايدر از پنج عاملي نام برده که جلوي موفقيت در صرفه جويي را مي گيرند.

کد خبر: 11264

 

هفت صبح/ بسياري از افراد تلاش مي کنند که با صرفه جويي بر ميزان پس انداز خود بيفزاينداما تنها بخش کوچکي از آنها در اين راه موفق مي شوند. هر چند عواملي که کنترل آنها دست شما نيست مانند نرخ تورم و افزايش غيرقابل پيش بيني قيمت ها کار را براي صرفه جويي مشکل مي کنند اما دلايل ديگري را نيز مي توان برشمرد که در ناکامي افراد در صره جويي موثرند. وب سايت اقتصادي بيزينس اينسايدر از پنج عاملي نام برده که جلوي موفقيت در صرفه جويي را مي گيرند.

1- نداشتن بودجه بندي
اگر بودجه اي را براي خود در نظر نگرفته ايد و هزينه هاي بخش هاي مختلف را در آن تخمين نزده ايد، نخستين گام لازم براي صرفه جويي را برنداشته ايد. هر چند عدم بودجه بندي يک اقدام مالي اشتباه محسوب مي شود اما همانقدر هم رايج است چرا که برآوردهاي جهاني نشان مي دهند که حدود دو سوم افراد چنين کاري را انجام نمي دهند. با اينحال اگر مي خواهيد در صرفه جويي موفق شويد بهتر است تلاش کنيد به آن يک سومي بپيونديد که بودجه ماه آينده خود را يادداشت مي کنند.

2- بودجه هاي خيالي
تصور کنيده که مي خواهيدت هزينه قبض تلفن همراه را در بودجه وارد کنيد. در يک دنياي ايده آل هزينه قبض شما شايد از 30 هزار تومان هم فراتر نرود بخصوص که مي توانيد براي ارسال پيامخ و برقراري تماس از اپليکيشن هاي اينترنتي بهره ببريد، به همين خاطر شايد تصور کنيد که بايد در بودجه ماه آينده هزينه تلفن همراه را 30 هزار تومان در نظر بگيريد اما بهتر است به جاي اينکه وضعيت ايده آل را در نظر بگيريد با حقايق روبرو شويد.
براي مثال اگر دوره قبل بيش از 100 هزار تومان براي تلفن همراه پرداخته ايد، اين بار نيز همان مبلغ يا کمي کمتر را در بودجه در نظر بگيريد. به خاطر داشته باشيد که بودجه هاي رويايي نه تنها هرگز محقق نمي شوند بلکه شما را از بودجه بندي نااميد مي کنند.

3- غافل شدن از هزينه هاي پنهان
براي صرفه جويي بايد بودجه اي داشته باشيد و تلاش کنيد تا آن بودجه را محقق کنيد اما اگر برخي هزينه هاي غيرمعمول را در بودجه وارد نکنيد، احتمالا در پاتيان ماه در صرفه جويي ناکام خواهيد ماند. براي مثال تولد افرادي که بايد براي آنها هديه بخريد جزو مواردي است که هنگام نوشتنه بودجه بايد آنها را در نظر بگيريد. همچنين مواردي مانند تعويض قطعات يدکي خودرو نيز در چنينگروهي قرار مي گيرند.

4- ثبت نکردن هزينه ها
گسترش بانکداري الکترونيک اگرچه مزيت هاي بسياري دارد اما باعث مي شود که در بسياري از موارد اصلا متوجه نشويد که پول هايتان را کجا و چگونه خرج کرده ايد. ثبت هزينه ها از جمله کارهاي نه چندان جالب و البته زمانبر است اما اگر به طور جدي تصميم گرفته ايد که صرفه جويي کنيد، بايد هزينه هاي روزمره خود را يادداشت کنيد. در اينصورت احتمالا در پايان ماه موارد جالبي را در مورد خود کشف خواهيد کرد. مثلا اينکه چند برابر تصورتان براي مواد غذايي هزينه مي کنيد.

5- تسليم شدن
صرفه جويي فرآيندي است که بايد به مرور انجام شود. شما به سختي مي توانيد طي مدت زماني کوتاه هزينه هاي خود را به ميزان قابل توجهي کحاهش دهيد (هرچند که مي توانيد آنها را به سرعت افزايش دهيد)، به همين دليل به خاطر داشته باشيد که بهترين شيوه براي موفقيت در صرفه جويي کاهش آهسته و البته پيوسته هزينه ها است و البته اگر در اين مسير گاهي ناکام مانديد نيز نبايد به سرعت نااميد شويد چرا که رفتارهاي تازه که براي صرفه جويي مفيدند براي اينکه به عادت تبديل شوند، نياز به زمان دارند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر