صفحه نخست >> اقتصادی تعداد نظرات: 0

خريد املاک کلنگي رونق مي‌گيرد/ بازگشت آرام سازندگان به بازار مسکن

رکود بازار مسکن که موجب کاهش ساخت و ساز و توليد مسکن در کشور شد تاثير زيادي را بر خريد و فروش خانه‌هاي کلنگي گذاشت و متقاضيان اين املاک را کاهش داد. در واقع املاک کلنگي که در سال ۹۱ با حجم زيادي از تقاضا براي خريد و فروش مواجه بود و سود زيادي را نصيب مالکان مي‌کرد از اوايل سال ۹۲ از سکه افتاد.

کد خبر: 10850

پس از يک دوره رکود در خريد و فروش املاک کلنگي، در نيمه دوم سال رونق کمي به اين بازار بازگشته که نشانگر تمايل دوباره سازندگان به بازار مسکن است.

رکود بازار مسکن که موجب کاهش ساخت و ساز و توليد مسکن در کشور شد تاثير زيادي را بر خريد و فروش خانه‌هاي کلنگي گذاشت و متقاضيان اين املاک را کاهش داد. در واقع املاک کلنگي که در سال ۹۱ با حجم زيادي از تقاضا براي خريد و فروش مواجه بود و سود زيادي را نصيب مالکان مي‌کرد از اوايل سال ۹۲ از سکه افتاد.

افزايش ۹ برابري قيمت زمين که با تراکم فروشي به خصوص در شهر تهران اتفاق افتاد، قيمت ملک کلنگي را به شدت افزايش داد و به همين نسبت تقاضاها هم براي خريد و فروش اين املاک زياد شد. زيرا سازنده‌ها مي‌توانستند چندين طبقه را جايگزين يک ملک کنند و سود زيادي را به دست بياورند.

البته هنوز هم خريد و فروش املاک کلنگي انجام مي‌گيرد اما نسبت به سال ۹۱ رونق کمتري دارد. براساس گزارش مرکز آمار ايران تعداد معاملات فروش زمين يا زمين ساختمان‌هاي مسکوني کلنگي انجام شده در فصل پاييز از طريق بنگاه‌هاي معاملات ملکي در شهر تهران نسبت به فصل قبل ۲۲.۷ درصد کاهش داشته است.

اما رونق نسبي که در بازار معاملات در فصل زمستان ايجاد شد به خريد و فروش املاک کلنگي هم رسيد بطوريکه گزارش مرکز آمار ايران نشان مي‌دهد تعداد معاملات فروش زمين يا زمين ساختمان‌هاي مسکوني کلنگي نسبت به فصل مشابه سال گذشته در پاييز ۳.۵ درصد، افزايش داشته است.

همچنين اين گزارش حاکي از آن است که پس از رکود بازار و شکستن قيمت زمين، فصل پاييز با افزايش ۴.۹ درصدي قيمت ملک کلنگي روبرو بوده است که نسبت به فصل مشابه سال قبل ۱.۱ درصد افزايش نشان مي‌دهد. هرچند که اين افزايش رقم قابل توجهي نيست اما نشاندهنده رونق بيشتر املاک کلنگي و ورود آرام سازندگان به بازار مسکن دارد.

توليد مسکن افزايش مي‌يابد
در اين رابطه محمدمهدي مافي دبير انجمن انبوه سازان استان تهران در گفتگو با خبرنگار مهر با بيان اينکه احتمال دارد که بازار مسکن در ماه هاي آينده از رکود ساخت و ساز بيرون بيايد، گفت: معتقديم سال آينده توليد مسکن افزايش پيدا مي‌کند.

وي با بيان اينکه هرساله در پايان سال با تورم مواجه هستيم، بيان کرد: هزينه ساخت مسکن در حال حاضر بين ۷۰۰ هزار تومان تا ۳ ميليون تومان در نوسان است و البته اين رقم با توجه به تورم عمومي کشور در سال آينده، ممکن است به ۸۵۰ هزار تا ۳ ميليون و ۵۰۰ هزار تومان برسد.

مافي تصريح کرد: اما با توجه به تغييراتي که در بازار ديده مي شود اميدواريم که سال آينده وضعيت بهتري را در ساخت و ساز و توليد مسکن داشته باشيم.

همچنين ايرج رهبر عضو هيات مديره انبوه سازان استان تهران در گفتگو با مهر با تاکيد بر اينکه دولت بايد براي بخش خصوصي انگيزه بوجود بياورد تا راندمان توليد بالا برود، اظهار داشت: نياز مردم به مسکن قطع نمي‌شود و رشد جمعيت و نياز سالانه هميشه وجود دارد. بنابراين اگر برنامه‌اي اجرا کنيم که نياز مردم برطرف شود و معاملات افزايش يابد از شدت و نياز بخش خصوصي کاسته مي شود.

وي با بيان اينکه در غيراين صورت فشردگي تقاضا بيشتر شده و در طول زمان با افزايش قيمت‌ها مواجه مي‌شويم، افزود: در سال جاري کاهش توليد را در بخش مسکن داشتيم، بنابراين نياز به اجراي سياست‌هايي در بازار است تا اين وضعيت بهبود پيدا کند.

نظرات بینندگان

ارسال نظر